Budova od studia Šépka architekti uzavírá ze severní strany blok areálu bývalých Winternitzových automatických mlýnů. Galerie města Pardubic Gampa se nachází v parteru a nad ní „levituje“ objekt Centrálních polytechnických dílen – Sféra. Vyšlo v časopise Stavba 2/2024 s recenzí Rostislava Šváchy.
Mezi galerií a dílnami jsme ponechali mezeru s průhledem. Díky vyzdvižení Sféry je ve vyšších patrech zajištěn klid potřebný pro práci studentů, zatímco Gampa ve spodní části je propojena s okolím. Galerie představuje jakýsi sokl, veřejně přístupná je i její střecha. Objekt je cihelný a navazuje na veřejný prostor, jenž tak získává další dimenzi i tím, že je zde umístěn amfiteátr pro 250 osob, kde lze pořádat v letním období akce pod širým nebem. Venkovní scéna je zakryta vykonzolovanou částí hmoty dílen a je možné ji úplně zakrýt výsuvnou roletou.
Z veřejného prostoru je vstup do foyeru. Dále je možné pokračovat přímo do galerie, která obíhá celý obvod a je přes dvě patra. Pracujeme primárně s horním osvětlením všech výstavních sálů, v hlavním prostoru pak záměrně umožňujeme výhled z okna směrem k hlavnímu vchodu do areálu. Galerie je rozdělena do několika místností, které lze uzavírat posuvnými a harmonikovými dveřmi. Je zde možno uskutečnit řadu různých expozic, případně jednu větší výstavu. V létě se nabízí možnost úplně otevřít parter pomocí posuvných stěn směrem do nádvoří. Kanceláře se nacházejí ve druhém patře a jsou přístupné po samostatném schodišti. V opačné části je rezidenční ateliér pro práci hostujících umělců.
Sféra se nachází nad Gampou a je přístupná dvěma schodišti, která vytvářejí zároveň statickou podporu. Dílny jsou určeny především žákům základních a středních škol a nabízejí špičkově vybavené učebny a laboratoře pro výuku technických a přírodovědných oborů. Každé ze dvou pater má po stranách dvě učebny. Ve středu objektu je dvoupatrový promítací prostor s centrálně umístěnou koulí, na kterou je možné promítat a simulovat přírodní jevy naší planety.
Spodní patro dílen textilu, grafiky, dřeva a kovu má přirozené osvětlení okny. Naopak laboratoře fyziky, chemie, přírodopisu a robotiky v nejvyšším patře mají horní osvětlení střešními světlíky krytými stíněním v podobě pyramid. Ve stejném patře je i místnost sférického hřiště, které je určeno předškolním dětem a kde se seznámí s přírodními a fyzikálními jevy. Pro lepší orientaci jsme ve spolupráci s pedagogy a studenty UMPRUM navrhli výtvarně pojednané niky, jež reagují na jednotlivé dílny, vznikly koláže ze dřeva, textilu, kovu a grafických matric.
Při řešení jsme si kladli otázku pravdivosti architektonického výrazu. Naší odpovědí je přiznaná konstrukce a materiálové provedení. Tam, kde vidíme cihly, jsou opravdu zděné nosné stěny, kde je pohledový beton, jedná se o nosnou betonovou konstrukci, a kde se nachází obklad z cortenového plechu, je nenosný plášť panelů. Všechny materiály jsme barevně ladili k cihelnému zdivu.
Autorská zpráva
Místo stavby: Automatické mlýny, Pardubice
Autoři: Šépka architekti / Jan Bárta, Marek Fischer, Jan Šépka
Investor: Město Pardubice
Zastavěná plocha: 100 m2
Užitná plocha: 2522 m2
Plocha pozemku: 1235 m2
Obestavěný prostor: 4 350 Gampa + 10 700 Sféra, celkem 15 050 m3
Projekt: 2017–2019
Realizace: 2020–2023
Náklady: 280 mil. Kč
Foto: Aleš Jungmann
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…