Podlouhlá, na jih orientovaná budova poskytuje výhledy na okolní louky a pole.
Místo: Hadersfeld, Rakousko
Klient: soukromý
Architekti: Triendl + Fessler Architekten
Realizace: 2010
Čistá plocha: 374 m2
Krajinářský architekt: Lindle Bukor
Foto: Karoline Mayer
Dům stojí uprostřed pozemku, což dovoluje rozvrstvit soukromé a polosoukromé venkovní zóny na sever i jih od vlastního bydlení. Směrem k ulici stojí přední objekt s parkovacími stáními, dvěma sklady a dílnou, který dostatečně cloní bydlení od ulice. Přední objekt spojuje s vlastním rodinným zázemím chodník s pergolou a mezi objekty vzniká skrytý dvůr. Introvertní exteriér působí jako nárazník mezi dvěma obytnými prostory.
Interiér obou bytů má podobný program, ale rozdílné rozměry. V obou objemech jsou obytné a jídelní prostory umístěny v přízemí. Plán je otevřený na celou hloubku domu. Servisní místnosti, kuchyně a schodiště mají centrální umístění. Ložnice v patře jsou proskleny na celou výšku, zářezy do hmoty poskytují rodinám útočiště. Střední prostor slouží jako společné místo ke slunění, sjednocuje prvky a udržuje odstup mezi sousedy.
Konstrukce sestává z prefabrikovaných panelů a prvků z masivního dřeva. Povrch stěn a stropů je leskle bílý jako kontrast k k hladké industriální podlaze. Černé zbarvení fasády je zdrženlivým pozadím pro slunnou terasu, která je položena po celé šířce domu.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.