(ČTK) – v Jiřském klášteře na Pražském hradě dnes začíná mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week 2014. Hlavním tématem osmého ročníku akce je architektonické dědictví a ikony architektury. Pořadatelé chtějí architektu představovat na příkladech osobností architektury, budov a objektů, které se postupem doby staly architektonickými ikonami a zařadily se k historickému dědictví. Festival potrvá do 12. října.
Na podzim se slaví Mezinárodní den architektury, který připadá na první říjnové pondělí. Událostí týkajících se architektury se proto koná více. O víkendu 4. a 5. října se proto bude konat Den architektury. Zájemci o architekturu se mohou těšit na akci, v rámci které objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru v řadě českých a moravských měst a obcí. Letos se do programu zapojila padesátka českých měst a také Štrbské Pleso, Piešťany a Košice na Slovensku.
Festival Architecture Week je tvořen především komplexem výstav v Jiřském klášteře. Výstava Architektura v prostoru a čase představí na příkladech významných staveb a osobností architektury chronologicky formou modelů, panelů, fotografií, filmů, kreseb a skic architektonické slohy a styly od předrománské architektury do současnosti. Další expozice ukážou skici slavného architekta Josipa Plečnika, velkoformátové fotografie představí dílo slavného brazilského architekta Oscara Niemeyera, doplněné o ukázku architektury současných brazilských architektů.
Dalšího slavného architekta připomene výstava Le Corbusier: Chandigarh, která se zaměřuje na nové hlavní město indického státu Pandžáb. Město, které, obdobně jako Niemeyerova Brasilia, vzniklo na zelené louce. Chandigarh patří do řady vrcholných kreací Le Corbusiera.
V rámci Architecture Week Praha se také uskuteční přednášky českých a zahraničních architektů, konference, procházky za architekturou a další akce.
www.architectureweek.cz
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…