Dům ve skandinávském stylu

Dům ve skandinávském stylu

Křečovice u Neveklova

(18. 4. 2018) Ateliér Kunc Architects

   
 
 
 
 

Dům ve skandinávském stylu

V Ateliéru Kunc Architects věříme, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. Ať už jsme věřící nebo ne, všichni hledáme v životě něco lepšího. Jak to souvisí s domy a architekturou? Stejně jako neexistují ideální lidé nebo dokonale spočitatelné projekty, neexistuje ideální rodinný dům, vhodný pro každého. Existuje jen cesta. Ta naše trvá už řadu let: hledáme, skicujeme, popisujeme, diskutujeme se sebou a našimi klienty a tvoříme filozofii „rodinného bydlení, které lidem přináší skutečný domov“. Chceme, aby se v našich domech příjemně a pohodlně žilo. Až pak je to architektura. Vytvořili jsme si vlastní filozofii bydlení, souhrn pozitivních zkušeností a nápadů, vydestilovaných z našich předchozích domů a interiérů. Jednou z posledních realizací, která naplňuje náš koncept, je rodinný dům v Křečovicích u Neveklova.

Dům pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím stavby se sedlovou střechou. Vnitřek v sobě ovšem ukrývá naprosto současný interiér, prostor plný světla a průhledů do velké zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a v koncovém segmentu ložnice, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.
Barevná kompozice je minimalistická, vychází z naší dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Pohodu dotváří krb na dřevo a množství polštářů, dek a svíček v lampionech. Dům stojí v bývalém ovocném sadu. Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem našeho konceptu – proto je i tento dům do zahrady komponovaný tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí.
Při navrhování jsme mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, kráse v nedokonalosti. Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo…

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, skeletový systém s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou, obaleny jsou ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny. Abychom podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli jsme skrytý zaatikový žlab.
V interiéru jsme na obvodových konstrukcích použili prkna, natřená na bílo, vnitřní příčky jsou sádrokartonové, podlaha litá cementová stěrka, v koupelnách jsou na stěnách stěrky, v jedné z nich černobílé obklady. Nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru: jde kombinaci bílých lakovaných MDF a olejovaného dubu. Drobné, kontrastní detaily jsou černé.

Autorská zpráva
Foto: Jan Vrabec


Autor: Ateliér Kunc Architects – MgA. Michal Kunc; spoluautor Ing. arch. Alžběta Vrabcová/DMAE architects
Generální dodavatel: Stavební firma TFH dřevěné skeletové domy 
Obytná plocha: 380 m2
Zastavěná plocha: 440 m2
Pozemek: 4575 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 1. 2020 21:00:52. Re: Dům ve skandinávském stylu. Burdychová
13. 1. 2020 10:24:49. Re: Re: Dům ve skandinávském stylu. Hana Vinšováí

 
 
 
 

10. 1. 2020 21:00:52. Re: Dům ve skandinávském stylu. Burdychová

  Dobrý den přeji, je prosím pěkně možné zakoupit projekt pro tento konkrétní dům? Případně jaká by byla jeho cena?

Děkuji za odpověď!
Burdychova

13. 1. 2020 10:24:49. Re: Re: Dům ve skandinávském stylu. Hana Vinšováí

  Dobrý den, obraťte se prosím na ateliér pana architekta Kunce, jistě vám rádi odpoví.
Srdečně zdravím, Hana Vinšová

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz