(ČTK) – Budova Galerie umění Karlovy Vary, která patří k nejvýraznějším stavbám nového klasicismu a takzvaného klasického lázeňského stylu počátku 20. století, slaví letos 100. výročí. K tomuto jubileu galerie pořádá výstavu soustřeďující dostupný obrazový a textový materiál k historii stavby. Budovu včetně zázemí si mohli zájemci prohlédnout v sobotu při Dnu otevřených památek. ČTK to oznámila kurátorka galerie a spoluautorka výstavy Lenka Tóthová.
od 14. 09. 2012 do 31. 12. 2012
Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6
Galerie umění K. Vary si připomíná výstavou 100. výročí budovy
Výstava doprovázená texty historika Lubomíra Zemana přibližuje architektonický vývoj galerie. Návštěvníkům představí obrazový, projektový a také textový materiál ze Státního okresního archivu v Karlových Varech, ze stavebního archivu magistrátu města, z Muzea Karlovy Vary, z archivu Galerie umění Karlovy Vary nebo od soukromých sběratelů. "K vidění budou rovněž původní projekty nebo skleněné fotografické negativy ze 30. let," uvedla Tóthová.
Budova galerie stojí v místě kdysi zvaném Dorotiny nivy a posléze známém jako výletní cesta Goetheweg. Ta bývala od konce 19. století živým obchodním korzem s krámky řemeslníků a obchodníků, které vedlo od hotelu Pupp až k Poštovnímu dvoru. V říjnu 1910 město rozhodlo, že zde postaví novou budovu s butiky a uměleckou Kunsthalle k prezentaci karlovarských umělců a řemeslníků, připomněl historii galerie Zeman. Projekt Rudolfa Mimlera pak dokončil v roce 1912 stavitel Friedrich Seitz.
Na přelomu let 1929 a 1930 byla navýšena boční křídla budovy o patro s galerijními sály a přistavěna střední část centrálního pavilonu. Opět podle Mimlerova projektu, poznamenal Zeman. V roce 1948 došlo na úpravu výstavních sálů podle návrhu Karla Pokorného. V přízemí byly odstraněny některé vnitřní příčky a vznikly dva prostorné a prosvětlené sály, které podstatně vylepšily výstavní možnosti. Od ledna 1953 se stala budova sídlem nově vytvořená státní galerie umění.
Požadavky na další zvětšení výstavních ploch a zlepšení vnitřní dispozice vedly ve druhé polovině minulého století k rozsáhlým úpravám exteriéru i interiéru. Tehdy vznikly v budově mimo jiné hliníkové výkladce a markýzy, mříže, podhledy i osvětlení. "Vybudován byl depozitář a knihovny. Tyto úpravy daly budově galerie téměř dnešní podobu. Výraznější interiérovou změnou bylo v letech 1992 až 1995 odstranění podhledů a nainstalování nových osvětlovacích ramp," dodal Zeman.
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o historii budovy – probíhající výstavě – naleznete na stránkách karlovarské galerie zde.
Výstava prostřednictvím textu historika Mgr. Lubomíra Zemana přibližuje zajímavý architektonický vývoj stavby doprovázený obrazovými, projektovými i textovými materiály nalezenými ve Státním okresním archivu v Karlových Varech, ve Stavebním archivu Magistrátu města, v Muzeu Karlovy Vary, v archivu galerie umění i mezi soukromými sběrateli. (zdroj textu a obr: galeriekvary.cz / 100 let hlavní budovy karlovarské galerie)
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.