Současný a zároveň tradiční dům od studia holiš + šochová architekti na okraji malé obce Kotelice. Útočiště pro rodiče s dospělými dětmi, které se vracejí domů jen občas. Rodina je spjatá se zahradou a krajinou.

Původně měl být víkendovým bydlením, ale postupně převážil záměr trvalého bydlení v klidu, na samotě a s pohledem do nádherné krajiny plné sopečných vrchů. Přízemní dům s částečně obytným podkrovím je navržený v tradiční formě se sedlovou střechou.

Ze vstupní haly jsou přístupny dva pokoje, společná koupelna a schodiště do podkroví. Ze vstupní haly se také rovnou vstupuje do obytného prostoru s jídelnou a pak do kuchyně. Za obývákem je z chodby přístupné WC a ložnice. Z ložnice i obývacího pokoje je možný výstup na terasu, malou krytou u ložnice a velkou u obývacího pokoje. U ložnice je pak navržená samostatná sauna, která je přístupná z venkovního prostoru. V podkroví je jedna velká místnost osvětlená dvěma střešními okny.

Na pozemku vznikla ještě samostatná garáž s kůlnou, při které jsou také vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny. Fasáda domu je dřevěný obklad ze sibiřského modřínu, u garáže byl použitý dřevěný obklad s opalovaným povrchem.
Autorská zpráva
Autoři: holiš + šochová architekti / Hynek Holiš, Šárka Holišová Šochová
Návrh a realizace zahrady a přírodního biobazénu: Gabriel / Tomáš Gabriel, Jitka Gabrielová
Projekt: 2016–2018
Realizace: 2019–2022
Zastavěná plocha: 136m2
Užitná plocha: 116 m2
Foto: Tomáš Rasl

Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.