Znojmo vybralo v soutěži studii přestavby náměstí Svobody

Všechny soutěžní návrhy si mohou lidé prohlédnout na výstavě v minoritském klášteře, která začíná 21. července a potrvá do začátku září.

Znojmo 2. července (ČTK) – Výstavbu nových domovních bloků a výrazné změny v dopravě navrhuje pro náměstí Svobody ve Znojmě pětice architektů, jejichž studie zvítězila v soutěži vypsané radnicí. Studii nechá město rozpracovat. Na přestavbu plochy poznamenané válkou, demolicemi a normalizační výstavbou však radnice zatím nemá peníze. Urbanistická a architektonická soutěž přilákala celkem 24 ateliérů. Její výsledky dnes radnice zveřejnila na internetových stránkách.

Architekti měli za úkol zpracovat celkovou koncepci náměstí, z něhož chtějí radní vytvořit příjemný prostor. Rozlehlé prostranství je častým vstupem do historického jádra, ale podle městského úřadu nyní působí chaoticky a nevzhledně. Náměstí je navíc rušnou dopravní tepnou. Architekti museli vymezit plochy pro příští zástavbu a zeleň, navrhnout základní architektonickou podobu novostaveb a vyřešit dopravu i parkování.

„Náměstí musí být prostorově vymezeno určitými hranicemi. Je nutné vrátit na původní místo uliční čáru, kterou můžeme vidět na starých pohlednicích města a která zmizela po druhé světové válce,“ uvedl člen hodnotící poroty Zdeněk Čižmář. Uliční čáru podle vítězné studie obnoví nová výstavba, jež náměstí rozdělí a opticky zmenší.

Studie novátorsky řeší dopravu. Hlavní tepna je rozdělena na dvě jednosměrné silnice po obvodu nových budov naproti lázním. „Dopravní řešení znamená celkové zklidnění celého prostoru. Horní park je propojen s hradebním pásem vedle finančního úřadu stromořadím. Parkování je navrženo v podzemí,“ popsal Čižmář.

Náměstí Svobody bylo posledním místem v městské památkové rezervaci nebo jejím blízkém okolí, kde zatím chyběla vize pro budoucí úpravy. „Náměstí plní celou řadu funkcí a je nejfrekventovanějším vstupem do městské památkové rezervace, nicméně jeho vzhled tomu neodpovídá,“ uvedl starosta města Petr Nezveda. V soutěži se podle něj hodnotil nápad i ekonomická proveditelnost.

Studie prozatím zůstane jen na papíře. „Máme rozpracované a připravené rekonstrukce dalších veřejných prostranství. Náměstí Svobody přijde na řadu později. Zatím se bude studie rozpracovávat,“ řekla ČTK mluvčí města Denisa Šipošová.

Doplněno stavbawebem:

Porota:
Řádní členové:
Ing. Petr Nezveda, PhDr. Jiří Kacetl, Ing. arch. Iveta Ludvíková, Ing. arch. Tomáš Hradečný, Ing. arch. Milan Körner, Ing. arch. Jan Sedlák, Ing. arch. Eva Špačková

Náhradníci:
Mgr. Zdeněk Čižmář, Ing. arch. Zbyněk Ryška

1. místo – Petr Hurník, Jakub Kopec, Jiří Vítek, Jaroslav Sedlák, Ondřej Bartůšek
2. místo – Zdeněk Zavřel, Hana Seho, Josef Mádr
3. místo – Atelier M1 architekti s.r.o., Jakub Havlas, Jan Hájek, Pavel Joba; spolupráce Norbert Walter, Pavel Brázda, Helena Kalinová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*