Z historické tramvajové měnírny na Malé Straně má být hotel

(ČTK) – Bývalý spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil chce v historickém centru Prahy u paty Starých zámeckých schodů postavit luxusní hotel s šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími. Vzniknout má rekonstrukcí historické budovy tramvajové měnírny pražského dopravního podniku na Klárově v ulici U Bruských kasáren. Vyplývá to z databáze EIA. Ministerstvo kultury nyní rozhoduje, zda budovu prohlásí kulturní památkou.

Podle dokumentace pro územní rozhodnutí má být v hotelu 205 pokojů, restaurace, wellness s rozlohou 375 metrů čtverečních a zasedací místnost. Ve dvou podzemních podlažích bude 17 parkovacích míst.

Investorem a zároveň majitelem budovy je společnost Property Klárov, kterou přes svou rodinnou nadaci vlastní Pudil. Magistrátní odbor životního prostředí před časem rozhodl, že investor nemusí zpracovávat rozsáhlou studii EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí. Firma nyní musí získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

Novoklasicistní měnírna stojící naproti Starým zámeckým schodům vznikla ve 30. letech minulého století na návrh architekta Viléma Kvasničky. Do provozu byla uvedena v roce 1932. Její součástí jsou kromě technologického zázemí kanceláře a dva byty. Měnírna obsluhuje tramvajovou dopravu od Malé Strany přes Hradčany až po Letnou. Pražský dopravní podnik loni oznámil, že do modernizace stárnoucích technologií chce investovat přes 50 milionů korun.

Měnírna bude v budově i v budoucnosti, pouze se přesune do prvního podzemního podlaží. Spolu s ní tam bude transformátorovna společnosti PRE distribuce, která je nyní součástí budovy.

Ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický upozornil, že ministerstvo kultury loni zahájilo řízení o prohlášení nemovitosti za kulturní památku.

„Jedná se o architektonicky i urbanisticky kvalitní technickou stavbu, která reprezentuje vysokou úroveň meziválečné architektury. Památková hodnota předmětného objektu spočívá především v jeho sourodém začlenění do urbanistické struktury, prostorové a hmotové skladby jednotně koncipovaného historického urbanistického celku,“ uvedl Skalický. Dodal, že budova se podílí na vytváření historického prostředí dané lokality.

Za největší závadu transformační stanice šéf pražských památkářů považuje narušení konstrukcí, statické narušení obou svislých pilířů, které podpírají dva arkýře severovýchodní fasády v ulici U Bruských kasáren, a kontaminaci rtutí a olejovými produkty.

Doplněno 27.5.2015:
(ČTK) – Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku novoklasicistní budovu trafostanice a elektrické měnírny v Praze na Klárově z 30. let 20. století. Majitel budovy ji plánuje přestavět na hotel s šesti patry a 200 pokoji. Proti prohlášení domu za památku se odvolal a případem se bude zabývat rozkladová komise ministerstva, řekla ČTK mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Podklady pro jednání rozkladové komise má vlastník doplnit do 3. června, teprve poté se jimi začnou odborníci zabývat. Není tedy zatím zřejmé, kdy by mohlo padnout konečné rozhodnutí. Na objekt se ale v současné době vztahuje ochrana, jako kdyby za památku prohlášen byl, nesmí tedy být zbourán ani přestavěn bez povolení památkářů.

Trafostanice a elektrická měnírna stojící naproti Starým zámeckým schodům vznikla podle návrhu architekta Viléma Kvasničky. Její součástí jsou kromě technologického zázemí kanceláře a dva byty. Měnírna obsluhuje tramvajovou dopravu od Malé Strany přes Hradčany až po Letnou. Měla by v budově zůstat i do budoucna, přesune se do podzemí.

„Ačkoli jde o stavbu technického určení, architektonicky i urbanisticky jde o mimořádně kvalitní dílo,“ uvádí ve svém zdůvodněn ministerstvo kultury a zdůrazňuje, že autor se musel vyrovnat s obtížným skalnatým terénem s trojúhelníkovou parcelou, blízkostí Pražského hradu s historickým kontextem malostranské zástavby i s dobou vzniku. Proto zvolil jako hlavní inspirační zdroj neoklasicismus.

Na kvalitě architektury se podle posudku podílí i ztvárnění střech s tradiční malostranskou prejzovou krytinou, které jsou pohledově velmi exponované z Chotkových sadů, od Kramářovy vily i Hradu.

Šéf městských památkářů Jiří Skalický označil jako závadu trafostanice narušení konstrukcí, statické narušení obou svislých pilířů, které podpírají dva arkýře severovýchodní fasády v ulici U Bruských kasáren, a kontaminaci rtutí a olejovými produkty.

Investorem zamýšleného hotelu a majitelem budovy je společnost Property Klárov, kterou přes svou rodinnou nadaci vlastní bývalý spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zprávu jsme doplnili o aktuální informaci ČTK: Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku novoklasicistní budovu trafostanice a elektrické měnírny v Praze na Klárově z 30. let 20. století.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*