Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

V průmyslovém areálu bývalé Poldi Kladno vznikne od roku 2014 centrum, které bude sloužit pro hledání a výzkum nových materiálů a technologií pro stavbu ekologických budov. Stavba areálu na pozemcích nevyužívaných pozemcích bývalé válcovny Poldi Kladno nedaleko Buštěhradu o rozloze 3 ha by měla začít ještě letos. Experimentální pracoviště má futuristický design a samo splňuje nejnáročnější energetická kritéria. Architekty projektu jsou Tomáš Šenberger a Tomáš Med. Projektantem je projekční firma Grebner, s.r.o. Praha.Kladno 17. dubna (ČTK) –
České vysoké učení technické (ČVUT) letos začne se stavbou výzkumného centra za zhruba 750 milionů korun, které vyroste v areálu bývalé Poldi. Vědci v něm budou zkoumat, jak lze snížit energetickou náročnost budov. Nyní běží výběrové řízení na zhotovitele stavby, které skončí v srpnu. Výstavba potrvá dva roky. Novinářům to dnes při jednání kladenského zastupitelstva řekl prorektor pro výstavbu a investiční činnost ČVUT Miloslav Pavlík.

Na projektu Univerzitního centra energeticky efektivních budov se podle Pavlíka podílejí fakulty strojní, stavební, elektrotechnická a biomedicínská. Půjde o velkou halu, v níž vědci budou moct postavit domy ve skutečné velikosti a následně budou zkoumat, jak jsou energeticky náročné. Ve výzkumném centru prý budou moct napodobovat například prostředí extrémních mrazů nebo naopak horka. "Je to věc, která je ve světě celkem běžná. Není to jenom o budově, ale i o fasádě, o střešním plášti, o vývoji nových fotovoltaických článků," vysvětlil Pavlík.

Podobné výzkumné centrum podle něj vzniká například na Moravě, ale nejde o konkurenční projekt. Obě centra by se prý naopak měla doplňovat. Výstavba haly bude podle Pavlíka stát kolem 250 milionů korun, zbytek peněz půjde do vybavení technologiemi. Škola na projekt získala přes 600 milionů z evropských fondů.

"Do června bychom chtěli mít podepsanou smlouvu s dodavatelem stavby. Za dva roky by tady mělo začít fungovat důležité výzkumné centrum, které má napojení nejen na Prahu, ale i tady na Kladno,"
dodal Pavlík.

Ve Středočeském kraji je několik vědeckých center. V Roztokách u Prahy od konce loňského roku vědci pracují na vývoji a výzkumu motorů v areálu, jehož výstavba stála 450 milionů korun. Výstavba vědeckotechnického parku za 130 milionů korun byla nedávno zahájena také v Čelákovicích u Prahy, kde vědci budou zkoumat materiály. V Dolních Břežanech u Prahy zase má vyrůst vědecký park se superlaserem ELI pro výzkum léčby rakoviny a lékařského zobrazování diagnostiky. Laser také bude nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem.

Doplněno Stavbaweb:
místo: Buštěhrad, Kladno, Středočeský kraj
autor: Tomáš Šenberger, Tomáš Med
stupeň: studie
projekt: 2009
realizace: v přípravě

Více informací o projektu nalezneznete na stránkách autorů – zde.
vizualizace, výkresy – zdroj: med:pavlík architekti

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*