Pokud by se za několik let rodilo méně dětí, dají se prostorové moduly předělat na něco jiného – například na šatny pro sportovce nebo na klubovny.
Rychnov u Jablonce (Jablonecko) 25. září (ČTK) – V Rychnově u Jablonce nad Nisou vyrostla první přenosná mateřská školka z prostorových modulů v Česku. Radnici vyšla třikrát až čtyřikrát levněji, než kdyby dvě oddělení pro 40 dětí stavěla klasicky. Školka vznikla také mnohem rychleji – za necelý měsíc. Pokud by se za několik let rodilo méně dětí, dají se prostorové moduly předělat na něco jiného – například na šatny pro sportovce nebo na klubovny. ČTK to dnes řekl rychnovský starosta František Chlouba.
„Přístavba na staré školce by nás stála 12 až 15 milionů korun a bez dotace bychom se do ní nemohli pustit. V našem rozpočtu tolik peněz nemáme. Přenosná školka je za čtyři miliony korun,“ konstatoval Chlouba.
Prostorové moduly připomínají kontejnery a dají se skládat podobně snadno jako lego. Děti nastoupí do školky 1. října. „V jednoduché, strohé budově najdou stejně dobré zázemí jako v kterékoliv jiné školce,“ dodal Chlouba. Do Rychnova se v minulých letech přistěhovalo hodně mladých lidí s malými dětmi a 99 míst ve staré školce už nestačí.
„Už se k nám přijeli podívat další zájemci o ‚kontejnerovou‘ školku. Uvažují o ní například v jablonecké nemocnici, školku potřebují pro děti svých zaměstnanců,“ uvedl Chlouba. V nedalekém Jablonci nad Nisou radnice plánuje, že z prostorových modulů postaví jesle. Klasické jesle by ji stály okolo 15 milionů korun, přenosné „kontejnerové“ jesle pořídí za necelých pět milionů korun.
Stavby z prostorových modulů vyrábí vizovická firma Koma Modular Construction a zatím je jenom vyvážela především do Norska a do Nizozemska. Nedávno poslala přenosnou základní školu do italského města L’Aquila, zpustošeného na jaře zemětřesením. „Do modulové školy za 1,5 milionu euro (více než 37 milionů korun) se vejde 22 tříd, má 1300 metrů čtverečných a do Itálie jsme ji dodali sedm týdnů od prvního kontaktu se zákazníkem,“ uvedl marketingový ředitel Koma Modular Construction Martin Hart.
Firma s loňským obratem přes 470 milionů korun jedná o výstavbě přenosných školek také v Poběžovicích a ve Ždírci v Plzeňském kraji. Podle Harta vycházejí stavby z prostorových modulů asi o třetinu levněji než klasické stavby. „V Norsku i v Nizozemsku jsou přenosné školky naprosto běžné. Vycházejí tam z filosofie, že stavby chodí za dětmi – dají se snadno přemisťovat, rozšiřovat nebo zmenšovat,“ vysvětlil Hart.
Ve vizovické továrně se vytvářejí hotové místnosti s okny, dveřmi i s obklady. Obytné „kontejnery“ měří na délku až deset metrů a na šířku tři až čtyři metry. „Přenosné modulové školky splňují všechny hygienické či protipožární předpisy,“ upozornil Hart.
Koma Modular Construction vyrábí obytné, skladovací i sanitární kontejnery. Zhruba 70 procent své produkce vyváží. V roce 2003 například směřovaly její prostorové moduly do Iráku pro americkou armádu. V roce 2006 dodala firma luxusní „kontejnerové“ VIP toalety pro fotbalové mistrovství světa v Německu a v roce 2008 pro fotbalové mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku. Z prostorových modulů dělá také restaurace nebo autosalony.
Miloslav Lubas jpt
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…