Společnost Wienerberger AG, největší světový výrobce cihel, každé 2 roky pořádá mezinárodní prestižní soutěž Wienerberger Brick Award. Wienerberger tímto dává vzniknout unikátní platformě, která vyzdvihuje výjimečná architektonická díla,stavby a jejich autory. První ročník soutěže proběhl již vroce 2004. Hlavním cílem iniciativy je přivést více pozornosti k přírodním stavebním materiálů má ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být. V červnu 2020 měly být výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny již podeváté,nicméně vzhledem ke koronaviru byla tato událost odložena. Bude se konat 23. září 2020 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál.
Odborná porota
Letošní vítěze vybírá nezávislá porota renomovaných odborníků složená z pěti architektů z pěti různých zemí: Helena Glantz, Urban Design (Švédsko) –vítěz karočníku 2018 v kategoriiI novativní, novátorské projekty, Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Španělsko), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko) a Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Velká Británie).
Nominované projekty
Celkem se o vítězství v ročníku 2020 ucházelo 644 projektů od 520 architektů z 55 zemí. Předběžná porota vybrala na svém závěrečném zasedání 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb. Mezi členy této poroty patřili odborní architektoničtí novináři Anneke Bokernová (Nizozemí), Christian Holl (Německo) a Jonathan Glancey (Velká Británie). 50 finalistů Brick Award 2020, jejich fotografiea základní popis jsou zveřejněny na stránkách soutěže.
Ocenění Brick Award
Celkově půjde o ocenění v5 různých kategoriích a dohromady budou vítězné stavby odměněny částkou 29 500 eur. Nezávislá porota zajišťuje objektivní posouzení a výběr. Wienerberger nemá žádný vliv na rozhodnutí poroty ani hlasovací právo. Slavnostní předání cen se tentokrát uskuteční na podzim 2020. Jména vítězů nebudou zveřejněna před tímto slavnostním vyhlášením. O cenu Brick Award se ucházejí stavby v 5 vyhlášených kategoriích. Jeden z 5 vyhlášených projektů získá hlavní cenu „Grand Prize“a kromě toho bude vyhlášena ještě jedna speciální cena.
• Příjemný domov (rodinné domy): 11 finalistů z Mexika, Španělska, Německa, Belgie, Vietnamu a Argentiny
• Společné bydlení (bytové domy): 10 finalistů z Rwandy,Íránu, Nizozemí, Bolívie, Belgie, Portugalska, Argentiny a Chile
• Společná práce (administrativní a industriální stavby): 9 finalistů z Nizozemí, Německa, Argentiny, Rakouska a Jižní Koreje
• Sdílené společenské prostory: 11 finalistů z Polska, Číny, Německa, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Vietnamu
• Inovativní, novátorské projekty: 9 finalistů z Indie, Rwandy, Německa, Číny, Nepálu, Argentiny a Zimbabwe
Doprovodná kniha Brick20
Stejně jako v předchozích letech, vydává Wienerberger knihu s názvem Brick Book jako doprovodnou publikaci k soutěžnímu ročníku. Zveřejněno bude 50 pečlivě vybraných nejlepších a nejzajímavějších projektů, kniha vyjde v němčině a angličtině. Vydání se souhrnně věnuje těmto vybraným projektům a jeho cílem je pravidelně každé 2 roky přinášet odborné veřejnosti soubor těch nejlepších cihelných staveb, poukazuje na trendy, rozvoj a pozoruhodné uplatnění cihelných prvků v architektuře. Publikace je plná obrázků, zajímavých postřehů a názorů renomovaných novinářů zaměřených na architekturu a stavebnictví. Tento přehled současné cihlové architektury doplňuje 5 esejí od mezinárodních autorů Hubertuse Adama (Německo), Aglaée Degrosové (Belgie), Joba Florise (Nizozemí), Laury Iloniemiové (Finsko) a Jany Revedinové (Rakousko). Kniha se vydává ve spolupráci s Park Books a její zveřejnění je naplánováno na podzim 2020.
Slavnostní vyhlášení Brick Award
Vzhledem ke koronaviru byla událost, původně plánovaná na červen, odložena na podzim, konkrétně na 23. září 2020. Poprvé v historii se tento slavnostní akt s vyhlášením odehraje prostřednictvím digitálních kanálů.
tisková zpráva Wienerberger
https://www.brickaward.com/
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...
Třeba místo madla stačí ta síť. Madlo může být jen jednostranné. V každé případě je dobře, že ta síť je…
Jo díky, vyzkouším to.
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…