TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

(1. 10. 2019) Cílem návrhu je rozpoutání debaty o možných alternativách lepšího zakomponování tohoto průmyslového objektu do jeho okolí

   
 
 
 
 

TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

Betonárna Libeň už nyní patří mezi provozy, které se snaží minimalizovat zátěž pro své okolí. Její přímé napojení na Městský okruh umožňuje zásobovat betonem většinu staveb v širším centru Prahy při minimálním dopadu na okolí samotné výrobny. Ekologicky významný je pro hlavní město zejména způsob zásobování hlavní surovinou pro výrobu betonu – kamenivem. Kamenivo se dopravuje nákladními loděmi z pískoven a lomů na sever od Prahy. Od přístaviště u řeky do betonárny, která je od břehu vzdálena asi 300 metrů, se kamenivo dopravuje podzemním kolektorem. Celý příbřežní pás zeleně, včetně cyklostezky, je tak provozem nedotčen a je k dispozici cyklistům, bruslařům i pěším.

Využití řeky k zásobování a strategické umístění betonárny vedle Městského okruhu a zároveň mimo hustě obydlená území významně snižuje zatížení pražské dopravy nákladními vozy. Ročně se jedná o tisíce ušetřených cest těžkých nákladních vozů a stovky tisíc kilometrů ujetých po městě.

Společnost TBG Metrostav si nechala zpracovat návrh možné budoucí podoby betonárny Libeň. Cílem návrhu je rozpoutání debaty o možných alternativách lepšího zakomponování tohoto průmyslového objektu do jeho okolí.

Vizualizace zakomponování betonárny do okolí představuje příklad zakrytí provozovny pod speciální krycí sítě a oplocení hradbou ze stromů, keřů a popínavých rostlin. Tímto způsobem by měl provoz vkusně splynout s okolím. Počítá se také s tím, že v letních měsících zeleň napomůže ke snížení teploty a zvlhčení prostoru v okolí silnice.

Inspirací pro novou podobu mohou být betonárny v centru Paříže nebo Bruselu, které díky futuristickým fasádní prvkům zakrývajícím technologické provozy působí navenek velmi nadčasově a designově doplňují své obydlené okolí.

Publikováno v časopise Stavba 3/2019, str. 102

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

1. 10. 2019 14:27:25. Re: TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň. Barbora

  tak bychom potom poprosili totéž aplikovat na betonárku na Rohanském ostrově (Karlín), díky!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.