Náměstí by se mělo rekonstruovat podle upraveného projektu libereckého atelieru Siadesign. Vypustit se musela fontána a farmářské trhy. Projekt ale počítá s větším množstvím zeleně, odpočinkovou zónou s lavičkami nebo s rozšířením pěší zóny a uzavřením Revoluční ulice.
Liberec 10. května (ČTK) – V Liberci začne další s kontroverzních staveb – rekonstrukce Soukenného náměstí. Zakázku za 17,1 milionu korun získala místní stavební firma Syner, město ale nemá dostatek peněz, a tak se s dodavatelem rozhodlo na rozložení platby do dvou let se čtyřprocentním úrokem. Vzhledem k možnostem města je to velmi dobrý kompromis, uzavření staveniště na jeden rok a dokončení v následujícím roce by bylo dražší, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).
Rekonstrukce náměstí měla podle původních plánů navázat na stavební práce v dolním centru města, kde předloni v září dokončila společnost MULTI Development stavbu druhé etapy Obchodního centra Forum. Investor také na revitalizaci náměstí přidal městu tři miliony korun. Projekt mimo jiné počítá s větším množstvím zeleně, odpočinkovou zónou s lavičkami nebo s rozšířením pěší zóny a uzavřením Revoluční ulice. Ozývají se ale hlasy proti, radnice proto na svých internetových stránkách www.liberec.cz vyhlásila anketu a lidé mohou o rozšíření pěší zóny hlasovat až do pondělí 21. května.
Revitalizace náměstí zkomplikuje pohyb v centru města. Do konce července se bude na náměstí pracovat na úpravě stávajících veřejných toalet, budou se odstraňovat květníky a přesazovat zeleň, je třeba přeložit i inženýrské sítě. V srpnu pak začne druhá etapa, která pro motoristy uzavře průjezd z Pražské a Revoluční ulice na Soukenné náměstí, což zkomplikuje život zejména podnikatelům. "Na dobu nezbytně nutnou vznikne před Soukenným náměstím obratiště, ulice Barvířská a Široká budou zjednosměrněny," popsal organizaci dopravy náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD). Průchod pro pěší přes náměstí ale podle něj zůstane v omezené míře zachován.
Projekt na revitalizaci náměstí připravilo předchozí vedení města v čele s ODS. Soutěž vyhrál Syner s nejnižší nabídkovou cenou a zakázku těsně před komunálními volbami získal. Povolební vedení radnice v čele s Janem Korytářem (Změna pro Liberec) pak ale v prosinci zakázku zrušilo pro nedostatek peněz. Syner se pak obrátil na antimonopolní úřad. Podle ÚOHS nebyl nedostatek financí důvodem ke zrušení soutěže. Městu vyměřil pokutu 100.000 korun a dalších 30.000 korun za náklady řízení. Zakázku muselo město realizovat. Dohodlo se ale na odkladu na letošní rok.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.