Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

(2. 10. 2020) Atelier 38 - V rámci festivalu Dne architektury proběhnou v Müllerově domě komentované prohlídky

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě

Historie MD sahá do konce 13 století. Sloužil jako detašovaná hradní kuchyně s dvěma ohništi ( z požárně bezpečnostních důvodů )  přemyslovského hradu levobočka Mikuláše I ( zatímco v Čechách Přemyslovci vymřeli po meči, levobočská větev na Moravě pokračovala dále ).  Opavští měšťané měli v té době silnou pozici a nedovolili Přemyslovcům vybudování hradu uvnitř středověkého opevnění. To po vybudování hradu mezi hradem a městem ztratilo na obranném významu a posloužilo (hlavní hradební zeď a rovnoběžná parkánová hradební zeď  ) jako boční stěny dvouohnišťové kuchyně do kterých byla vestavěna. Později sloužil jako hradní sýpka.

Součastnou podobu získal MD při barokní přestavbě ve 20 létech 18 století. Tedy třitraktová dispozice s barokními křížovými klenbami v suterénu, záklopovým jedlovým trámovým stropem v prvním nadzemním podlaží, krytý barokní valbovou střechou s  jedlovým krovem. V té době MD sloužil jako sídlo Purkrabího barokního zámku Lichtenštejnů.

V druhé polovině 18. Století prodali Lichtenštejnové MD zámožné opavské právnické rodině Müllerů. Odtud jeho název, přestože Müllerové neudělali jako jediní majitelé na domě žádnou zásadní stavební úpravu. Zámek byl na sklonku 19. století stržen. MD se tak stal jedinou dochovanou stavbou opavského barokního zámku a zdědil po něm číslo popisné 001.

Ve dvacátých létech dvacátého století kupuje MD Slezské zemské muzeum (nejstarší muzeum ve  střední Evropě )  a přebudovává ho na výstavní prostory. Za německého ředitele dr.E.W.Brauna byla budova MD ve druhé polovině 20.let dvacátého století „barokizována“. Okenní otvory byly rozšířeny, rytmizovány a opatřeny neobarokními šambránami, byla přistavěna hmota dvojramenného schodiště v jižním průčelí.

Na začátku stála vize tehdejšího ředitele SZM Mgr. A.Šimčíka vytvořit z MD interaktivní výstavně přednáškový prostor, propojit ho s hlavní právě rekonstruovanou výstavní budou SZM a doplnit výstavní prostory o chybějící kavárnu.

O tom, že se jedná o významnou kulturní památku, svědčí i výjezdní zasedání památkové rady, která kvůli prohlídce MD, představení našich variant rekonstrukce a k určení směru rekonstrukce zasedala v Opavě.

Vlastní objekt jsme navrhli rekonstruovat s maximálním zachováním všech historických vrstev bez zásahu do vzhledu a objemu domu, při zachování jeho solitérní podoby. V místech nových konstrukcí z 20. století bylo umožněno vložení výtahu. Zvláštní důraz byl kladen na zachování původního a posledního barokního krovu v Opavě . V suterénu s klenbami jsme navrhli výstavní prostory, v patře podél západního průčelí přednáškovo výstavní prostor a v krovu se předpokládal další výstavní prostor.

MD jsme s hlavní výstavní budovou SZM navrhli propojit pod zemí (byla vybrána táto varianta před propojením na a nad zemí), kde vznikla kavárna a výstup do zahrady. Pod zemí byly při archeologickém průzkumu nalezeny zbytky středověkého opevnění, které se staly součásti expozice.

Provoz MD jsme navrhli tak, aby mohl být dle potřeb samostatně přístupný mimo hlavní výstavní budovu a aby kavárna mohla fungovat i mimo otevírací dobu SZM.

V 80 létech minulého století byly provedeny sanační úpravy spodního vlhkého zdiva, které měly za následek ještě větší vlhnutí a destrukci suterénního zdiva. Ty se musely odstranit a nahradit soudobými opatřeními. Z interiéru je viditelné nedotažení podlah v suterénu k nosným stěnám, aby „mohly dýchat“. Zvláštní důraz byl kladen na odizolování zbytků hradební zdi od nově navržené železobetonové podzemní přístavby. Navrhovali jsme alternativní odizolování na bázi přírodního jílu, abychom co nejméně zasahovali do historického opevnění, nicméně stavba ho nakonec zalila do „ŽB sarkofágu“.  Při rekonstrukci byly v suterénu nalezeny zbytky gotických základů kuchyně a ohniště – ty se staly součásti expozice a kamenná výlevka, která bohužel nezůstala na místě je uložena v depozitáři SZM.

V patře se otevřel podél západního průčelí přednáškový sál. Dřívější členění na tři místnosti prozrazuje barokní trámový záklopový strop (některé trámy jsou z jednoho kusu 13m dlouhé). Rohová nejreprezentativnější místnost měla složitější profilaci trámů, středová jen prostou a v severní části se původní strop nezachoval. Členění sleduje i původní dřevěná podlaha, která  (požadavek NPÚ ) byla strojově opracována a nalakovaná před opětovným položením.

Při rekonstrukčních pracech byla nalezena i klasicistní výmalba těchto prostorů, která nad okenními otvory chybí, což je důsledkem zvětšování okenních otvorů a osazení ocelových I. profilů při Braunově barokizaci ve dvacátých létech minulého století.

Barokní krov se nepodařilo zachovat. Jeho špatný technický stav byl z části důsledkem použití neodkorněného dřeva (což je na novověk a význam objektu záhadou, pravděpodobně je to důsledek požáru města Opavy a nutnosti rychlé opravy spousty krovů najednou ), částečně zatékáním srážkové vody a také dílem rekonstrukce provedené v 80 létech, která vodorovné části krovu zasypala a zalila betonem pro vytvoření roviny nad vaznými trámy. Z původního krovu se zachovalo jen několik prvků, z těch byl odstraněn nátěr z vodního skla, byly ošetřeny a znovu osazeny do nového krovu na své původní místo. Nový krov je kopií původního včetně spojů.  Jedlové prvky krovu však již byly nařezány na katru a jen povrchově ručně dotesány.  Podkroví se stalo součásti prohlídkové expozice, za zmínku stojí typický kalhotový barokní komín.

Je dobře, že se povedlo kulturní památce nalézt adekvátní využití. Bohužel se nepovedla prvotní idea co nejvíce muzejní instituci otevřít veřejnosti. Současné vedení SZM díky nastaveným nájemním podmínkám nesehnalo nájemce kavárny a tak chybí ta otevřená zvoucí náruč skrze zahradu směrem k městu…
Autorská zpráva 

Lokace: Opava, Komenského 1/18
Investor: Slezské zemské muzeum v Opavě
Projekt: 2013 -2014
Realizace: 2015 – 2019
Autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal, Atelier 38 s. r. o.
Stavební část: Luděk Valík
Profese: Technico s. r. o.

Den architektury v Müllerově domě 
V rámci festivalu Dne architektury proběhnou v Müllerově domě komentované prohlídky. Jedná se o jedinou dochovanou stavbu areálu opavského zámku, která po barokní přestavbě z roku 1726 sloužila jako dům správce. Svůj název získala po právníku Müllerovi, jednom z majitelů domu, který zde bydlel.
V roce 2019 byla dokončena kompletní rekonstrukce, jejíž návrh provedl opavský Atelier 38. Dům je dnes součástí expozice Slezského zemského muzea a je kulturní památkou. Müllerovým domem provádí jeden z autorů rekonstrukce architekt Tomáš Bindr s historičkou Petrou Kaniovou.

Komentované prohlídky budou probíhat v sobotu 3. října 2020 v 16 hodin a v neděli 4. října 2020 v 10 hodin. Sraz je u Historické výstavní budovy, Komenského 10, Opava.
Nutná je rezervace místa předem přes GoOut nebo v Turistickém informačním centru v Opavě.
Více


Související články:
Rekonstrukce kulturního domu ve Velaticích
Opravený areál kostela sv. Bartoloměje v Kolíně
Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci
Stavební úpravy bývalé fary
Rekonstrukce továrny

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

1. 6. 2023 15:01:28

Re: Carmody Groarke: Pop-up restaurace Studio East Dining

Vítejte v našem internetovém obchodě s kvalitními doplňky, jako je HGH, HCG a anabolické steroidy. Při správném užívání steroidů je dobrým klíčem k okamžité proměně slabého a tlustého mladého muže v muže s krásným tělem, který si podmaní srdce žen. Anabolické steroidy umožňují sportovcům mít obrovskou výhodu v soutěžích. Nabízíme široký sortiment sportovních doplňků. Naši zákazníci, kterými jsou především sportovci všech úrovní a typů, již prokázali účinnost zvýšené cygonie. Výsledky jsou úžasné! Žádné trhání svalové tkáně a umožňuje vám zvýšit sílu a silový trénink. Nyní můžete trénovat ještě více a více. V našem obchodě máme velký výběr anabolik, který zve lidi, kteří chtějí vidět krásné tělo v zrcadle. Víme vše o oficiálních výrobcích anabolických steroidů a spolupracujeme pouze se spolehlivými výrobci. Každá látka, která přichází do našeho použití, je kontrolována a testována. Než ji nabídneme zákazníkům, shromažďujeme zpětnou vazbu o látce. Můžete si být jisti, že o svých transakcích s námi nemáte žádné pochybnosti, protože neposíláme produkty, u kterých si sami nejsme 100% jisti. Objednávejte e-mailem... wahlstrom119@gmail.com WhatsApp... +237 653294405 Barel objemové steroidy#Koupit Anavar#Koupit boldenon Koupit Clenbuterol#Koupit Deca Koupit Dianabol#Koupit Enanthate#Koupit HGH#Koupit lidský růstový hormon#Koupit injekční steroidy#Koupit inzulínové jehly#Koupit letrozol#Koupit Masteron#Koupit perorální steroidy#Bu#Koupit PCTroi Primobolan Koupit Rip Blend#Koupit steroidní jehly#Koupit Sustanon#Koupit tamoxifen#Koupit testovací směs#Koupit testovací Cyp#Koupit testovací Cypionate#Koupit test Enanthate#Koupit test Enanthate#Koupit testosteron#Koupit testovací prop#Koupit TNT Koupit Tren#Koupit Tren E #Koupit TTM#Koupit Winstrol Fat Burner Oral steroid Cycle Steroids Cycle#Testosteron propionate Trenbolon#Trenbolon Enanthate#Tren Steroids Tri Tren#Viagra Jsme spolehlivými dodavateli různých druhů kulturistických steroidů, bolesti zabijáci, výzkumné chemikálie, farmaceutické produkty a mnoho dalších podobných prášky na spaní, prášky na sex, prášky na zvětšení penisu,. .Dodáváme naše produkty po celém světě do všech zemí bez omezení, protože jsme nejlepší dodávání .Navíc diskrétní balení je jednou z metod obal. Koupit Ketamin (na deprese) Koupit XANAX Long Bar. (Pfizer / Xanax IR) FENTANILO náplast, koupit Pentobarbital Nembutal (tablety, tekutiny, prášky) DiazepamMDMAXTC pilulky, koupit KCN, koupit Heroinový prášek, koupit LSD, koupit Actavis Hostsirap Online koupit kokain koupit Herbs a mnoho dalších včetně následujících. koupit Xanax 2 mg, koupit dilaudid 8 mg, koupit Oxycodone 30 mg, koupit Suboxone stripe 8 mg, koupit Adderall 30 mg, koupit Hydrocodone 10/325 mg, koupit Diazepam Valium 10 mg, koupit Percocet 30 mg, koupit vicodin 5-10 mg, koupit Clonopin 2 mg, koupit Opana 40 mg, koupit Oxynorm 20 mg, koupit Oxycontin 40 mg, koupit Rivotril 2 mg, koupit Duromin 40 mg, koupit MDMA 50 mg, koupit Tramadol 100 mg, koupit Rohypnol 2 mg, koupit Tilidin 100/8 mg, koupit Concerta XL 18-36 mg, koupit Morphine 15 mg, koupit Mandrax (Quaalude) 300 mg, koupit kodeinový sirup, koupit Ritalin 20 mg, koupit Lortab Watson 7,5 mg. koupit náplast Fentanyl 100 mg, koupit Stilnox 10 mg, koupit viagru 100 mg, koupit metadon 40 mg, koupit Subutex 8 mg, koupit Lyrica 300 mg, koupit Secondary 15 mg, koupit Soma 350 mg, koupit Sobril 150 mg, koupit Nembutal a mnoho dalších. E-mail... wahlstrom119@gmail.com Webové stránky...https://luxferosmedss.company.site/

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz