Viktor Rudiš se dožívá 90 let

(ČTK) – Jeden z nejuznávanějších architektů v Česku Viktor Rudiš, který se 9. června dožívá 90 let, se proslavil například jako jeden z projektantů brněnského sídliště Lesná nebo autor československého pavilonu na výstavě Expo v Ósace v roce 1970. Rudiš je ceněn nejen odbornou veřejností za to, že nepatřil k umělcům poplatným minulému režimu a podle odborníků si jako jeden z mála dokázal udržet vysokou úroveň.

Brněnský rodák Rudiš vystudoval architekturu na místní technice. Většinu kariéry strávil v ateliéru Stavoprojektu Brno. Věnoval se také pedagogické a publikační činnosti. Sídliště Lesná, jedno z jeho nejslavnějších děl, se stavělo v letech 1962 až 1966 jako promyšlený urbanistický celek. Architekti chtěli podle Rudišových slov navrhnout soubor staveb „unikátní jako celek, ale i v jednotlivých detailech“. Ve své vizi „zahradního města“ se inspirovali obytnou čtvrtí ve městě Espoo ve Finsku.

V roce 1989 založil Viktor Rudiš společný ateliér se synem Martinem. Společně pracovali například na rekonstrukci a dostavbě pavilonu G na brněnském výstavišti, na stavbě nového pavilonu F, bytových domech v Litomyšli a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně nebo na brněnském obytném komplexu Orion. Řada jejich staveb získala prestižní oborové ceny a samotný Viktor Rudiš byl oceněn poctou České komory architektů za rok 2010.
___

POZNEJTE KRÁSY MĚSTSKÉHO SÍDLIŠTĚ, ANEB LESNÁ POHLEDEM JEJÍHO ARCHITEKTA
Procházka s městským architektem – 14. 6. 2017 od 18:00
Sraz je na konečné tramvají číslo 9 a 11 – Čertova rokle.
Sídliště Lesná – procházka k životnímu jubileu architekta Viktora Rudiše, spoluautora projektu sídliště

Na červnové procházce s městským architektem představí veřejnosti ředitel KAM Michal Sedláček spolu s architektem Viktorem Rudišem atraktivní městskou čtvrť Brno Lesná. Pan Rudiš oslaví tento měsíc významné životní jubileum a přiblíží zájemcům jeden ze svých unikátních projektů, právě sídliště na Lesné. Na první pohled masové panelové sídliště ve svém středu skrývá zeleň, Čertovu rokli a architektonické překvapení. Červnová procházka s městským architektem bude již devátá v pořadí a zúčastnit se jí můžete ve středu 14. června 2017 od 18.00.

Vysoké panelové domy, řady jednosměrných ulic a prostory k bydlení pro desítky tisíc lidí. Na druhý pohled na Lesné najdeme moderní rodinné domy s výhledem na Brno a nově vznikající moderní sídliště. Tématem červnové vycházky je právě tato neustále se rozšiřující městská část. Hlavním průvodcem procházky bude architekt Viktor Rudiš, který je jedním z autorů projektu výstavby sídliště Brno Lesná.

Viktor Rudiš (*1927) je významnou osobností architektonické scény již přes 60 let a letos v červnu oslaví devadesáté narozeniny. Jeho život je úzce spjat s Brnem, kde se narodil, vystudoval Fakultu architektury na VUT a aktivně se podílel na rozvoji města. V letech 1961-1968 spolu s Františkem Zounkem, Miroslavem Dufkem a Ladislavem Volákem navrhli obytnou čtvrť s takřka 6 000 byty.

Na ploše obsahující více jak tisíc hektarů se vybudovaly panelové domy, které se od tehdejší masové produkce liší především v detailech. Svou podobou připomínalo sídliště spíše výtvarnou kompozici s rozvolněným a vzdušným rozmístěním budov. Zásadní je celkové pojetí obytného souboru. Budovy jsou propojeny s krajinným amfiteátrem Čertova rokle a bohatě osázeny zelení. Do tvorby veřejného prostoru se zapojila celá řada předních umělců, například Sylva Lacinová a Miloslav Chlupáč, kteří významně přispěli k nevšední podobě sídliště.

Projekt architekta Rudiše ukazuje dobu, kdy snaha o humanizaci stylu masového bydlení a výstavby panelových domů dostává více volnosti. Sídliště Lesná vzbudilo pozornost i za hranicemi Československa jako příklad sídelního celku, kde se podařilo skloubit požadavek bydlení s požadavkem prostoru, který dával obyvatelům volnost a umožňují i všestranné využití volného času.

Architekt Rudiš se o rozvoj a změny městské části zasadil i při plánování změn a výstavby nových budov. Lesná je pro něj velmi blízké téma a její osud mu není lhostejný. Při prohlídce se zájemci rozebere historii této čtvrti a společně projdeme nejdůležitější oblasti sídliště. Sraz je v 18:00 na konečné tramvají 9 a 11 Čertova rokle.
www.kambrno.cz

tisková zpráva

Viktor Rudiš – Wikipedie

Související články:
Poctu ČKA 2010 dostane Viktor Rudiš 


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*