Budovu Filozofické fakulty bylo potřeba kapacitně rozšířit. Změna dispozic a dostavba byla provedena podle návrhu studia Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno. Cílem rekonstrukce bylo zmodernizovat budovu pro účely vysokoškolské výuky a zachovat i obnovit její historické a kulturní hodnoty. Vyšlo v časopise Stavba 4/2022.
Filozofická fakulta se nachází uvnitř města Hradec Králové, na Pražském Předměstí na nároží ulice V Lipkách a Gočárovy třídy s průčelím orientovaným na náměstí Svobody a spadá do památkové zóny. Jedná se o třípodlažní budovu postavenou do roku 1900 podle návrhu J. Mrázka. Svým polouzavřeným tvarem vytváří vnitřní dvůr přístupný z ulice V Lipkách. Křídlo orientované do ulice V Lipkách sousedí s městským parkem Pohádka. Protilehlé křídlo pokračuje souvislou uliční zástavbou vícepodlažních budov Gočárovy třídy. Průčelí budovy tvoří nedílnou součást veřejného prostoru náměstí. Budova je horizontálně členěna obíhající kordovou římsou v úrovni druhého podlaží. Vertikálnímu dělení napomáhají pilastry v rizalitech budovy nejvíce patrné v hlavním průčelí, jež tvoří vysoký řád a dodávají budově patřičný důstojný vzhled. Obecně klasický vzhled budovy umocňuje trojúhelníkový stlačený fronton nad okny, řada podokenních a nadokenních říms.
Vzhledem k požadavkům univerzity bylo potřeba budovu kapacitně rozšířit. To umožnily změny původních dispozic a dostavba. Její půdorys obdélníka o šířce dvou okenních os navazuje na původní křídlo budovy z Gočárovy třídy a kompozičně dvůr téměř uzavírá. Nová hmota o čtyřech podlažích směřuje svou nejvyšší vizuálně dramatičtěji pojatou štítovou stranou k parku Pohádka, boční stěnou dotváří klidný prostor dvora. Architektonický výraz dostavby záměrně reaguje na historizující zdobnost střídmostí s apelem na měřítko a řemeslný detail. Křídlo dostavby je od historické budovy materiálově a výškově odděleno proskleným výtahem. Poslední podlaží dostavby se zvyšuje směrem ke štítové stěně a je zakončeno velkým oknem s výhledem na město. Nosné konstrukce původní stavby jsou zděné z plných cihel a jsou zastřešeny konstrukcí dřevěného krovu valbové střechy, ve štítové a ve střední části mansardové. Dostavba je rovněž vyzděná s pultovou střechou.
Idea dostavby a rekonstrukce je založena na zjednodušení provozního hlediska v rámci nové dispozice, vrací se k původnímu pojetí velkorysé dispozice s úlohou hlavní chodby, která spojuje protilehlá křídla v jeden provozně čistý celek. Hlavní sál i děkanát je v rámci svého významu umístěn v průčelí s okny do náměstí Svobody. Učebny jsou po stranách chodeb u obou křídel budovy. Katedry, které byly dříve nahodile rozmístěny, jsou nyní umístěny vždy na konec křídla. Součástí rekonstrukce a dostavby byly i úpravy dvora, které vedly ke zkvalitnění veřejného prostoru.
Autorská zpráva
Místo: nám. Svobody 331/2, Hradec Králové
Autor: Petr Hrůša / Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno
Spolupráce: Vít Zenkl, Jiří Papoušek, Kateřina Holmanová, Alžběta Hlavičková, Petr Levý, Kateřina Plíhalová, Lukáš Hodek
Investor: Univerzita Hradec Králové
zastavěná plocha: 1470 m2
Užitná plocha: 3843 m2
plocha pozemku: 2274 m2
obestavěný prostor: 28 008 m3
Projekt: 2017–2020
Realizace: 2020–2022
Foto: Filip Šlapal
Filozofů není nikdy dost. 😉 A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat… Rozhodně toto je kvalitní dům pro vzdělání, jehož zaměření se v čase může změnit.
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když nám chybí výhradně lékaři, zdravotní personál a technici pro strojírenství a stavebnictví? Má v tomto směru ministr školství a vláda jako celek zdravý rozum? Občas to vypadá tak, že ho ani mít nechce. Jako v tomto případě. Lobby? Kamarádi
na správných místech? Jsem z toho vedle, jak hloupě průhlední mohou ministři jako celek být. Tedy rozhodně minimálně ministr Bek.