TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

(1. 10. 2019) Cílem návrhu je rozpoutání debaty o možných alternativách lepšího zakomponování tohoto průmyslového objektu do jeho okolí

   
 
 
 
 

TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň

Betonárna Libeň už nyní patří mezi provozy, které se snaží minimalizovat zátěž pro své okolí. Její přímé napojení na Městský okruh umožňuje zásobovat betonem většinu staveb v širším centru Prahy při minimálním dopadu na okolí samotné výrobny. Ekologicky významný je pro hlavní město zejména způsob zásobování hlavní surovinou pro výrobu betonu – kamenivem. Kamenivo se dopravuje nákladními loděmi z pískoven a lomů na sever od Prahy. Od přístaviště u řeky do betonárny, která je od břehu vzdálena asi 300 metrů, se kamenivo dopravuje podzemním kolektorem. Celý příbřežní pás zeleně, včetně cyklostezky, je tak provozem nedotčen a je k dispozici cyklistům, bruslařům i pěším.

Využití řeky k zásobování a strategické umístění betonárny vedle Městského okruhu a zároveň mimo hustě obydlená území významně snižuje zatížení pražské dopravy nákladními vozy. Ročně se jedná o tisíce ušetřených cest těžkých nákladních vozů a stovky tisíc kilometrů ujetých po městě.

Společnost TBG Metrostav si nechala zpracovat návrh možné budoucí podoby betonárny Libeň. Cílem návrhu je rozpoutání debaty o možných alternativách lepšího zakomponování tohoto průmyslového objektu do jeho okolí.

Vizualizace zakomponování betonárny do okolí představuje příklad zakrytí provozovny pod speciální krycí sítě a oplocení hradbou ze stromů, keřů a popínavých rostlin. Tímto způsobem by měl provoz vkusně splynout s okolím. Počítá se také s tím, že v letních měsících zeleň napomůže ke snížení teploty a zvlhčení prostoru v okolí silnice.

Inspirací pro novou podobu mohou být betonárny v centru Paříže nebo Bruselu, které díky futuristickým fasádní prvkům zakrývajícím technologické provozy působí navenek velmi nadčasově a designově doplňují své obydlené okolí.

Publikováno v časopise Stavba 3/2019, str. 102

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

1. 10. 2019 14:27:25. Re: TBG Metrostav zvažuje zkultivování betonárny Libeň. Barbora

  tak bychom potom poprosili totéž aplikovat na betonárku na Rohanském ostrově (Karlín), díky!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz