(ČTK) – Na zámku v ústecké čtvrti Krásné Březno včera začala výstava Zaměstnanecké kolonie 1900 – 1938, která se zabývá sociálním bydlením počátku minulého století na severu Čech. Jejími autory jsou zaměstnanci ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Jiří Bureš, Alena Sellnerová a Marta Pavlíková. Zámek v Krásném Březně je zároveň ústeckým sídlem památkového ústavu. Expozici tvoří 25 informačních panelů, několik modelů dobových ubytovacích zařízení a videoprojekce. Výstava potrvá do 16. srpna. Přístupná je od pondělí do pátku po předchozí domluvě na telefonním čísle 724 900 758 (nebo na emailu: brozova.vera@usti.npu.cz – doplněno Stavbaweb).
Potřeba budování ubytovacích kapacit pro pracovní síly se v severních Čechách stala silným tématem v souvislosti s rozvojem průmyslu a hornictví v regionu. "Lze říci, že v první třetině 20. století byla otázka ubytování dělnictva více než aktuální. Proces industrilizace a v oblastech uhelné těžby pak intenzifikace uhelných zdrojů vyvolávala potřebu ubytování celé armády dělníků a havířů," řekl Bureš při zahájení výstavy.
Výstava sleduje řešení této otázky ve dvou rovinách. "Jednalo se jednak o státní akci řízenou ministerstvem veřejných prací a kladla si za cíl budování státních hornických kolonií ve strategických oblastech uhelné těžby," uvedl Bureš. Tyto kolonie se financovaly z takzvaných uhelných fondů, jejichž zdrojem byla povinná přirážka k ceně metrického centu uhlí. "Na počátku 20. let minulého století tak v Duchcově a Horním Lomu vznikají první vzorové kolonie," zmínil.
Podle něj ministerstvo kvůli výstavbě kolonií oslovilo celou řadu českých a německých architektů, například Františka Alberta Libru, Jindřicha Freiwalda, Jaroslava Böhma či Emila Králíčka.
Druhá rovina řešení otázky ubytování dělnictva představovala výstavbu tradičních zaměstnaneckých kolonií, která se děla v režii jednotlivých podniků. "Vzhledem k tomu, že se nacházíme v Ústí nad Labem, nelze pominout rozsáhlou výstavbu Schichtových závodů. Stejně tak můžeme připomenout v nedávné době bohužel zaniklou kolonii ve Světci u Bíliny, která byla postavena podle návrhu architekta Salvisberga pro koncern Weinmnannových závodů, tedy pro ubytování dělníků z jejich sklárny, zinkovny a několika dolů, které v oblasti Chudeřic a Ledvic vlastnili," řekl Bureš. Připomněl, že meziválečná výstavba přinesla poměrně vysoký standard dělnického bydlení, na řadě míst slouží k obytným účelům dodnes.
Doplněno Stavbaweb:
Informace o výstavě na stránkách NPÚ
Tak podle mně takovým dárkem absolutně nic neskazíš :-) A získat tak velkou slevu na tak kvalitní okna - no…
Ne, to není hlavní téma Graphisoftu. Aktuální hlavní téma je zrušení trvalé licence!
Dobrý den. Za mě chalupa vypadá úplně jinak, hlavně interiér. Chalupu jsme měli, kachlové kamna s dvěma troubama, chalupářský nábytek,…
Hotovo! Věřím že tím bráchuh potěším :-) Mají malé miminko, tak peníze tam jdou i jiným směrem. Alespoň se nějak…
Jistěže ne, myslím si že takovýto dárek potěší víc než cokoli jiné. V dnešní době ti pořádně nikdo nic jen…