Dolní stanice lanové dráhy v Jasné v oblíbené části Nízkých Tater je ukázkou spojení architektonické elegance, technologických inovací a citlivého přístupu k okolnímu prostředí. Prosklený objekt v různých denních dobách získává odlišnou tvář a stal se součástí horské infrastruktury i zážitkem pro návštěvníky.
Dialog mezi přírodou a světlem
Ve dne stanice působí střídmým dojmem – přírodní materiály a čisté linie zdůrazňují její harmonii s okolní krajinou. Skleněná fasáda s jemným grafickým potiskem v neutrální bílé barvě podporuje dojem jednoduchosti a hloubky. S příchodem večera však budova ožívá: promyšlené nasvícení transformuje fasádu v barevný světelný krystal, který mění náladu prostoru a přináší zážitek, jenž dalece přesahuje běžné vnímání dopravní infrastruktury.
Citlivé využití prostoru
Projekt dolní stanice vznikl na místě již dříve zastavěného prostoru, čímž minimalizoval zásahy do okolní přírody. Třípodlažní budova kombinuje funkčnost s estetickými požadavky: dvě spodní patra slouží jako zázemí a parkoviště, zatímco třetí patro zahrnuje nástupní stanici lanové dráhy a technické prostory. Dominantním architektonickým prvkem je lomená střecha a transparentní opláštění, které objekt odlehčuje a začleňuje do krajinného rámce.
Sklo jako médium architektonického výrazu
Klíčovým prvkem fasády je využití velkoformátových skel s grafickým potiskem, jež umožňují kombinaci vizuální atraktivity a funkčních vlastností. Moderní technologie práce se sklem umožňují realizaci jemných detailů, které fasádu oživují, a zároveň zajišťují odolnost vůči klimatickým podmínkám, UV záření i mechanickému namáhání.
Prostorové a designové možnosti, které tento přístup nabízí, rozšiřují hranice architektonické tvorby. Potisky mohou být přizpůsobeny individuálním návrhům, což architektům otevírá nové možnosti práce se světlem, strukturou a barvou.
Inspirace pro budoucnost
Dolní stanice lanové dráhy v Jasné ukazuje, jak může moderní architektura integrovat nové technologie a zároveň respektovat přírodní prostředí. Je příkladem, že i utilitární stavby mohou sloužit nejen svému účelu, ale stát se i estetickým prvkem a zdrojem inspirace. Ve stanici jsou také krytá parkovací místa, která je možné rezervovat předem online.
Podle podkladů HELUZ IZOS
Místo: Jasná, SK
Investor: Tatry mountain resorts
Autor: Jiří Buček
Spolupráce: Josef Franc, Petr Kadavý, Jana Hnídková, Jiří Chmelík
Statika: Zdeněk Dřevěný, Vít Šrámek
Fasádník: WIEDEN
Zasklení: AGC Processing Teplice
Digitální potisk: HELUZ IZOS
Plocha: 2010 m2
Realizace: 2022
Foto: Mariana Pančíková, Marek Hajkovský
Za zbourání a přesunutí kulturní památky a zničení panoramatu s Vyšehradem chráněným Unescem, by SŽ měla být potrestána.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…