Galerie Architektury Brno uvádí putovní výstavu vzniklou ke 120. výročí
narození jedné z nejvýraznějších osobností československé architektury
Hluboké poznání principů funkcionalistické estetiky: Bohuslav Fuchs v Galerii J. Fragnera
(ČTK) – Loňské 120. výročí narození slavného architekta Bohuslava Fuchse (1895 až 1972), autora mnoha známých funkcionalistických staveb, připomíná výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Jeho stavby jsou především v Brně a patří k nim třeba Hotel Avion, Zemanova kavárna, budova pošty či budova Městských lázní. Na výstavě Fuchsovými realizacemi provázejí architekti, kteří stavby přibližují z pozice odborníků, častých kolemjdoucích nebo uživatelů.
Divákům tak pomohou pochopit, jak vnímají Fuchsův odkaz a kvality jeho díla samotní tvůrci. Jsou mezi nimi Vladimír Šlapeta, Eva Jiřičná, Marek Štěpán, Jan Sapák, Petr Pelčák, Vlado Milunić či Zdeněk Fránek. Komentáře jsou doplněny dobovou výkresovou dokumentací, fotografiemi z doby vzniku a ilustrativními fotografiemi současného stavu.
Výstava je doplněna dvěma modely v zahraničí nejznámějších realizací Bohuslava Fuchse, Hotelu Avion a pavilonu Brna na brněnském výstavišti. Vystavena je také korespondence Bohuslava Fuchse se slavným architektem Le Corbusierem. Expozice bude otevřena do 24. července.
Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt, urbanista, teoretik a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 až 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně.
„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě ´master of the space´. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka,“ uvádí architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou. Podle Vladimíra Šlapety byl Fuchs přelomovou osobností české architektury a jeho stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky milníky, které lemují vývoj zdejší moderní architektury.
Ne všechny Fuchsovy stavby jsou ale v dokonalé kondici. Hotel Avion v centru Brna je zavřený, majitel, člen cirkusového rodu Stanislav Berousek na opravu národní kulturní památky údajně nemá peníze, rekonstruovat by se měl podle projektu Evy Jiřičné. Zemanova kavárna v brněnských sadech dnes stojí v podobě repliky postavené v 90. letech a Městské lázně v Zábrdovicích mají osud nejasný. Památkově chráněná budova je od 90. let bez využití. Město před sedmi lety opravilo střechu, na větší investice však prý nemělo peníze. O zapůjčení lázní a jejich zprovoznění byť s náhradním programem usiluje sdružení Kulturou proti chátrání.
Doplněno Stavbaweb:
GJF: Bohuslav Fuchs
dokument: Evropský architekt Bohuslav Fuchs
Související články:
Tři večery pořádané GJF 3.6.2016
Bohuslav Fuchs 6.11.2015
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.