Přístavba Jižní Čechy

Přístavba Jižní Čechy

(9. 9. 2020) Huť architektury Martin Rajniš

   
 
 
 
 

Přístavba Jižní Čechy

Ke starému statku v jižních Čechách si investor přál prostor pro odpočinek a relaxaci – hvězdárnu a pozorovatelnu. Prodloužili jsme hmotu jednoho křídla statku o poloprůhlednou dřevěnou konstrukcí ze smrku a modřínu. Přístavba je v základním tvarovém konceptu harmonickým pokračováním původního domu, ale ve struktuře a konstrukci kontrastní transparentní dřevostavbou se zenovou atmosférou. 
V přízemí je složené dřevo. Po točitých schodech vystoupáte do patra na lávku. Ta spojuje půdu staré budovy s podkrovím nové. V každé z nich je jediná místnost. Ve staré půdě hvězdárna a v nové přístavbě pozorovatelna. V pozorovatelně mezi prkny vnějšího stínění vidíte ven do okolní krajiny. Ve hvězdárně je šero a soukromí a světlo sem padá jen úzkým oknem. Část střechy se dá ale v noci odsunout a člověk může nerušeně pozorovat hvězdy.

Je velmi příjemné si uvědomit, že pozoruje-li člověk fotografie, není už moc co dodávat. Již několikrát jsme proklamovali, že krása může vznikat jako výraz logické uměřené konstrukce využívající do důsledků možností dřeva. Je na první pohled vidět, jak správně tvarované dřevo může vytvářet krásu v prostoru, aniž by k tomu potřebovalo jakýkoliv ornament nebo „estetizovanou architekturu“. 

Z výsledku je zřejmé, že se vyplatilo, že se klient zachoval velkoryse a přizval od začátku ke spolupráci špičkové odborníky. Zejména našeho dobrého kamaráda a spolupracovníka konstruktéra dřevěných staveb Zbyňka Šrůtka. Spolupracujeme s ním už řadu let a naše architektonické představy si skutečně rozumějí s jeho statickým a konstrukčním uvažováním.  Podobně skvělí byli i dodavatelé fasády a další účastníci téhle sice drobné, ale o to zajímavější realizace. Díky.
Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann

 
Autor: Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, David Kubík
Projekční spolupráce: PSK Tuzar – Jindřich Tuzar
Dřevěná konstrukce: TIMBERDESIGN – Zbyněk Šrůtek
Fasáda: Metrostav D3 – středisko fasády

Také se podívejte:
Betonová vlna na vinici: Vinařství Lahofer

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz