Zaorálek definitivně stvrdil památkovou ochranu Hadích lázní

(ČTK) – Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) definitivně potvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Znovu tak změnil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka, který loni krátce před svým odchodem z funkce odňal chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města status kulturní památky. Staněk dnes na twitteru uvedl, že za zrušením památkové ochrany Hadích lázní si stojí. Zaorálkův postup vnímá jako aktivistický a alibistický. Osud objektu podle něj nijak neřeší, ba naopak výrazně ho komplikuje.

„Na základě odvolání účastníka řízení znovu zasedla rozkladová komise. Dostal jsem výsledek a na základě toho definitivně rozhoduji památkovou ochranu lázní nesnímat,“ řekl Zaorálek novinářům. Rozkladová komise podle něj podpořila jeho původní rozhodnutí z loňského prosince, které znamenalo, že Hadí lázně zůstanou památkou. Proti němu se majitel lázní odvolal. Proti rozhodnutí ministra jako druhoinstančního orgánu se odvolat nelze.

Objekt lázní patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové
. Staněk loni poslední hodiny v úřadu navzdory památkářům vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou. Podle některých médií tak vyšel vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory druhé prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

„Zrušení památkové ochrany Hadích lázní byl racionální a rozkladovou komisí MK doporučený postup, který reagoval na aktuální reálný stav objektu a možnosti jeho záchrany,“
uvedl dnes Staněk.

Na názor rozkladové komise se odvolával i tehdy, některá média ale uváděla, že rozkladová komise snímat památkovou ochranu nedoporučovala. Tiskové oddělení MK k tomu dnes ČTK sdělilo, že současné přezkumné řízení k Hadím lázním projednávaly oproti rozhodnutí ministra Staňka jiné senáty rozkladové komise.

Zaorálek loni nechal Staňkovo rozhodnutí přezkoumat a vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou.

Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v prosinci schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. „Město zatím čeká na reakci majitele,“ sdělil ČTK primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun. Klasicistní budova byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu navrhované rekonstrukce lázní je teplický atelier MISe.
Projekt najdete na stránkách atelieru ZDE.

Související články:
Teplice chtějí koupit budovu Hadích lázní  20.12.2019
Památkáři nemohou zabránit případnému zbourání Hadích lázní  14.8.2019
Návrh na záchranu Hadích lázní v Teplicích památkáři zamítli  31.1.2017

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Každý se může zmýlit, tady Miloš Zeman údajně ochraňuje politického kariéristu a zmetka Antonína Staňka. Takových Staňků máme naneštěstí v naší zemi hodně, a je třeba jim nastavit zrcadlo, jako to dělá Zaorálek. Nikdo nejsme dokonalý, ale můžeme být moudří, selsky myslící a hlavně neškodit dobrým lidem a nepodporovat takové šmejdy jako je Bakala nebo nějaký Třešňák, natož Antonín Staněk z Olomoucka. Miloš Zeman si doma jistě umí najít trochu toho popela, ne?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*