Další akce pořádaná v rámci Roku lidové architektury 2013.
Vernisáž výstavy se uskuteční dne 12.11. se od 16:30 hodin na Úřadu MČ Praha 8, v tzv. bílém domě, v ulici U Meteoru 6 , Praha 8 – Libeň.
13. 11 – 17. 12. 2013
Rok lidové architektury 2013 v Praze
Česká republika si do dnešních dnů uchovala mnoho památek lidové architektury. Nejde pouze o jednotlivé objekty, ale často o ucelenou, stylově čistou výstavbu.
Je to dědictví, které nám zachovali známí i neznámí zedničtí mistři, kameníci, tesařští mistři, fasádníci ve všech krajích a regionech.
K 200. výročí narození jedné z nejznámějších osobností lidové architektury v naší zemi, Jakuba Bursy (1813 – 1884), tvůrce tzv. Selského baroka byl vyhlášen Rok lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013.
Lidová architektura to nejsou však jen tradičně známé regiony a místa selského baroka, podkrkonošských či valašských dřevěnic, středočeských statků, sýpek a špýcharů nebo desítek mlýnů či kováren a dalších. Jsou to i mnohá místa Prahy, kam můžeme zavítat za památkami lidové architektury.
Pro mnohé Pražany i návštěvníky Prahy bude možná překvapením to, kolik vzácných a působivých děl lidové architektury zůstalo dodnes na území hlavního města zachováno.
Některé z těchto památek najdeme i tam, kde bychom je skutečně nečekali – například roubený objekt v ulici Nový Svět na Hradčanech, pár set metrů od Pražského hradu, za specifický druh lidové architektury bychom ostatně mohli pokládat i půvabné a známé domečky Zlaté uličky.
V širším centru Prahy i dále k jejím hranicím se také lze setkat s mnoha bývalými převážně viničními usedlostmi, z nichž některé mají navíc poetická či zajímavá jména – namátkou Malovanka, Černohouska, Žežulka, Popelka, Spiritka, Pernikářka, Koulka, Jablůňka, Beránka, Hřebenka, Kavalírka, Kuchyňka, Ladronka, Cibulka, Bertramka… V celé Praze jich napočítáme několik desítek.
Kromě všech jednotlivých objektů se v Praze nachází i místa soustředící více těchto památek – některá z nich jsou přímo chráněnými územími.
Dvěma vesnickými památkovými rezervacemi Prahy jsou Stodůlky a Ruzyně, k vesnickým památkovým zónám patří Stará Hostivař, Střešovičky, Rybáře, Bohnice. Právě tato místa lidových staveb představuje malá výstavní expozice Lidové památky Prahy, kterou chceme představit co nejvíce Pražanům a návštěvníkům Prahy.
První výstava byla uvedena v Troji v září 2013. V říjnu byla výstava v Kotěrově centru, Trmalově vile v Praze 10 a nyní se představí ve výstavním prostoru úřadu MČ Prahy 8, v tzv. bílém domě , v ulici U Meteoru 6 , Praha 8 – Libeň, a to od 13. listopadu do 17. prosince.
V příštím roce bude výstava putovat na další místa v Praze i mimo Prahu.
Záměrem pořadatelů a spolupracujících institucí je rozšíření výstavní expozice o ukázky lidových staveb Ďáblic, Královic a dalších míst Prahy s lidovou architekturou.
tisková zpráva
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…