Revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci

Revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci

(21. 9. 2020) MS architekti

   
 
 
 
 

Revitalizace Havlíčkova náměstí v Žatci

Krásná myšlenka architekta Vratislava Štelziga ze 70. let o vytvoření místa, kde se mohou obyvatelé žateckého Podměstí setkat se sluncem, dala vzniknout unikátnímu náměstí s kaskádami, fontánami a členěnou zahradou v jeho středu. Dnes je však v čase opomenutá rarita jen odleskem své někdejší slávy. 

Nové příležitosti k pobytu i odpočinku a sympatické krajinářské řešení atelieru MS plan vdechlo nový život zašlému Havlíčkovu náměstí. Jeho atmosféra ožívá promyšleným řešením veřejného prostoru vymezeného průčelím kulturního domu Moskva, kostela sv. Václava a nákupního centra Zlatý chmel s obnovenou rampou s výhledem na revitalizované náměstí a panorama historického centra. Návrh citlivě zachovává původní strukturu kamenných zídek a zelených návrší pobytové zahrady. Obnovená zelená oáza protkaná pěšími stezkami vytváří intimní, a přesto bezpečná zákoutí koncentrované kolem jezírka s dřevěným molem v centrální části.

Na městskou zahradu volně navazuje nová piazzetta navržená před kulturním domem Moskva, která otevírá příležitosti pro realizaci sociálních aktivit od sezónních a farmářských trhů po uliční koncerty a výstavy pod širým nebem nebo sousedská setkání. Náměstí se mimo jiné pyšní přítomností cenné historické památky kostela sv. Václava, který v návrhu konečně získává důstojné okolí. Změna rytmizace dláždění v blízkosti kostela citlivě připomíná dnes již zaniklý hřbitov.

Linie stávajících i nových stromů vytváří „zelený rám“ pobytové zahrady, kterou probarvuje monokultura levandule, trvalky a okrasné trávy. Zahrada je místy přistíněna korunami vícekmenných keřů, které z jara prostor oživí jemnými květy, a na podzim jej zaplaví oranžovočervenými tóny. Aleje navržené po obvodu náměstí nabídnou relaxační útočiště s dětským hřištěm, pentaquem nebo „konverzačními lavičkami“ orientovanými „tváří v tvář“.

„Nezůstali jsme „jen“ u revitalizace samotného náměstí, ale koncept jsme rozšířili o regeneraci okolí autobusových zastávek nedaleko náměstí. Navrhli jsme i kultivaci přilehlé Moskevské ulice.  Její nový a bezpečný profil – z jedné strany lemovaný jednořadou alejí, z druhé korunami vícekmenných keřů – vybavený pohodlnými lavičkami, nabídne příjemné prostředí k procházce a posezení. Porota architektonicko-urbanistické soutěže ocenila náš koncept založený na uctivém respektu k paměti místa, zaujala i kompozice veřejné zahrady s ústředním bodem polo-přírodního jezírka se zelenými břehy. A i když jsme soutěž nevyhráli, věříme, že citlivou regeneraci náměstí, která se částečně navrací k původnímu ojedinělému návrhu, by ocenili jak obyvatelé, tak návštěvníci Žateckého Podměstí,“ říká Michal Šourek, zakladatel atelieru MS plan.

Autor: MS plan s.r.o., Kseniya Bahdanovich, Nick Anthony Duero, Pavel Hřebecký, Michal Šourek
Spoluautor: Monika Bíziková                            

autorská zpráva

Související články:
Odvážná přeměna chomutovských lázní
Mariánské náměstí zná svoji novou podobu
Středisko volného času v Trutnově

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz