Zadáním ideová jednokolové veřejné urbanistické a architektonicé soutěže "VÍCEÚČELOVÉ KULTURNĚ SPOLEČENSKÉ ZAŘÍZENÍ HÁJEČEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH" byla:
• přeměna areálu letního kina a navazujícího parku Háječek v příjemné místo pro zábavu, odpočinek, neformální aktivity a sociální komunikaci a kontakty obyvatel města i jeho návštěvníků;
• vytvoření příjemného veřejného prostoru zapojeného organicky do struktury města a sloužícího především pro průchod, pro zastavení i pro pobyt;
• zachování charakteru veřejného parku jako základní funkce využití území vč. jeho historických stavebních a uměleckých dominant;
• vyloučení nebezpečí nepřiměřené komerční exploatace území;
• vyloučení jakékoliv motorové dopravy z území.
(ČTK) – Lokalita na soutoku Malše s Vltavou v blízkosti centra si podle vítězného týmů urbanisticko-architektonické soutěže vyhlášené městem nezaslouží oplocený areál kina, který je po většinu času zavřený a neslouží lidem. Architekti proto navrhli zbourat českobudějovické letní kino Háječek. Parkový prostor s kinem a hvězdárnou navrhují revitalizovat a otevřít veřejnosti, vyplývá to z výsledků soutěže zveřejněných na webu města.
O další existenci letního kina Háječek, které vzniklo v 50. letech minulého století, se v Českých Budějovicích delší dobu diskutuje. V roce 2011 město odmítlo jeho prodělečný provoz dotovat, pak se strhl boj o jeho zachování. Loni se znovu promítalo. Každoročně do kina od května do srpna přišlo asi 6000 lidí.
Uzavřený areál kina by měl nahradit veřejný prostor sloužící maminkám s dětmi, k debatám, nejen akcím organizovaným. Podle vítězného týmu to nevylučuje možnost promítání a akcí, kde se bude vybírat vstupné. Jeviště přírodního amfiteátru by mělo být zapuštěné v zemi, aby nenarušovalo ráz okolního krajinářského parku. Na jeho stupních by lidé mohli posedávat a slunit se.
Oplocení by mělo zmizet i kolem sousedícího planetária na špici soutoku řek. Na místě nynější oplocené zahrady by se měly konat komorní koncerty, či divadlo. Vzniknout by tam měla kavárna.
Okolní krajinářský park podle architektů potřebuje revitalizaci, vzniknout by mělo hřiště pro děti se skluzavkami, trampolínami, pískovištěm a prolézacími tunely. Náklady autoři odhadují na 25 milionů korun.
Město nejlepší návrhy zveřejnilo na webu, podle náměstkyně primátora Ivany Popelové (OPB) k soutěži uspořádá výstavu a anketu. "Všechny výstupy budou použity k formulování zadání pro zpracování vlastní projektové dokumentace tak, abychom jako město byli projekčně připraveni pro případnou realizaci a hledání dotace. Nicméně je třeba podotknout, že momentální prioritou je rekonstrukce Kulturního domu Slavie," řekla ČTK.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…