Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

(2. 10. 2020) Atelier 38 - V rámci festivalu Dne architektury proběhnou v Müllerově domě komentované prohlídky

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

Kulturní památka Müllerův dům v Opavě, dům s číslem popisným 1.  Jediná dochovaná stavba z plošně sanovaného opavského zámku.  

Dům byl v 15 století vestavěn mezi hlavní hradební zeď a parkanovou zeď středověkého městského opevnění . Sloužil jako hradní mlýn, kuchyně, sýpka... Roku 1722 prošel razantní barokní přestavbou, z této doby pochází trojtraktová dispozice,  klenby v I.NP,  přístavba venkovního schodiště a krov.  Ve druhé polovině 19 století si zakoupila dům rodina Müllerů, která zakryla venkovní schodiště verandou s vikýřem. V roce 1925 kupuje objekt Slezské zemské muzeum, přistavuje se hmota dvojramenného schodiště a dochází k úpravě fasád a okenních otvorů. Naposledy objekt sloužil jako depozitář a archeologické pracoviště.

V průběhu prací na architektonické studii se sešla v Opavě na výjezdním zasedání památková rada. Jedním z bodů jednání byl závazný postup a směrování projektu rekonstrukce Müllerova domu .

Zadáním bylo vytvořit v Müllerově domě výstavní a přednáškový prostor a provozně propojit objekt s hlavní výstavní budovou SZM.Autorská zpráva 

Lokace: Opava, Komenského 1/18
Investor: Slezské zemské muzeum v Opavě
Projekt: 2013 -2014
Realizace: 2015 – 2019
Autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal, Atelier 38 s.r.o.
Stavební část: Luděk ValíkProfese: Technico s.r.o.

Den architektury v Müllerově domě 
V rámci festivalu Dne architektury proběhnou v Müllerově domě komentované prohlídky. Jedná se o jedinou dochovanou stavbu areálu opavského zámku, která po barokní přestavbě z roku 1726 sloužila jako dům správce. Svůj název získala po právníku Müllerovi, jednom z majitelů domu, který zde bydlel.
V roce 2019 byla dokončena kompletní rekonstrukce, jejíž návrh provedl opavský Atelier 38. Dům je dnes součástí expozice Slezského zemského muzea a je kulturní památkou. Müllerovým domem provádí jeden z autorů rekonstrukce architekt Tomáš Bindr s historičkou Petrou Kaniovou.

Komentované prohlídky budou probíhat v sobotu 3. října 2020 v 16 hodin a v neděli 4. října 2020 v 10 hodin. Sraz je u Historické výstavní budovy, Komenského 10, Opava.
Nutná je rezervace místa předem přes GoOut nebo v Turistickém informačním centru v Opavě.
Více


Související články:
Rekonstrukce kulturního domu ve Velaticích
Opravený areál kostela sv. Bartoloměje v Kolíně
Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci
Stavební úpravy bývalé fary
Rekonstrukce továrny

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz