Klient architektky Elišky Nekolové zdědil dům z přelomu 20. století po prarodičích ve Vysokém Mýtě. Předmětem rekonstrukce se stal majestátní, více než stometrový byt po váženém měšťanovi a současně podnikateli s kávou a likéry. Zadání bylo pro dnešní dobu nestandardně zaměřené na zachování původního vybavení v co největším rozsahu.
Rekonstrukce zahrnovala nové rozvody, novou koupelnu a záchod, stavební úpravy, renovace a dokládku parket, změnu dispozice a stržení snížených stropů. Dávám klientům veškerý servis spojený s projektem – tedy i hledání vhodných dodavatelů včetně zedníků, instalatérů, truhlářů, renovátorů – a dohled nad kvalitou odvedení jejich práce. Právě kvůli důrazu na ekologické hodnoty jsem se rozhodla hledat dodavatele v okolí, ale nebyla jsem schopna nalézt solidní a spolehlivé řemeslníky. Nakonec jsem na místo přivezla všechny mé osvědčené dodavatele a nejméně ekologické na tomto projektu tedy bylo neustálé cestování Praha-Vysoké Mýto.
Při zevrubném průzkumu domu jsme s klientem objevili na půdě pár kousků nábytku po předcích, kterým jsme spolu s čalouníkem a restaurátory vdechli nový život. Šikovným rukám restaurátora pana Tobiáška neušel gauč se stolkem (svatební dar prarodičů klienta), lenoška, křeslo i sáňky (poklady z půdy). Restaurátoři měli na starost skříně, psací stůl a křeslo, kde sepisoval účetní knihu prapředek klienta, bedny na kávu a čaj, z kterých se staly noční stolky a obrazy, které pod nánosem prachu už dlouho neviděly světlo světa.
Jako architekt jsem se musela popasovat nejen se zakomponováním pytlíčků na kávu (tapeta v malé ložnici) a lahviček po likérech (zalité do pryskyřice do panelu a použité jako jedna stěna sprchového koutu) do interiéru, ale i se sjednocením různorodých stylů, barev a materiálů. Zde má práce mimo běžné designérské a manažerské úkony spočívala také v hledání 3 stejných skleněných světel do chodby přes bazarové portály či zadávání šití záclon a závěsů babičce investora.
S důrazem na znovupoužití nábytku a materiálů jsem neváhala z jiného projektu použít zbytek kamenné desky na ostrůvek a konferenční stolek původně dodaný ve špatné velikosti, který chtěl výrobce vyhodit. Velká část financí byla spotřebována na kvalitní restaurování historických (nebo jen starých, ale s příběhem) kusů nábytku, menší část na dokoupení nového vybavení.
Místo Vysoké Mýto, region Ústí nad Orlicí, Choceňské Předměstí
Autorka Eliška Nekolová / INTERIEN
Foto Antonín Zerzán
Autorská zpráva
Realizace byla přihlášena do soutěže Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Do 10. ročníku soutěže mohou designéři a architekti přihlašovat své nově realizované projekty, více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis STAVBA a stavbaweb jsou mediálními partnery soutěže.
PRIMA, velmi dobré a chytré a účelné.....
To tě vůbec obdivuju že jsi do toho šel i takhle "ručně-stručně" :D Já ten kalkulátor využil hned na prvou,…
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D