Smuteční síň v Tišnově

Konvenční charakteristikou a principem hřbitovních areálů je jasná geometrie základního plánu. V případě Nového hřbitova v Tišnově od studia Jura et Consortes je tato geometrie logicky podřízena krajinnému rázu – topografii pozemku, a v jasných radiálních osách graduje k výraznému bodu – vrcholu Klucaniny.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Urbanistické řešení smuteční síně respektuje tradiční umístění funerální stavby „u hřbitovní zdi“. Stavba síně je tak umístěna na okraji hřbitova, svojí podélnou osou definuje vstupní prostor hřbitova a smuteční zahradu. Umístění na hraně hřbitova současně zakládá bezkolizní provozní napojení – příjezd pohřební služby ze strany severní a hlavní vstup do síně ze strany jižní.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Výše popsaný koncept urbanistického řešení tak optimálním způsobem využívá potenciál lokality, umisťuje stavbu do strategické pozice – jakožto dominantní prvek vstupního prostoru na straně západní, s noblesním propojením do smuteční zahrady na straně východní, s přímým provozním napojením pohřební služby na straně severní a hlavním vstupem v jihozápadním cípu.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Celkový architektonický koncept navazuje na urbanistické řešení, usiluje o dosažení jednoduché (jedno-duché) podstaty stavby, snadno čitelné a jasně definované. Na principu společného elementu – hřbitovní zdi – zakládá strukturální koncept stavby. Oproti konvenčním „monoblokovým“ stavbám je tato smuteční síň založena na struktuře cihelných „hřbitovních zdí“, které svou pozicí a skladbou cihel definují jednotlivé prostory, s různým charakterem, orientací a funkcí. Navržená strukturální koncepce odpovídá přírodnímu charakteru místa i základní typologii hřbitovních areálů a funerální architektury. Otevřená struktura stavby ji přirozeně začleňuje do okolí, s plynulým přechodem mezi interiérem a exteriérem. Definuje otevřené, polouzavřené a zcela vymezené prostory s určitou mírou intimity.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Objemové řešení stavby je definované strukturou nosných zdí, která je překlenuta společnou stropní deskou. Nosné zdi jsou navrženy z pohledových vápenopískových cihel s různou skladbou, od zcela uzavřené masivní zdi až po otevřenou, poloprůhlednou skladbu stěn. Materiálové řešení tak využívá tradiční prvek architektury – cihlu, avšak v soudobém provedení. Drobné měřítko cihelných bloků a jejich různorodá skladba zjemňuje celkové měřítko stavby, definuje komorní atmosféru atrií, zajišťuje přirozené stárnutí stavby.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Na struktuře nosných zdí je „volně“ uložena zelená střecha – zastřešení je tak formálně komponováno nikoliv jako konstrukce stavby, ale jako jedna ze zelených geometrických ploch hřbitova. Nad hlavní síní vystupuje ze zelené střechy převýšený sedlový „vrchlík“ – určující znak architektonického řešení jinak nenápadné stavby, začleněné do systému a přírodního charakteru hřbitova.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Dispoziční koncept je založen na důsledném a bezkolizním řešení provozních vazeb. Stavba využívá všechny čtyři strany struktury pro napojení čtyř různých provozů – hlavní vstup smutečních hostů ze strany jižní, přístup pozůstalých a sjednávání pohřbů ze strany západní, příjezd pohřební služby ze strany severní a východ do smuteční zahrady východním směrem. Již touto základní orientací vstupů je zajištěno bezkolizní provozní řešení vnitřní dispozice.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Hlavní vstup pozůstalých je navržen z krytého vstupního prostoru v jižním cípu stavby. Krytý prostor je (stejně jako hlavní síň) orientován současně do smuteční zahrady, vymezené jen pro účastníky obřadu. Logicky se tak nabízí odchod pozůstalých i smutečních hostů přes klidný prostor smuteční zahrady. Možnost rozlišit příchod před obřadem a odchod po obřadu považujeme za jednu ze základních kvalit soudobé smuteční síně, přispívající ke smysluplnému průběhu posledního rozloučení.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Vstup do obřadní síně je navržen přes sníženou a uzavřenou předsíň s vestavěnou šatnou. Hlavní síň je navržena v tradičním dispozičním schématu podélné osy mezi vstupem a katafalkem. V centrální části je síň otevřena do převýšeného prostoru, noblesní výškou definuje přirozenou osu pro přístup smutečních hostů. Převýšený prostor střední části síně doplňuje světlík v místnosti pozůstalých.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Zásadní hodnotou prostoru síně je civilní a přirozený, avšak současně důstojný charakter interiéru a obřadu. Pro dosažení výše uvedené charakteristiky je síň otevřena do smuteční zahrady a bočního atria, vybavena jednoduchým mobiliářem a přiměřenými materiály. Zejména spojení síně s exteriérem stavby, současně při důsledném oddělení od provozu hřbitova, považujeme za podstatný prvek návrhu soudobé smuteční síně.

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

Přístup pozůstalých je navržen odděleným, vizuálně potlačeným vstupem v západní zdi celkové struktury. Cesta pozůstalých je vedena přes vstupní zádveří do haly se světlíkem a s propojením k výstavu rakve. V souladu s požadavkem zadavatele i soudobými trendy je výstav oddělený prosklenou plochou a draperií, s možností rozloučení jak z prostoru haly pozůstalých, tak i přímo ve výstavu rakve. Hala pozůstalých je přirozeně osvětlena světlíkem a otevřena do zeleného atria stavby. Po rozloučení v kruhu rodiny je cesta pozůstalých vedena bočními dveřmi do hlavní síně. Příjezd pohřební služby je navržen zcela odděleně, mimo hlavní prostor hřbitova, ze severní strany odbočením z příjezdové komunikace. Vykládka rakve probíhá z krytého prostoru, přímou komunikační chodbou do části skladu a místnosti pro zaopatření.

Autorská zpráva

AUTOŘI: ING. ARCH. PAVEL JURA, ING. ARCH. PAVEL STEUER / JURA ET CONSORTES S.R.O.
MÍSTO: NOVÝ HŘBITOV V TIŠNOVĚ
PROJEKT: 2016–2020
REALIZACE: 2020–2023
INVESTOR: MĚSTO TIŠNOV

Foto: Jiří Ernest

Smuteční síň v Tišnově, autoři Jura et Consortes, foto Jiří Ernest

One Comment

  1. Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové i prostorové řešení si zasluhuje ocenění. Snad kdybych mohl mít jedinou připomínku, pak by byla k onomu asi trochu nepohodlnému sezení účastníků smutečního obřadu.
    Určitě si zajedeme prohlédnout stavbu blíž včetně oné nepublikované sochy – Tváře (?). A taky předpokládám, že trávník je nyní už udržovaný, ta stavba si to opravdu zasluhuje. Díky za publikovaný článek.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*