12. 3. – 11. 4. 2015
Výstava v parteru Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6-Dejvice
Ambasáda Litvy v Praze a Národní technická knihovna uvádějí výstavu u příležitosti 25 let obnovení nezávislosti Litvy. Expozice představí fotografie modernistických architektonických skvostů meziválečného Kaunasu.
V březnu v pražské Národní technické knihovně probíhá výstava modernistické architektury města Kaunasu, který byl dočasným hlavním městem první Litevské republiky v letech 1920-40. K příležitosti oslav čtvrti století od Obnovení Litevské Nezávislosti výstava představí unikátní v Baltském regionu rozpuk architektury, ovlivněné školou Bauhausu i funkcionalismem.
Podle autorů výstavy z Kaunaského festivalu architektury, město Kaunas v dynamickém dění začátku 20. století získal nečekaně významné místo na mapě Evropy, a využil tak možnosti stát se důležitým evropským městem a centrem meziválečného architektonického modernismu. Tento styl se stal jeho novým poznávacím znamením, novou tváří. Město si dodnes zachovalo nesmazatelnou auru svobodného města a místa s rebelantskou duší, která ovlivňuje celou pozdější epochu litevské nové architektury.
„Je to symbolické, že k příležitosti oslav 25 let naši Nezávislosti Praze představujeme město, které se stalo symbolem první Litevské republiky, a epochu návratu našeho státu na mapu Evropy. Jsem rád, že výstavu otevíráme přímo v den Obnovení Nezávislosti Litvy 11. března“, – říká Mindaugas Stanys, Chargé d’Affaires Litevského velvyslanectví v Praze, které výstavu pořádá.
11. března roku 1990 Litevská Nejvyšší Rada vyhlásila obnovení Nezávislosti Litevské republiky a její státnosti, a navázala na předválečnou tradici samostatnosti při budování moderního svobodného státu.
Putovní výstava Meziválečná architektura Kaunasu, kterou v prostorách Národní technické knihovny v Dejvicích lze shlédnout od 12. března do 11. dubna, připravil Kaunaský festival architektury, spolupořádá Velvyslamectví Litevské republiky v Praze a Galerie Národní technické knihovny ve spolupráci s Stavební fakultou Vysokého učení technického v Praze.
tisková zpráva
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…