Polské studio WXCA zvítězilo v architektonické soutěži s návrhem budovy, jejíž forma bude sloužit jako prostředník mezi minulostí a současností Poznaně. Návrh navazuje na historické uspořádání ulic, ale rozkládá svou hmotu na menší funkční bloky různé výšky, čímž do kompozice vnáší dynamiku.
Mezery mezi těmito bloky interagují s okolním prostředím a zvou chodce dovnitř. Přechod z kompaktního uspořádání v centru města k otevřenější kompozici rozmazává hranici mezi interiérem a exteriérem, což zdůrazňuje veřejnou funkci budovy. Dominantní kompozice na křižovatce ulic funguje jako prostorový orientační bod a posiluje přítomnost instituce ve městě. Objem jednotlivých bloků se škáluje s ohledem na sousední budovy z 19. století a jejich střídmý výraz je dosažen geometrickou jednoduchostí a rytmickým členěním fasády, které připomíná tradiční městské domy.
WXCA také navrhli výklenky a otvory na různých úrovních, které komunikují s okolím. V konceptu je zelená střecha klidným místem setkávání studentů a akademiků, poskytujícím příjemné útočiště. Skleněné stříšky a zelené náměstí povzbuzují k pozorování každodenního života v instituci, přičemž večery jsou věnovány kulturním akcím pro místní komunitu. Budova tak plně naplňuje svou roli veřejného statku, který je otevřený městu.
Forma budovy odráží její vnitřní funkční uspořádání, kde se život akademie soustředí kolem centrálně umístěného operního a divadelního sálu vybaveného nejmodernější jevištní technologií. Tento prostor slouží vzdělávacím i společenským funkcím a tvoří srdce celého komplexu. Vzhledem k různorodým potřebám uživatelů jsou veřejné, vzdělávací a technické prostory pečlivě rozděleny do zón s odlišným přístupem, aby byla zajištěna jejich nezávislá činnost.
Tisková zpráva
Autoři projektu: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Lipiec, Maciej Wewiór, Jakub Hlebowicz, Jakub Matela, Małgorzata Bonowicz, Maja Przewoźnik, Aneta Szwejk, Jakub Kołomański, Maciej Sachse, Oliwia Pakuszewska
Vizualizace: Piotr Banak
WXCA je polské architektonické studio specializující se na projekty veřejných prostorů a budov, včetně kulturních institucí. Studio bylo nominováno na cenu Miese van der Rohe za své návrhy Muzea paměti v Palmirách a Evropského centra geologického vzdělávání v Chęcinách. WXCA bylo také zodpovědné za návrh známého pavilonu Polska na Expo 2020 v Dubaji a za komplex muzejních budov ve Varšavě, který zahrnuje Muzeum polské historie a Muzeum polské armády. V roce 2023 WXCA vyhrálo mezinárodní architektonickou a urbanistickou soutěž na rekonstrukci zničeného Saského paláce ve Varšavě, který byl zničen během druhé světové války
PRIMA, velmi dobré a chytré a účelné.....
To tě vůbec obdivuju že jsi do toho šel i takhle "ručně-stručně" :D Já ten kalkulátor využil hned na prvou,…
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D