ČVUT hostí do 27. května výstavu moderní čínské architektury.
Práce předních současných čínských ateliérů.
Vstupní prostory FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice, 18. 5. – 27. 5. 2011.
Výstava vznikla ve spolupráci s Hunan University, s níž si ČVUT od roku 2006 vyměňuje studijní projekty i zadání ateliérových prací. Záštitu nad akcí převzal rektor ČVUT i čínský velvyslanec v Česku.
Praha 18. května (ČTK) – Vestibul Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) zaplnily fotografické ukázky toho nejlepšího, co za poslední roky vyprodukovaly čínské architektonické ateliéry. Na akademické půdě expozice představuje tvorbu 16 čínských ateliérů, které navrhují moderní, nadčasové budovy.
Výstava je rozdělena do několika propojených částí. Každý z ateliérů má na informačních panelech nejen fotografické ukázky vyprojektovaných budov, jejich půdorys, snímky exteriéru i interiéru, ale také bližší informace o týmu spolupracujících architektů.
"V Česku a vlastně i celosvětově není čínská současná architektura příliš známá. Je to škoda, protože za poslední roky prošla velmi dynamickým vývojem," řekl ČTK jeden z členů organizačního týmu výstavy, Tomáš Skřivan. V zemi podle něj ještě před několika lety většinu z architektonických zakázek získávaly zahraniční, světově proslulé ateliéry. "V Číně ovšem nastal obrovský stavební boom, v jehož rámci se prosadili i tamní architekti," doplnil Skřivan.
Většina z vystavených snímků tak nezobrazuje návrhy, ale realizované stavby, často nebývalých rozměrů.
Výstavní projekt vznikl původně přímo v Číně. Díky čínskému architektovi, který je na ČVUT na stáži, se tvorba mladé generace čínských tvůrců dostala i do Česka. "Expozice je vlastně putovní. Představila se už na akademické půdě v Číně a v Německu," uvedl Skřivan.
Výběr z tvorby současné mladé architektury v Číně bude ve vestibulu fakulty po následujících deset dní. Vstup je zdarma.
Doplněno Stavbaweb:
Tisková zpráva ČVUT
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) pořádá ve spolupráci s čínskou College of Architecture Hunan University ve vestibulu Fakulty architektury ČVUT (Thákurova 9, Praha 6) výstavu s názvem Moderní čínská architektura.
„Cílem této výstavy je představit současnou čínskou architekturu, mladé čínské architekty a architektonická studia v našem prostředí. Výstava by měla napravit skutečnost, že design z této oblasti u nás není příliš publikovaný ani známý. O práci evropských nebo amerických architektů v Číně se toho píše mnoho, ale málokdo ví, co znamená současná regionální čínská architektura. Věříme, že výstava nabízí zajímavý a pro mnohé nečekaný materiál,“ uvedl doc. Ing. arch. Michal Hlaváček z Ústavu nauky o budovách Fakulty architektury ČVUT.
Od 80. let prochází čínský stavební trh díky silnému ekonomickému růstu obdobím překotného vývoje. Zvláště ve druhé polovině 90. let dosáhla rychlost urbanizace téměř nepředstavitelné úrovně. Podle statistik magazínu The Time bylo v celé zemi jenom mezi lety 1999 a 2002 zastavěno téměř 6.1 miliard čtverečních metrů, což dosavadní zastavěnou plochu téměř zdvojnásobilo.
Obrovský stavební trh způsobuje, že do Číny proudí další architektonické instituce. Čína se díky tomu stává vysoce kreativním prostředím z hlediska architektury a designu. Mladí čínští architekti jsou na pokračující vzestupné dráze. „Důležitá otázka, které čelí, je, jak reagovat na současný život na venkově a ve městě s novými významy a charakteristickými znaky, v atmosféře přelévání ekonomického tlaku a v estetickém zmatku počátku 21. století,“ doplňuje doc. Hlaváček.
Koncem 20. století začalo docházet k postupnému uvolňování trhu a zpočátku pomalému vstupu zahraničních subjektů na stavební trh. Tato situace kulminovala v posledních letech, kdy průnik zahraničních architektonických kanceláří zaznamenává obrovský rozmach a přináší do Číny rozsáhlý inspirující materiál. Tyto dva faktory společně zapříčiňují pozoruhodný vývoj místní čínské architektury posledních let, která je inspirována světovou architektonickou scénou, ale zároveň do určité míry zachovává svoji osobitost a regionální ráz.
Spolupráce mezi Fakultou architektury ČVUT a College of Architecture Hunan University existuje od roku 2006. Spočívá především ve výměně studijních projektů a zadání ateliérových prací. Aktuální výstava patří také mezi aktivity spadající pod tuto spolupráci.
Na vernisáž výstavy byl pozván také velvyslanec ČLR YU Qingtai, čínský atašé pro kulturu YU Guodi, čínský atašé pro vzdělávání ZHANG Zhenkang, starostka Městské části Praha 6 Ing. Marie Kousalíková a architekti z prezentovaných ateliérů CHEN Yifeng, ZHANG Ke a ZHANG Hong.
Záštitu nad výstavou převzal rektor ČVUT v Praze prof. Ing. Václav Havlíček, CSc., a děkan Fakulty architektury ČVUT prof. Ing. arch. Zdeněk Zavřel.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…