Areál bude vybudován podle návrhu studentky Technické univerzity v Liberci Terezy Musilové, která zvítězila v architektonické soutěži.
Přestavbu Horského hotelu Montanie v Desné na čtyřhvězdičkový komplex pro sportovní klientelu připravuje společnost Antonie Hotels. Moderní areál vybuduje podle návrhu studentky Technické univerzity v Liberci Terezy Musilové, která zvítězila v architektonické soutěži. Celý projekt přijde na zhruba 200 milionů korun a realizovat ho chce postupně po etapách. Novinářům to řekl majitel Jindřich Řehák. Areál na této úrovni služeb zatím v Jizerských horách chybí.
Hotel Montanie leží v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory v nadmořské výšce 777 metrů na břehu nádrže, která slouží jako zdroj pitné vody pro 100.000 lidí z Jablonecka a Liberecka. Návrhy studentů tak musely respektovat nejen požadavky na ubytování a sportovní vyžití hostů, ale také náročné krajinné a klimatické podmínky. I provoz budoucího areálu musí být co nejšetrnější k životnímu prostředí, proto bylo jednou z podmínek využití obnovitelných zdrojů energie. Práce 18 studentů liberecké fakulty architektury posuzoval nejen zadavatel a jejich pedagogové, ale také zástupci CHKO a Povodí Labe a obce Desná, pod kterou lokalita spadá.
Vítězný návrh zaujal svým kompaktním jednoduchým tvarem, racionálním provozním řešením a snadnou etapizací. Podle proděkana liberecké architektury Jiřího Suchomela jsou pro studenty podobné práce velkou zkušeností. „Je to pro ně první střet s realitou,“ poznamenal. Spolupráce v Desné nebyla přitom pro fakultu první, už v roce 2002 navrhovali studenti pro město nízkoenergetické rodinné domy, pracovali i na projektu revitalizace města nebo přestavby základní školy.
Montanie původně sloužila jako rekreační středisko ministerstva vnitra, veřejnosti je otevřena od 1. prosince 2008. K dispozici má zhruba 80 lůžek v 17 dvoulůžkových pokojích a desítce apartmánů. Nárokům současné klientely ale objekt nevyhovuje, a proto ho chce majitel zbourat a nahradit moderním objektem, který nabídne kvalitní ubytování pro 90 lidí a navíc 12 komfortních apartmá. K tomu bude mít i restaurace, wellness a sportoviště, jako vnitřní a venkovní bazén nebo sály pro squash a tenis. „Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom začít stavět na jaře 2012,“ dodal Řehák.
„Umíme si představit také vybudování unikátního profesionálního in-line bruslařského a na zimu běžkařského okruhu kolem přehradní nádrže Souš. Vznikl by tak v České republice nebývalý sportovně-rekreační potenciál,“ řekl Řehák. Kolem přehrady by chtěl vybudovat šestikilometrový okruh. Část cesty však vede třetí zónou chráněné oblasti, a tak čekají záměr ještě dlouhé diskuse s ochránci přírody. Desná ale podle starosty Marka Pietera záměr podporuje. „Nabídl by vyžití návštěvníkům Jizerských hor v zimě i v létě,“ dodal Pieter.
Zdroj: Zpráva ČTK 11.6.2009
V autorské zprávě ke studii tato informace nebyla. Doplněno do prvního odstavce a faktografie.
Pěkné . V článku se dá dočíst o všech možných (i těch kteří tam nikdy nebyli ) a ani slovo…
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…