Mimořádně hodnotná technická stavba, jak z hlediska historie vodárenství a pivovarnictví, tak z hlediska technologie použité při výstavbě konstrukce, užití netradičních materiálů a celkového architektonického pojetí.
Heřmanova Huť (Plzeňsko) 5. ledna (ČTK) – Unikátní vodárenskou věž ještě letos zrekonstruuje a zpřístupní Heřmanova Huť na Plzeňsku. Na opravu technické památky, která se pyšní hned několika „nej“ a je údajně jedním ze dvou dosud existujících „pivovarských“ věžových vodojemů v ČR, získala radnice dotaci přes tři miliony korun. Vodojem původně určený pro nedaleký pivovar začne rekonstruovat v dubnu. Pro turisty by se mohl stát lákavou atrakcí. ČTK to řekl starosta obce Radek Lukáč.
„Předloni uplynulo 100 let od stavby věže. Dotaci z regionálního operačního programu jsme získali poté, co se nám povedlo nechat ji zapsat jako technickou památku. Rekonstrukce by měla být hotova v září,“ uvedl.
Záměrem obce s 1800 obyvateli je 16 metrů vysoký vodojem opravit a pravidelně otevírat turistům. „Na požádání bychom ji zpřístupnili i skupinám v jiné než předem určené dny,“ dodal starosta. Na objektu je podle něj nutné udělat fasádu, hromosvody a opravit nefunkční části.
Podle památkářů je věž, stojící na východním okraji obce blízko areálu bývalého pivovaru, jedním z prvních věžových vodojemů ze železobetonové monolitické konstrukce v ČR. Její stav je dobrý přesto, že na ní několik desetiletí nebyla prováděna žádná údržba ani opravy.
„Nej je hned několik. Plzeňský kraj je poměrně kopcovitý a vodojemy se obvykle stavěly na kopci nad obcí, nemusely se stavět věžovité. Těch je zde velmi málo, ne více než deset,“ uvedl památkář Pavel Domanický. Další raritou je použití železobetonu, které bylo na svou dobu zcela pokrokové. „Vodojem je perfektně provedený, po letech nemá závažné závady. Přestože se jedná o čistě užitnou stavbu, jde o krásnou architekturu. Je to i krásně provedeno řemeslně s využitím kombinace materiálů jako například barevných keramických prvků,“ dodal památkář.
Hodnotu válcové věže, již nese šest sloupů, zvyšuje i její autentičnost. „Spolu s vodojemem v Chudeřicích na Teplicku jsou jedinými představiteli technického myšlení českých Němců v oblasti vodárenského věžového stavitelství,“ dodal Domanický. Na části nádrže je nápis Brauerei Wilkischen a letopočet 1908. Vodojem byl původně určen jako zásobárna pitné vody pro pivovar v nedalekém Vlkýši. Kvalita vody však byla nestálá, k vaření piva se neužívala.
Podle starosty by mohlo zpřístupnění významné technické památky přilákat do obce více turistů. „Zatím to máme s cyklisty a turisty slabší, jezdí převážně kolem nás,“ uvedl.
Vodojem v Heřmanově Huti je jen o rok mladší než vodárenská věž v areálu Plzeňského Prazdroje, která patří mezi jednu z nejvýznamnějších památek průmyslového dědictví v regionu i ČR, je však zcela jinak provedena.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…