Úsporné bydlení se týká i interiéru

Na konci února byl představen prototyp bytového jádra pro koncepci rodinného domu Natura Space. Úsporné architektonické řešení a interiér je od Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, kteří s dodavatelem vestavěného nábytku, firmou Indeco, ukázali, že se slovo „úspora“ neskloňuje jen v souvislosti se stavbou domu a energiemi.

Úsporné bydlení si můžeme představit jako dům, který je z materiálu, jenž při výrobě nezatíží ovzduší a stavba samotného domu tak proběhne čistě – tedy žádné avie se zbytky materiálu do sběrného dvora. Nastěhujeme se do domu, kam nám budou chodit složenky na minimální částky za energie, ale co interiér? Jak úsporně rozvrhnout nábytek a úložné prostory?



Nízkoenergetický dům Natura Space vznikl ve firmě Europanel na základě mnohaleté zkušenosti firmy s výstavbou energeticky nenáročných dřevostaveb pomocí samonosných sendvičových panelů SIP. Ty jsou univerzálním a spolehlivým stavebním materiálem, který lze použít jak pro základové desky, tak stavbu svislých obvodových i vnitřních stěn a střešních plášťů. Ze stavby rodinného domu Natura Space jsou vyloučeny všechny mokré procesy včetně betonové základové desky. Dům je totiž založen nad úrovní terénu na zemních vrutech. Ty lze jednoduše pomocí stroje zašroubovat do půdy. Roli nehraje ani její složení, ani roční období – vruty si poradí i se zmrzlou půdou.
Zásadní je pro dům Natura Space prefabrikované jádro obsahující veškeré instalace pro celý dům. Stačí ho pouze připojit na připravené sítě. Zde se přidala ke spolupráci firma Indeco, která dlouhodobě spolupracuje s Romanem Vrtiškou a Vladimírem Žákem. Roman pro Indeco v minulosti navrhoval kolekci vestavných skříní pro muže a řadu kuchyní uzavíratelných do skříně.
Roman s Vladimírem vymysleli pro dům Natura Space princip fungování jádra i úsporné řešení úložných prostor. Jádro kompaktně řeší umístění všech instalací, takže je v něm umístěna toaleta s koupelnou, technické zázemí pro ohřev vody, pračky a schodiště pro výstup do druhého nadzemního podlaží, jehož strop lze využít zároveň jako prostor pro ložnici a pracovnu. Vznikla tak dřevostavba s otevřeným horním patrem jako mívají loftové byty.
Aby celkový dojem nebyl stísněný, je část zábradlí u ložnice řešena sklem s výhledem na obývací prostor. Schodištěm se sejde do části, která má jediná snížená strop (nad ním je ložnice). Tato snížená část působí oproti otevřenému prostoru s velkými prosklenými plochami intimně. Designéři zatím místo ponechali volné, může tedy i zde být domácí pracovna nebo herna pro dítě.
Koupelna je díky minimálním rozměrům pojednána jako jedna místnost se sprchovým koutem, přičemž materiál v matné žluté barvě je použitý na podlaze i na zdech. Jedná se o materiál Nora, kaučukovou směs bez obsahu PVC a změkčovadel aplikovanou v rolích. Jádro se obkládá před odvozem na pozemek, proto designéři zvolili raději kaučuk v roli namísto dlaždic, které by mohly odpadat při převozu a lepí se mokrým procesem. Kaučuk patří mezí teplé materiály na dotek, jeho rohy jsou řešeny přetažením materiálu, takže jsou oblé a neusazuje se zde špína. Na stropě je žluté lamino. Tím designéři docílili efektního celistvého výsledku při zachování výborných charakterových vlastností materiálu.
Vně jádra je kuchyňská linka a pod schody integrovaná malá šatna. V některých schodišťových stupních jsou navíc výsuvné zásuvky. Zde se uplatnily zkušenosti firmy Indeco zamaskovat „jakýkoliv“ nábytek. Úložných prostor bývá obecně v novostavbách pomálu a pokud nejsou na první pohled viditelné, prostor působí klidným dojmem. Indeco Kuchyně XL s varným ostrůvkem vychází z řady Indeco Kuchyně S od Romana Vrtišky, kde lze pracovní plochou zatáhnout, takže nábytek působí kompaktně a splyne s obývákem. Toto řešení lze uplatnit i zde.



Spodní podlaží má 54 m2 a přístavek nad jádrem 8 m2. Tento minimální prostor lze rozšiřovat přístavbami. Dům Natura Space tak nabídne více variant. Designéři už pracují na variantách atypického nábytku pro tyto „přístavby“ včetně sklápěcí postele a občasné, taktéž výklopné domácí kanceláře.
Vstup designérů do tohoto projektu nabídl kvalitní a úsporné využití interiérů. Lze se podívat na nábytek také z úsporného ekologického hlediska? Indeco pro dům vyrobil nábytek z lamino desek a desek potažených PVC na kuchyňských dvířkách rakouské výroby Egger,která má tvz. EPDs, tedy mezinárodní prohlášení o svých výrobcích ve vztahu k životnímu prostředí. Jaké materiály do budoucna nabízet pro výrobu nábytku, aby i zde byla úspora energie a životního prostředí maximální, je na dlouhou cestu, napovědět vám ale může projekt Envimat, vyvinutý na Fakultě stavební ČVUT v Praze, kde naleznete srovnání základních materiálů i pro výrobu nábytku.
Nepřeháníme to zde s úsporností? Za několik let se architekti, designéři a budoucí majitelé domů budou muset úsporou zabývat daleko intenzivněji. Nová směrnice Evropské unie 2010/31/EU, řeší energetickou náročnost nově stavěných domů. Nově definuje pojem „budova s téměř nulovou spotřebou energie“ a stanoví rok 2020 jakožto mezník, od kterého musí všechny nové stavby s plochou nad 50 metrů čtverečních (a tedy i naprostá většina rodinných domů) spadat do této kategorie. Nové veřejné stavby musí mít „téměř nulovou spotřebu energie“ dokonce již o dva roky dříve.
Co to bude pro nově stavěné rodinné domy znamenat? Odborníci se shodují, že lze očekávat několik zásadních momentů. V první řadě směrnice již za pár let vytvoří pozitivní tlak vedoucí ke změně myšlení veřejnosti, investorů, architektů, výrobců i stavebních firem. Obrodou projde také územní plánování. Zde přichází na řadu dřevo, to je přitom jediným masově produkovaným a ještě k tomu obnovitelným stavebním materiálem, které má pasivní bilanci svázaných emisí CO2. To znamená, že za svůj životní cyklus více CO2 spotřebuje, než vyprodukuje.
Veronika Loušová, CZECHDESIGN.CZ

Znění směrnice Evropské unie 2010/31/EU
Envimat, zde naleznete srovnání základních materiálů pro výrobu nábytku


 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*