Zlaté jablko

Fotogalerie ke článku (8)

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko

Zlaté jablko
Celá fotogalerie (8)

Obchodní a zábavní centrum ve Zlíně.

Náměstí Míru, Zlín
Investor: REIN Holding, a. s.
Autor architektonického řešení a projektu pro územní řízení: studio NEW WORK — Svatopluk Sládeček
Generální projektant vyšších stupňů projektové dokumentace: GG Archico
Projekt rekonstrukce podchodu: studio NEW WORK — Svatopluk Sládeček
Projekt parkovacího-polyfunkčního domu v Dlouhé ulici: Ivan Bergmann
Autor projektu na Náměstí míru, vpravo od historické budovy záložny z 19. století: Ivan Bergmann
Prosklený průchozí krček/lávka nad Rašínovou ulicí: Pavel Mudřík
Generální dodavatel: PSJ, a. s.
Celková plocha: 4616 m2
Zastavěná plocha: 4078 m2
Prodejní plocha: 5700 m2
Celkem: 13 000 m2 prodejní plochy — včetně propojeného elektrodomu
(největší nákupní galerie ve Zlínském kraji)
Počet míst v restauraci: 70 míst
Počet míst pro rychlé občerstvení: 280 míst
Počet míst v kině: 1000 míst
Realizace 2006-2008
Autor fotografií: Studio TOAST


Autorská zpráva
Svatopluk Sládeček

Umístění hmoty obchodního domu je z urbanistického hlediska bezproblémové. Doplňuje blok, jehož strana směřující k jedinému tradičnímu náměstí ve Zlíně — náměstí Míru — byla stabilizována v 19. století a druhá strana, obrácená do třídy Dlouhá, byla založena ve 20. století. Zatímco fronta a nároží do náměstí byly postupně narušovány od konce první světové války, ulice Dlouhá nebyla nikdy zcela dokončena. Toto místo je pro organismus a sebeuvědomění Zlína velmi důležité. Bylo předmětem řady projektů a pokusů o zástavbu během celé druhé poloviny dvacátého století. Jeho důležitost spočívá v tom, že je jediným pojítkem moderního zlínského urbanismu s tradiční představou městskosti.

Stavební místo je sestavou čtyř proluk a dvou nároží. Jeho součástí byl i objekt bývalé Občanské záložny s fasádou od významného architekta Dominika Feye. O zachování nebo likvidaci tohoto domu se ve městě řadu let vedly spory.

Autoři projektu již dříve — pro jiného zadavatele — zpracovali studii využitelnosti tohoto prostoru. Na jejím základě měli ověřeno, že jeho možnosti jsou značně omezené: zátěž hlukem z okolních ulic, běžnými technickými prostředky neřešitelná, a skutečnost, že do území se dá vjet pouze v jednom místě, vyloučily využití pro bydlení. Scelení ploch a využití pro obchodní funkci se tak zdálo být ideální.

Současný investor nejdříve postupně získal prázdné i zastavěné pozemky v území a sloučil je do jednoho staveniště. Se svým záměrem postavit zde obchodní dům ale zpočátku narazil na nepřipravenost odpovědného pracoviště městského úřadu. Nechal si proto vypracovat průzkumy, které jeho záměr opodstatnily: udávaly, že náměstím denně projde asi třicet tisíc lidí. Přitom se kromě radnice na náměstí a v jeho okolí nacházelo jen minimální množství drobných provozoven a maloobchodních ploch. A předpoklady stavebníka se i potvrdily — nový obchodní dům podle aktuálních měření denně přitáhne deset tisíc lidí.

Návrh stavby prošel složitým vývojem. Od počátku byl pro naši koncepci klíčový objekt záložny — stavba využívá její vchody a půdorysné schéma zachovává jeden její trakt do náměstí.
Do tvaru stavby se také promítá hmota kinosálů. Filmové principy se staly inspirací pro řetězení průhledů otvory různých velikostí, perforaci ploch a proděravění uzavřených objemů. Film byl a je tradicí Zlína.

Obchodní dům Zlaté jablko je napojen na podchod pod ulicí Dlouhou, který je opraven a významně oživen obchodem a vstupem od nového parkovacího domu.
V obchodním domě, přístupném šesti vstupy z pěších komunikací, je sedmdesát pět nájemních jednotek, z toho pět kotevních nájemníků s výměrou přes 500 m2. Ostatní jednotky mají velikost od 30 do 400 m2. Sedm jednotek je přístupných přímo z ulice, mimo jiné kavárna, pekařství a prodejna novin a tabáku. Zároveň i tři největší obchodní jednotky v přízemí mohou být otevřeny přímo do ulice. Všechny galerie na úrovni druhého patra, jak ve foyeru kina, tak v restauraci, jsou oproti původním obavám stavebníka intenzivně využívané a vyhledávané.

K projektu byly postupně připojeny další objekty: parkovací dům na protější straně Dlouhé ulice, napojený stávajícím podchodem pod Dlouhou ulicí dále lávka v úrovni 1. NP přes ulici Rašínova a dům z 19. století napravo od objektu Záložny, který byl posléze zbořen a na jeho místě byl postaven nový objekt, jenž se stal součástí obchodního centra. S tímto rozšířením, ke kterému došlo až po vydání územního rozhodnutí, byly k projektu přizváni další nezávislí architekti. Aby stavba nebyla přetížena jedním rukopisem, dům v nově vzniklé proluce vedle Záložny navrhl Ivan Bergmann. Tento architekt navrhl i parkovací dům, zpřístupněný podchodem.
Design lávky přes ulici Rašínova navrhl Pavel Mudřík.

Projekt byl publikován ve Stavbě č. 4/2009

Související články:
Obchodní a zábavní centrum Zlaté Jablko ve Zlíně

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*