(ČTK) – Ve věku 104 let ve středu zemřel legendární brazilský architekt Oscar Niemeyer, který navrhl řadu nejslavnějších modernistických budov a byl spoluautorem koncepce hlavního města Brasília. Oznámila to brazilská média.
Architekt byl skoro měsíc hospitalizován v Riu de Janeiru, kde bojoval s ledvinovými problémy a zápalem plic. Jeho úmrtí potvrdila i mluvčí nemocnice Samaritano de Rio.
Niemeyer měl svými odvážnými futuristickými návrhy, zaoblenými tvary a používáním skla a betonu na moderní architekturu mimořádný vliv. Kariéru začal ve 30. letech. Mezi jeho nejslavnější návrhy patří sekretariát OSN v New Yorku, na kterém spolupracoval například s Le Corbusierem, či římskokatolická katedrála v Brasílii. Za ní dostal v roce 1988 Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu pro architekty.
Ve svém domovském městě Rio de Janeiro navrhl řadu budov, včetně muzea moderního umění či stadionu zvaného Sambadrom, kde se pořádají přehlídky samby při karnevalu. Jeho zřejmě nejznámějším dědictvím je ale řada vládních budov, které navrhl pro Brasílii, nové brazilské hlavní město, které bylo postaveno uprostřed džungle na přelomu 50. a 60. let.
Niemeyer se narodil v rodině s německými, portugalskými a arabskými kořeny. Nejprve byl ovlivněn Le Corbusierovým modernismem, ale poté směřoval k oblejším tvarům, které byly podle něj inspirovány ženskými tvary i brazilskými vrchy a plážemi. Stal se národní ikonou, podobně jako fotbalista Pelé.
Byl celoživotní komunista a přátelil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. "Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já," poznamenal prý v roce 1995 Castro.
Niemeyer se před brazilskou vojenskou diktaturou uchýlil v 60. letech do Francie. Zde navrhl asi 20 budov, včetně známého ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži. Podle Niemeyerových pamětí prý pravicový francouzský prezident Georges Pompidou tehdy řekl, že stranické sídlo "je jedinou dobrou věcí, kterou komunisté kdy udělali".
Byl do konce života aktivní a po celém světě se ještě realizuje asi 20 jeho návrhů. Přes svůj bohémský způsob život žil 76 let se svou první ženou Annitou, kterou si vzal v roce 1928. Po její smrti si v 99 letech vzal svoji dlouholetou sekretářku, šedesátiletou Veru Lucii Cabrerovou.
Niemeyer svými stavbami vzdával poctu křivkám brazilských žen
(ČTK) – Jeho stavby plynou v prostoru jako klikatící se řeka či smyslné křivky žen a na pohled bourají zákony fyziky. Jedna připomíná létající talíř, v němž na útesu u Ria de Janeiro přistáli mimozemšťané, jiná vypadá jako sopka, další jako obří oko na muří noze. Nejvíce děl brazilského architekta a celoživotního komunisty Oscara Niemeyera, který ve středu zemřel pár dní před svými 105. narozeninami, lze obdivovat v metropoli jeho rodné země Brasílii, která se podle jeho architektonických návrhů zrodila před půlstoletím za pouhé čtyři roky."Některé stavby se v té rychlosti realizovaly takřka bez projektu, hodně věcí se domýšlelo až při jejich provádění," vzpomněl Niemeyer na projekt, jehož iniciátorem byl brazilský prezident s českými předky Juscelino Kubitschek. Půdorys Brasílie ve tvaru letadla vymyslel Lucio Costa, u něhož Niemeyer ve 30. letech získával první zkušenosti z architektonické praxe. A většinu staveb města, jež vyrostlo uprostřed nehostinné pustiny v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, navrhl Niemeyer.
"Beton a sklo, sloupy a oblouky, dlouhé nástupní rampy, či široká schodiště, ploché střechy" – tak formuloval Niemeyer podobu budov z prvního období výstavby Brasílie (do roku 1960). Perličkou mezi nimi je téměř cele prosklená katedrála, podobná sopce, květině či trnové koruně na Ježíšově hlavě. V roce 1987 byla Brasília zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Niemeyer ale žil ve staré metropoli Riu de Janeiro, nedaleko něhož, v Nitéroi, stojí i jeho další originální dílo – Muzeum současného umění. I tato stavba na ostrohu nad mořem, která připomíná UFO a bývá řazena mezi deset nejlepších staveb 90. let, dokládá Niemeyerovo přesvědčení, že "nejdůležitější věcí v architektuře je moment šoku". Proto mu někteří vyčítají nadměrné opojení vzhledem objektů a malý zájem o jejich funkčnost.
Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer se narodil 15. prosince 1907 v Riu de Janeiro, kde absolvoval v letech 1930-1934 Školu výtvarných umění. Poté nastoupil bez nároku na honorář do ateliéru Lucia Costy, tehdejší vůdčí osobnosti brazilské architektury, u něhož se dostal k mnoha prestižním projektům – například na budovu ministerstva školství a zdravotnictví v Riu de Janeiro, či pavilon pro světovou výstavu v New Yorku.
Původně byl Niemeyer silně ovlivněn Le Corbusierem, s nímž se těsně po válce podílel i na návrhu nového sídla OSN v New Yorku. Dále ke svým oblíbeným a inspirujícím architektům řadil zejména Miese van der Rohe či Katalánce Antonia Gaudího, s nímž ho pojily fascinace ladnými křivkami a nesnášenlivost s pravými úhly.
Stejně jako ostré hrany a přímky nenáviděl Niemeyer také kapitalismus: "Musíme změnit tenhle režim násilí, moci a válek." "Myslím si, že Bush je idiot. Lupič jako každý jiný, který vyhrožuje celému světu i Jižní Americe," tvrdil Niemeyer, který hned po válce vstoupil do komunistické strany a prohlašoval, že revoluce je to nejlepší řešení.
Kvůli svému levicovém přesvědčení musel Niemeyer po převratu v roce 1964 emigrovat z Brazílie. Až do roku 1975 žil hlavně v Paříži, kde navrhl například sídlo Francouzské komunistické strany či administrativní budovu firmy Renault. Z téže doby pochází i jeho projekt budovy nakladatelství Mondadori, který tehdy mnozí považovali za neuskutečnitelný. Pět pater této milánské budovy totiž jakoby visí od stropu a po délce fasády jsou nepravidelně rozmístěny sloupy.
Niemeyerova díla (celkem je autorem na 600 děl) je možné vidět po celém světě – například v Alžíru navrhl univerzitu, na Madeiře kasino a v malajsijském Penangu Státní mešitu. V roce 1988 mu byla udělena Pritzkerova cena, obdoba Nobelovy ceny v architektuře. Jeden z jeho posledních projektů, komplex administrativních budov v Belo Horizonte, metropoli státu Minais Gerais, byl slavnostně otevřen na jaře 2010.
"Nejlepší je mít po svém boku ženu – a potom ať se děje vůle boží," tvrdil architekt, který se ve svých 98 letech znovu oženil se svou šedesátiletou sekretářkou a který téměř až do své smrti chodil skoro každý den do ateliéru pracovat. Svou první manželku, která zemřela v roce 2004, si vzal ve svých jednadvaceti letech a měl s ní dceru. V poslední době se Niemeyer věnoval i hudbě, složil text a část hudby k sambě.
Niemeyer měl svými odvážnými futuristickými návrhy, zaoblenými tvary a používáním skla a betonu na moderní architekturu mimořádný vliv. Kariéru začal ve 30. letech. Mezi jeho nejslavnější návrhy patří sekretariát OSN v New Yorku, na kterém spolupracoval například s Le Corbusierem, či římskokatolická katedrála v Brasílii. Za ní dostal v roce 1988 Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu pro architekty.
Brazílie dnes vzdá hold Niemeyerovi v jeho chrámu v Brasílii. Ráno bylo jeho tělo nabalzamováno v Riu, oblečeno do tmavě modrého obleku a tmavě modré proužkované košile, které byly jeho oblíbeným oblečením. Odpoledne má být jeho tělo vystaveno v hlavním městě v prezidentském paláci. Večer budou jeho ostatky přepraveny letecky zpět do Ria, kde bude soukromý obřad na radnici ve čtvrti Botafogo. Veřejnost se bude moci přijít s ním rozloučit v pátek dopoledne místního času. Pohřeb se bude konat odpoledne na hřbitově rovněž v Botafogo.
Niemeyer navrhl ve svém domovském městě Riu řadu budov, včetně muzea moderního umění či stadionu zvaného Sambadrom, kde se pořádají přehlídky samby při karnevalu. Jeho zřejmě nejznámějším dědictvím je ale řada vládních budov, které navrhl pro Brasílii, nové brazilské hlavní město, které bylo postaveno před půlstoletím za pouhé čtyři roky uprostřed džungle. Iniciátorem tohoto smělého projektu byl brazilský prezident s českými předky Juscelino Kubitschek.
Niemeyer se narodil v rodině s německými, portugalskými a arabskými kořeny. Nejprve byl ovlivněn Le Corbusierovým modernismem, ale poté směřoval k oblejším tvarům, které byly podle něj inspirovány ženskými tvary i brazilskými vrchy a plážemi. Stal se národní ikonou podobně jako fotbalista Pelé.
Byl celoživotní komunista a přátelil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. "Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já," poznamenal prý v roce 1995 Castro.
Niemeyer se před brazilskou vojenskou diktaturou uchýlil v 60. letech do Francie. Zde navrhl asi 20 budov, včetně známého ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži. Podle Niemeyerových pamětí prý pravicový francouzský prezident Georges Pompidou tehdy řekl, že stranické sídlo "je jedinou dobrou věcí, kterou komunisté kdy udělali".
Niemeyer byl do konce života aktivní. V různých částech se světa se podílel na šesti stovkách staveb a asi 20 jeho návrhů se ještě realizuje. Přes svůj bohémský způsob život žil 76 let se svou první ženou Annitou, kterou si vzal v roce 1928. Po její smrti si v 99 letech vzal svoji dlouholetou sekretářku, šedesátiletou Veru Lucii Cabrerovou.
Na oficiálním blogu úřadu brazilské prezidentky je napsáno, že Brazílie ztratila jednoho ze svých géniů. Je označen také za revolucionáře, který vždy snil o rovnoprávnější společnosti.
Do Brazílie přicházejí nesčetné soustrasti z celého světa. Brazilský tisk věnuje Niemeyerovi první stránky a připomíná ho jako "básníka křivek".
Video: "Zemřel slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer"
Architektura byla pro Oscara Niemeyera nejen prací, ale alfou a omegou jeho života. "Jako architekt myslel i žil, podle architektonických zásad se choval i ke svému okolí, zajímalo ho, jak budou lidé jeho domy vnímat a jak se jim v něm bude žít," řekla ČTK architektka Eva Jiřičná, která vzpomínala na své osobní setkání se slavným tvůrcem. Po mnoha desítkách let práce, která ovlivnila řadu světových architektů, Niemeyer zemřel ve středu ve věku 104 let.
"Byl to jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století. Zmocnil se mě smutek, když jsem se o jeho smrti dozvěděla, přestože vím, že vyplnil svůj život, který mu byl dán, do poslední chvíle," uvedla Jiřičná. "Lidí, pro které architektura byla centrem jejich života a kteří se dokázali nadchnout pro to, co dělali, těch je velice málo," míní žena, pro níž je architektura nejen profesí.
"Byl velmi ovlivněn svým učitelem architektem Le Corbusierem, ale pracoval ve větší míře než světoznámý Švýcar s organickými tvary," připomíná historik architektury Zdeněk Lukeš. Nejvýznamnějším počinem Niemeyera navždy bude koncept a stavby nového brazilského hlavního města Brasília, který vytvořil na popud prezidenta Juscelina Kubitscheka spolu s Luciem Costou na přelomu 50. a 60. let. Má ale také řadu realizací v Evropě. Lukeš jeho styl charakterizuje jako "poetický funkcionalismus".
"Tento doyen světové architektury inspiroval celou řadu tvůrců a zanechal po sobě velmi výraznou stopu. Jeho smrtí se prakticky uzavírá jedna kapitola dějin architektury," sdělil ČTK předseda České komory architektů Josef Panna.
"Měla jsem štěstí, že jsem se s ním setkala, přibližně před 20 lety v Riu. Na týden nám přidělil řidiče a vozil nás po svých stavbách, seděli jsme v jeho studiu i v jeho domě. Jsem za to dnes hodně vděčná," říká Jiřičná. Na Niemeyerovi oceňovala také to, že se podle ní velmi zajímal o praktické využití svých staveb, o to, jak je lidé budou užívat, "hledal vodítka k obyčejným lidem a běžnému životu".
Architektka vzpomíná, že Niemeyer stejně jako práci miloval ženy a "výběru vína věnoval stejnou pozornost jako podobě navrhované stavby". I v relativně pozdním věku stále pracoval. "Ráno ho řidič odvezl do jeho studia, které měl nad pláží Copacabana, dopoledne pracoval, po obědě si dal šlofíka, po třetí hodině začal znovu pracovat…Láska k životu a uspokojení z prožitého života ho hnaly dopředu," říká Jiřičná.
"Vedle obdivovatelů má však jeho tvorba i kritiky, kteří mu vyčítají někdy až příliš velkorysé měřítko jeho staveb a jejich zbytečnou okázalost," uvedl Lukeš. S osobou Niemeyera odchází jeden z posledních projektantů, který má realizované stavby z meziválečné éry a také jeden z posledních, který se až do konce života hrdě hlásil ke komunistické ideologii.
Doplněno Stavbaweb:
www.niemeyer.org.br
Oscar Niemeyer
No to je ale hnus. Evidentně jde o harmonické souznění pravých vyznavačů investorské bezduchosti a architektonického neumětelství, ale kdo se…
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611
Skvělá konverze! Bravo! Děkuji S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha…
Třeba už ne, není v němčině ta páska?
Té knihovny je mi taky líto.