Brno 16. srpna (ČTK) – Vědci z Vysokého učení technického v Brně (VUT) požádali o český patent pro nekovovou výztuž betonových prvků. Je složena ze skleněných a uhlíkových vláken a vznikla v centru pokročilých stavebních materiálů AdMaS ve spolupráci se společností PREFA Kompozity.
Její výjimečnost spočívá například v mimořádné odolnosti proti ohni. Panel s krycí vrstvou betonu silnou 15 milimetrů vydrží odolávat plamenům minimálně hodinu, což je unikát i ve světovém měřítku, sdělila dnes ČTK mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.
"Tato protipožární odolnost znamená, že je nejméně na 60 minut zaručena únosnost stropu s touto výztuží, takže dům po tu dobu nespadne a lidé budou mít čas dostat se do bezpečí," uvedl profesor Fakulty stavební VUT a řešitel projektu AdMaS Petr Štěpánek. Nekovové výztuže mají i další vlastnosti, díky nimž jsou předurčeny především pro stavby, kde je nutné zajistit spolehlivost a maximální odolnost vůči vnějším vlivům.
Pozitivním přínosem je například to, že k ochraně stavby proti mechanickým vlivům a agresivním účinkům stačí výrazně slabší vrstva betonu. Užití nové skleněno-uhlíkové výztuže uspoří například u panelového stropu na každý metr čtvereční zhruba 50 kilogramů betonu, který by jinak sloužil pouze jako ochrana kovové výztuže. "Konstrukce jsou tak mnohem lehčí a ekonomičtější," uvedl Štěpánek.
"Například ve Spojených státech nebo v Kanadě dělají mostovky především z nekovových výztuží, protože jejich odolnost vůči solení nebo silným mrazům několikanásobně prodlužuje životnost mostu," doplnil další člen týmu David Horák. Nekovová výztuž má ve srovnání s klasickou kovovou výztuží také dvoj- až trojnásobně větší pevnost v tahu.
Největší nevýhodou klasického betonu s kovovou výztuží je nutnost pozdějších rekonstrukcí. Kvůli postupné korozi se zhoršuje vzhled a spolehlivost stavebních prvků. U nekovových výztuží takové problémy odpadají, takže výsledné stavby jsou z tohoto pohledu bezúdržbové. I přesto ocel je a nejspíš i zůstane nejčastěji používaným materiálem pro výztuž do betonu. Její výhodou je totiž cena.
Vývojem nekovových výztuží se brněnští odborníci dlouhodobě zabývají a získali za ně mnohá ocenění. Zatímco v zahraničí se o jejich práci živě zajímají, domácí investoři prý nová řešení příliš nevyhledávají. Primární je pro ně nejnižší pořizovací cena a už si údajně většinou nespočítají, kolik vynaloží za další nutné opravy.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.