Ústečtí zastupitelé odmítli paroplynovou elektrárnu

Město a ČEZ nejsou zajedno ani v otázce, zda společnost má platné stavební povolení.

Ústečtí zastupitelé  jednohlasně odmítli stavbu paroplynové elektrárny u Ústí nad Labem. Důvodem usnesení, které předložil primátor Jan Kubata (ODS), je především nedostatek informací, které město má. Kubata uvedl, že od letošního jara, kdy ČEZ záměr postavit elektrárnu oznámil, firma není schopna dodat potřebné informace.

Zastupitelé elektrárenskou společnost, která na jaře oznámila, že koupila projekt paroplynové elektrárny a teplárny z poloviny devadesátých let minulého století, kritizovali. Není jim prý schopná přesně říci, jakou elektrárnu chce postavit ani jaké bude mít dopady na životní prostředí, a tím na zdraví místních obyvatel. Kubata uvedl, že slušný investor postupuje tak, že když v Ústí nad Labem koupí třeba tržnici, objedná se u vedení města, kterému představí svůj záměr včetně grafický příloh. Což prý elektrárenská společnost neudělala.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž po přijetí usnesení novinářům řekl, že postoje města firma vnímá. Uvedl, že příprava projektu, jakým je paroplynová elektrárna, trvá dlouhou dobu. Konkrétní projekt na elektrárnu o výkonu 250 megawattů prý bude mít představenstvo ČEZ na konci března příštího roku. V něm bude i uvedeno, jaké bude mít elektrárna parametry.

Zastupitelé zcela projekt společnosti neodmítli, primátorovi uložili, aby s firmou jednal dále a v únoru je informoval. Do usnesení prosadili ustanovení, že jejich případný souhlas by byl možný jen v případě, že i přes spuštění elektrárny, tedy nového zdroje znečištění, ČEZ zajistí celkové snížení zatížení města emisemi škodlivin. Požadují, aby elektrárna byla i zdrojem tepla a projekt včetně vedení elektřiny respektoval ráz krajiny.

Největším zdrojem škodlivin v Ústí nad Labem je v současné době teplárna Dalkia, která Ústečanům dodává teplo. Kříž dnes uvedl, že ČEZ v okolí města nemá žádný zdroj znečištění. Na otázku, zda je společnost připravena teplárnu koupit a zavřít, pouze uvedl, že budou jednat.

Město a ČEZ nejsou zajedno ani v otázce, zda společnost má platné stavební povolení. ČEZ tvrdí, že ano, některé posudky, které si radnice nechala vypracovat, ale říkají, že nikoli. Také poukazují na to, že staré povolení je na zařízení, které dnes nesplňuje požadavky na nejmodernější dostupné technologie. Kříž zopakoval, že pokud stavební povolení platné nebude, firma nejspíše přijde s projektem jiným a větším, tedy s elektrárnou o výkonu 440 megawattů. Tento postoj se mnohým zastupitelům nelíbí, třeba Květoslava Čelišová (KSČM) ho označila za výhrůžku a aroganci z pozice moci peněz.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.12.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*