Další příklad japonského umění stavět a obývat minimální prostory
Architekti: FORM “ Kouichi Kimura Architects
Místo: Shiga, Japan
Pozemek: 164,29 m2
Zastavěná plocha: 135,59 m2
Datum: 2010
Foto: Takumi Ota
Dům je postaven na trojúhelníkovém pozemku s šířkou 18 m. Klient požadoval co nejlépe využít pozemek pro obydlí, které by poskytovalo jak dostatek soukromí, tak pocit otevřenosti v domě. Objem domu je formován stupňovitě podél tvaru pozemku a vysoké zdi. Horizontálně tvarovaná fasáda do ulice je jedním z vnějších rysů podmíněných šířkou pozemku. V interiéru je také vhodně využito šířky.
V přízemí je uprostřed vstupní hala. Z ní se vychází do dvou malých zahrad nepravidelných forem. V přízemí jsou dále typický japonský pokoj a ložnice. Vnitřní prostor je organizován tak, aby průhled domem byl co nejdelší, a tak poskytl žádaný pocit otevřenosti.
V patře je obytná místnost (kuchyně, jídelna, obývací prostor) s balkony po obou stranách. Strop v obývacím prostoru je vyšší než v ostatních částech, což zvyšuje vizuální efekt. Otevřenost denního prostoru podporují prosklená stěna na balkon a stropní okno.
Umístění oken v domě naplňuje klientovo přání zachovat soukromí a znemožnit zvenčí pohled dovnitř.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…