Další příklad japonského umění stavět a obývat minimální prostory
Architekti: FORM “ Kouichi Kimura Architects
Místo: Shiga, Japan
Pozemek: 164,29 m2
Zastavěná plocha: 135,59 m2
Datum: 2010
Foto: Takumi Ota
Dům je postaven na trojúhelníkovém pozemku s šířkou 18 m. Klient požadoval co nejlépe využít pozemek pro obydlí, které by poskytovalo jak dostatek soukromí, tak pocit otevřenosti v domě. Objem domu je formován stupňovitě podél tvaru pozemku a vysoké zdi. Horizontálně tvarovaná fasáda do ulice je jedním z vnějších rysů podmíněných šířkou pozemku. V interiéru je také vhodně využito šířky.
V přízemí je uprostřed vstupní hala. Z ní se vychází do dvou malých zahrad nepravidelných forem. V přízemí jsou dále typický japonský pokoj a ložnice. Vnitřní prostor je organizován tak, aby průhled domem byl co nejdelší, a tak poskytl žádaný pocit otevřenosti.
V patře je obytná místnost (kuchyně, jídelna, obývací prostor) s balkony po obou stranách. Strop v obývacím prostoru je vyšší než v ostatních částech, což zvyšuje vizuální efekt. Otevřenost denního prostoru podporují prosklená stěna na balkon a stropní okno.
Umístění oken v domě naplňuje klientovo přání zachovat soukromí a znemožnit zvenčí pohled dovnitř.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.