Výstava: Káhira- skrytý půvab islámské architektury

Od 16. února 2011 do 30. října 2011
Pavilon Anthropos Moravského zemského muzea v Brně

Nová výstava v Brně přibližuje architektonické bohatství Káhiry
Brno 15. února (ČTK) – Architektonické bohatství egyptské metropole Káhiry přibližuje návštěvníkům nová fotografická výstava v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. Autorem velkoformátových černobílých snímků je fotograf Jan Brodský. Zachytil místa, která běžným návštěvníkům Káhiry zůstávají většinou utajena, chrámy, paláce i nenápadná zákoutí.

Brodský v Africe působil spolu s českými egyptology. Tematicky členěná výstava naznačuje urbanistický vývoj města a přináší údaje o typech staveb a jejich funkci. V centru zájmu stojí náboženské a veřejné stavby, rezidence a ornamenty typické pro výzdobu islámské architektury.

Každá stavba je přesně na výstavě časově zařazena, což umožňuje často překvapivá srovnání úrovně stavitelství v Egyptě a v Evropě ve stejném období. Káhiru lze podle autorů výstavy považovat za "studnici pokladů islámské architektury". Město od obsazení Egypta muslimskými vojsky v 7. století nikdy nezničil vpád cizích armád. Proto se dochovaly stavby z různých období arabského osídlení. Každá z vládnoucích dynastií zanechala ve městě svůj otisk.

Výstava vznikla ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Měla premiéru v Praze, kde sklidila příznivý ohlas odborníků. Jde svým způsobem o vizuální doprovod k nedávno vydané knize Káhira – architektura a umění islámského velkoměsta českých autorů Štěpána Macháčka, Hany Novákové a Hany Benešovské.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*