Začala stavba pobočky Národního zemědělského muzea v Ostravě

(ČTK) – V opuštěných halách v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea (NZM). Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal podle návrhu Josefa Pleskota a Milana Šramla potrvá 15 měsíců a bude stát přes 120 milionů korun. ČTK o tom dne 21. září 2018 informovala mluvčí NZM Jitka Taussiková.

Kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem projektu zlepšení podmínek pro uchovávání a prezentaci sbírkových fondů pražského muzea. Bude se jednat o první státní muzeum v Ostravě. „Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozice věnované potravinám,“ řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Projekt se skládá z úpravy dvou továrních hal, přístavby mezi obě haly, nástavby a vybudování nástupního prostoru do hal. V přízemí bude technika pro obdělávání zemědělských plodin. Nástavba v podobě třetí haly z oceli, umístěné ve výšce několika metrů mezi původní haly, ponese téma potraviny jako finální produkty zemědělského úsilí. V prostorech budoucí galerie – pochozí střechy vestavby – bude prostor pro prezentaci potravinářských technologií.

Instituce bude sídlit v budově bývalé Veronikárny, haly, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Železniční vozy v 19. století údajně dostaly jméno podle milenky jednoho z tehdejších představitelů firmy. Druhá budova sloužila jako sklad žáruvzdorného materiálu.

Muzeum má kromě hlavní budovy na pražské Letné čtyři pobočky: v Čáslavi, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích. Ostravská pobočka bude pátá. Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace. Zabývá se zemědělstvím, lesnictvím, myslivostí, rybářstvím, zahradnictvím, potravinářstvím, zpracováním zemědělských produktů, vývojem venkova a kulturní krajiny.
Vizualizace – zdroj: nzm.cz

Doplněno Stavbaweb:
Více informací najdete na stránkách Národního zemědělského muzea.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*