Věž Woermann, Las Palmas de Gran Canaria

Autor: ÁBALOS & HERREROS – IÅ?aki Ábalos (*1956), Juan Herreros (*1958)
Stavebník: Ferrovial Inmobiliaria
Spolupráce: Renata Sentkiewicz, Joaquín Casariego, Elsa Guerra, David Sobrino, Eduardo Cadaval
Soutěž: 2001 (1. místo)
Realizace: 2001-2005
Adresa: Maritima del Norte, Las Palmas de Gran
Canaria, Kanárské ostrovy, Španělsko

Při pohledu na věžový dům Woermann se jen těžko ubráníte pomyšlení, že vidíte jeden z nejelegantnějších domů posledního desetiletí. Tento dojem je pak umocněn situací do které byl dům vestavěn – do nejužšího místa šíje mezi centrem města na jihu a nezastavěným poloostrovem La Isleta na severu. Dům dominuje všem pohledům na Las Palmas a zároveň je z něj krásný výhled na město i moře. Dům Woermann je se svými šedesáti metry dalším z řady „evropských mrakodrapů“, které sice nedosahují výšek těch amerických, ale o to impozantněji působí ve svém prostředí.
Věž je součástí menšího komplexu, který má mimořádně zajímavé urbánní vyznění. Celý komplex je sevřen mezi dvěma rovnoběžnými ulicemi a skládá se ze dvou objektů ukončujících protilehlé bloky. Toto vymezení definuje malé náměstíčko, které je ze dvou zbývajících stran podél ulic dotvořeno stromořadím palem a v podzemí doplněno třemi podlažími prodejních ploch a parkovacích stání. Náměstí pak ještě chodcům nabízí tolik žádaný stín v prostoru pod mohutnými konzolami obou objektů. Koncepci náměstí a jeho výtvarné řešení pomohl architektům vytvořit výtvarník Albert Oehlen.
Menší jižní objekt je sedmipodlažní a jsou v něm situovány kancelářské prostory a prodejní plochy. Hlavní severní objekt je osmnáctipodlažní. V prvních třech podlažích obsahuje knihovnu s městským informačním centrem, ve čtvrtém technické zázemí domu a v zbývajících podlažích je umístěno šedesát prostorných mondénních bytů s vysokými stropy, upomínajících na kvalitu bydlení v těch nejlepších domech z devatenáctého století. Racionalita stavby je ještě zvýrazněna jakoby frivolně vybočenými dvěma posledními podlažími věže s mezonetovými byty.
Celá koncepce je pak završena pravidelným rastrem hliníkových slunolamů a skleněnou fasádou z různě se střídajících čirých a žlutých skel s velmi dobrými fyzikálními vlastnostmi (pohlcují až 99 % UV záření). Slovy architektů je „věž Woermann ztělesněním iluzí, touhy a představ společnosti, která se snaží nalézt kompromis mezi přírodou a rozvojem – intenzivní formu života oddaného krajině – snaží se najít jinou krásu.“ V tomto smyslu je pak věž Woermann nejlepším současným dědicem bytového domu „Edifício Niemeyer“ (Oscar Niemeyer; 1954) v brazilském Belo Horizonte či madridské Banco de Bilbao (Francisco Javier Sáenz de Oiza; 1971-1981).


Publikováno ve Stavbě č. 4/2006

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*