Město Brno včera oficiálně oznámilo výsledky urbanisticko-architektonické soutěže na „Římské náměstí“ v Brně.
Soutěž byla vyhlášena ke dni 4. červnu 2010, odevzdání soutěžních návrhů bylo stanoveno na 3. září 2010.
Předmět soutěže:
Předmětem soutěže je zpracování urbanisticko-architektonického návrhu na revitalizaci “ŘÍMSKÉHO NÁMĚSTÍ“ V BRNĚ, jeho prostorového a funkčního uspořádání zahrnujícího úpravy veřejného prostoru, včetně názoru na propojení s širšími městskými souvislostmi, zapojení stávajících objektů, případně umístění novostaveb. Cílem soutěže je nalézt nejvhodnější scénář využití v průběhu celého roku, včetně rozmístění městského mobiliáře, návrhu zeleně a dopravní regulace.
Z 346 registrovaných účastníků odevzdalo soutěžní návrhy 92 soutěžících. Soutěžní porota se sešla ve dnech 9.–10. září 2010 ve složení PhDr. Kateřina Dubská a JUDr. Jiří Oliva jako řádní členové závislí, Ing. arch. Ján Stempel, Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková a Ing. arch. Zbyněk Pech jako řádní členové nezávislí, náhradníky poroty byli Ing. Jana Drápalová a MVDr. Vlastimil Žďárský za závislé a Ing. arch. Igor Kovačević za nezávislé. Porota posoudila došlé návrhy a rozhodla o následujícím rozdělení cen a odměn:
1. cena (250 000 Kč) – soutěžní návrh č. 73 Ing. arch. Lukáš Fišer, Ing. arch. Kristýna Casková (Brno)
2. cena (200 000 Kč) – soutěžní návrh č. 07 Ing. arch. Aleš Stuchlík (Třebíč), Bc. Jana Šerá (Francova Lhota), Ing. arch. Milan Šuška (Čadca)
3. cena (150 000 Kč) – soutěžní návrh č. 78 Jan Kopecký (Brno), Zuzana Hebronová (Brno), Žofie Raimanová (Praha)
1. odměna (100 000 Kč) – soutěžní návrh č. 81 Bc. Michal Krejčík (Hradec Králové), Bc. Tomáš Petermann (Ústí nad Labem), Bc. Michaela Dlouhá (Praha)
2. odměna (60 000 Kč) – soutěžní návrh č. 05 Martin Gsandtner, Filip Hodulík, Peter Kuchta (Bratislava)
Doporučení poroty:
Porota konstatuje, že vyhlášení veřejné anonymní architektonické soutěže je významným počinem Statutárního města Brna. Účel soutěže – nalézt nejvhodnější prostorové a funkční uspořádání zahrnující úpravy veřejného prostoru, včetně názoru na propojení s širšími městskými souvislostmi, zapojení stávajících objektů, případně umístění novostaveb, a nalézt jeho nejlepší možné řešení bylo naplněno. Soutěž potvrdila, že dané území lze využít nejrůznějšími způsoby.
Porota je přesvědčena, že návrhy zúčastněné v soutěži vykázaly vysokou odbornou kvalitu. Odměněné návrhy vykázaly velkou citlivost k danému prostředí.
Porota při hodnocení dospěla k rozhodnutí o výsledku soutěže ve shodě závislých i nezávislých členů poroty. Rozhodnutí o výsledku bylo jednoznačné.
Porota dále konstatuje, že urbanisticko-architektonická soutěž je ideální metoda pro hledání řešení obtížných zadání. Soutěž přinesla celou řadu zajímavých podnětů z hlediska historických artefaktů, například nové možnosti umístění Královské kaple (návrh č. 38) nebo Merkurovy kašny (návrh č. 91).
Porota doporučuje, aby po plánované výstavě a veřejné diskusi, která se nad návrhy uskuteční, bylo vítězi zadáno dopracování jeho návrhu v dalších projekčních stupních. Následným krokem by potom mělo být vypracování změny regulačního plánu MPR, která umožní postupnou realizaci vítězného návrhu.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…