Západočeská galerie prochází proměnou, chce evropskou úroveň

Autory projektu jsou Roman Koutský a Šárka Malá.

Plzeň 1. října (ČTK) Západočeská galerie v Plzni prochází kompletní proměnou, jež ji má posunout na úroveň západoevropských muzeí umění. Novou tvář už dostaly oba výstavní prostory. Z objektu Masných krámů je velká bílá galerie, ze síně 13 tmavý komorní kabinet. Logo Karla Svolinského staré 37 let vystřídalo nyní nové, moderní. Galerie má i nový vizuální styl, chystá webové stránky, změnu v dramaturgii pořadů, chce usilovat o jiný název. Novinářům to dnes řekl její ředitel Roman Musil.

  

K rekonstrukci a dalším změnám jsme se rozhodli na základě strategie rozvoje, kterou jsme vytvořili vloni. Součástí změn měla být i komplexní proměna instituce směrem navenek,“ uvedl.

  

Proměna za 6,5 milionu Kč, které poskytl jako zřizovatel Plzeňský kraj, zahrnovala úpravy obou prostor i přednáškové místnosti v galerii 13. Podle Musila se podařilo propojit výrazné tvůrčí individuality. Novou tvář výstavním síním, jež si s sebou dosud nesly pečeť 70. a 80. let, navrhl architekt Roman Koucký a jeho kolegyně Šárka Malá, vizuální styl je od grafického designéra Roberta V. Nováka.

  

Změna tváře byla naprosto nutná. Máme za sebou 20 promarněných let a nové tváře nám chybí,“ uvedl Koucký. Radikálnějšího zásahu se dočkala galerie 13, kde do původního prostoru architekti vložili kontinuální černou stěnu, která elasticky překlenuje rohy. Přestože objekt získala galerie v roce 1996, přestavěn byl podle plánů ze začátku 80. let.

  

Podle Musila se kompletní proměnou chce galerie přilákat také jiné skupiny návštěvníků, zejména mladší publikum. Na novou strategii reaguje také změna výstavního programu, galerie pracuje na velkých projektech, na příští rok chystá například projekt českého futurismu, zahraniční projekt s mnichovskou galerií věnovaný Gabrielu Maxovi a další.

  

Ke každé výstavě vznikne katalog, jenž prý nabídne přinejmenším přesah do celorepublikové dimenze. „Byť budeme hodnotit regionální témata, chceme se soustředit na to, abychom právě regionální autory, regionální umění a regionální témata začlenili do celorepublikového kontextu,“ dodal Musil.

  

Poprvé se lidé do upravených galerií podívají 8. října. Masné krámy otevřou výstavou Jana Autengrubera, autora z přelomu 19. a 20. století, ve 13 představí ze svých fondů sbírku českého kubismu.

  

Plzeň 1. října (ČTK) – Plzeňský kraj se po mnohaměsíčním vyjednávání dohodl s Plzní na pronájmu a následném odkupu pozemku U Zvonu, kde má vyrůst nová budova pro sbírky Západočeské galerie. Vedení kraje nyní zjišťuje, zda bude moci na stavbu požádat o peníze z EU. Obrazárna, jež by se stala jednou z novodobých dominant Plzně, vyjde až na půl miliardy Kč. Pokud galerie vyroste, bude údajně patřit mezi první objekty postavené v zemi od dob Rakouska-Uherska pro sbírkotvornou instituci.

  

V ČR ani v bývalém Československu, a dokonce ani ještě předtím za Rakouska-Uherska pro sbírkotvornou instituci galerijní budova postavena nebyla,“ řekl ČTK ředitel Západočeské galerie Roman Musil. Nejvíce se prý tomu blížilo Rudolfinum z roku 1885 od architekta Josefa Zítka. „Ale tím to také končí, nepočítáme-li četné domy umění,“ dodal Musil.

   

Západočeská galerie tak nyní dostává velkou šanci zapojit se do sítě moderních západoevropských muzeí umění. Stala by se jednou ze tří institucí, které v Česku tuto šanci mají. O nový objekt totiž usiluje také Galerie výtvarného umění v Ostravě a Muzeum umění Olomouc.

  

Podle hejtmančina ekonomického náměstka Milana Chovance vyšla Plzeň kraji vstříc, odprodej pozemku nabídla po kolaudaci objektu za korunu, do té doby bude kraj platit za pozemek zhruba 31.500 Kč ročně. Spolu s pozemkem město údajně nabídlo k posouzení i projekty získané v soutěži, kterou v minulosti vypsalo. Komise složená i ze zástupců města musí rozhodnout, zda pokračovat v tom, co město začalo, nebo půjde kraj vlastní cestou a vypíše novou soutěž.

  

Z regionálního operačního programu chce kraj získat 150 až 200 milionů Kč. Nyní čeká na závazné stanovisko, zda bude možné si peníze získat z kapitoly určené pro cestovnío ruch. K žádosti potřebuje dostat územní rozhodnutí do poloviny roku 2010.

  

O obrazárně Západočeské galerie se v Plzni mluví už několik let. Nápad na využití atraktivního místa v centru města pro stavbu se objevil po povodních v roce 2002, kvůli nimž byl tam stojící dům odstřelen. Budova galerie by mohla být postavena někdy v roce 2014.

  

Eva Barborková snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*