Wienerberger Brick Award 2020

Společnost Wienerberger AG, největší světový výrobce cihel, každé 2 roky pořádá mezinárodní prestižní soutěž Wienerberger Brick Award. Wienerberger tímto dává vzniknout unikátní platformě, která vyzdvihuje výjimečná architektonická díla,stavby a jejich autory. První ročník soutěže proběhl již vroce 2004. Hlavním cílem iniciativy je přivést více pozornosti k přírodním stavebním materiálů má ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být. V červnu 2020 měly být výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny již podeváté,nicméně vzhledem ke koronaviru byla tato událost odložena. Bude se konat 23. září 2020 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál.

Odborná porota
Letošní vítěze vybírá nezávislá porota renomovaných odborníků složená z pěti architektů z pěti různých zemí: Helena Glantz, Urban Design (Švédsko) –vítěz karočníku 2018 v kategoriiI novativní, novátorské projekty, Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Španělsko), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko) a Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Velká Británie).

Nominované projekty
Celkem se o vítězství v ročníku 2020 ucházelo 644 projektů od 520 architektů z 55 zemí. Předběžná porota vybrala na svém závěrečném zasedání 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb. Mezi členy této poroty patřili odborní architektoničtí novináři Anneke Bokernová (Nizozemí), Christian Holl (Německo) a Jonathan Glancey (Velká Británie). 50 finalistů Brick Award 2020, jejich fotografiea základní popis jsou zveřejněny na stránkách soutěže.

Ocenění Brick Award
Celkově půjde o ocenění v5 různých kategoriích a dohromady budou vítězné stavby odměněny částkou 29 500 eur. Nezávislá porota zajišťuje objektivní posouzení a výběr. Wienerberger nemá žádný vliv na rozhodnutí poroty ani hlasovací právo. Slavnostní předání cen se tentokrát uskuteční na podzim 2020. Jména vítězů nebudou zveřejněna před tímto slavnostním vyhlášením. O cenu Brick Award se ucházejí stavby v 5 vyhlášených kategoriích. Jeden z 5 vyhlášených projektů získá hlavní cenu „Grand Prize“a kromě toho bude vyhlášena ještě jedna speciální cena.

• Příjemný domov (rodinné domy): 11 finalistů z Mexika, Španělska, Německa, Belgie, Vietnamu a Argentiny
• Společné bydlení (bytové domy): 10 finalistů z Rwandy,Íránu, Nizozemí, Bolívie, Belgie, Portugalska, Argentiny a Chile
• Společná práce (administrativní a industriální stavby): 9 finalistů z Nizozemí, Německa, Argentiny, Rakouska a Jižní Koreje
• Sdílené společenské prostory: 11 finalistů z Polska, Číny, Německa, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Vietnamu
• Inovativní, novátorské projekty: 9 finalistů z Indie, Rwandy, Německa, Číny, Nepálu, Argentiny a Zimbabwe

Doprovodná kniha Brick20
Stejně jako v předchozích letech, vydává Wienerberger knihu s názvem Brick Book jako doprovodnou publikaci k soutěžnímu ročníku. Zveřejněno bude 50 pečlivě vybraných nejlepších a nejzajímavějších projektů, kniha vyjde v němčině a angličtině. Vydání se souhrnně věnuje těmto vybraným projektům a jeho cílem je pravidelně každé 2 roky přinášet odborné veřejnosti soubor těch nejlepších cihelných staveb, poukazuje na trendy, rozvoj a pozoruhodné uplatnění cihelných prvků v architektuře. Publikace je plná obrázků, zajímavých postřehů a názorů renomovaných novinářů zaměřených na architekturu a stavebnictví. Tento přehled současné cihlové architektury doplňuje 5 esejí od mezinárodních autorů Hubertuse Adama (Německo), Aglaée Degrosové (Belgie), Joba Florise (Nizozemí), Laury Iloniemiové (Finsko) a Jany Revedinové (Rakousko). Kniha se vydává ve spolupráci s Park Books a její zveřejnění je naplánováno na podzim 2020. 

Slavnostní vyhlášení Brick Award
Vzhledem ke koronaviru byla událost, původně plánovaná na červen, odložena na podzim, konkrétně na 23. září 2020. Poprvé v historii se tento slavnostní akt s vyhlášením odehraje prostřednictvím digitálních kanálů.
tisková zpráva Wienerberger

https://www.brickaward.com/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*