Techmania Science Center Plzeň

Techmania Science Center Plzeň

U Planetária 2969/1, 301 00 Plzeň

(11. 5. 2015) Společnost Schindler byla vyzvána ke spolupráci již při zahájení projekčních prací ateliérem SOUKUP.

   
 
 
 
 

Techmania Science Center Plzeň

Plzeňská Techmania Science Center vytváří ucelený městský areál věnovaný popularizaci vědeckých a technických témat. Nachází se na téměř 30 000 m2 a jeho součástí je kromě prvního 3D Planetária v ČR také hlavní expoziční hala, parkovací dům a další objekty.

Od listopadu 2013 je v Techmanii otevřeno supermoderní 3D Planetárium, první svého druhu v České republice. Objekt č. 56 bývalé škodovácké kantiny známý také jako ASAP (Akciová společnost pro automobilový průmysl – budoucí automobilka Škoda) byl zrekonstruován pro účely umístění expozice Vesmír a planetária v rámci areálu Techmania science centra v Plzni.

Jedná se unikátní stavbu s nosnou konstrukcí systému dřevěných lepených rámů Hetzer realizovanou stavební firmou Müller & Kapsa v letech 1917-1918. Objekt se skládá se ze dvou částí – haly a přístavků. Hala je vymezena rozpětím hlavních nosných dřevěných prvků Hetzer a jejich osovou vzdáleností. Tento prostor má rozměry 19,9m x 39,3m a výšku v nejvyšším bodě obloukových rámů 11,45m. Přístavky jsou situovány po celé délce tří stran haly, bez přístavků je pouze hlavní západní fasáda.

Rozšířená expozice Techmania Science Centra v Plzni byla otevřena pro veřejnost v březnu 2014. V jejím začátku, v roce 2005, společnost Škoda Investment, a. s., a Západočeská univerzita v Plzni založily obecně prospěšnou společnost s cílem vybudovat v areálu plzeňské Škodovky moderní interaktivní centrum, ve světě označované jako science centrum.

Pro umístění Techmanie byly vybrány dva již nefunkční objekty areálu podniku Škoda v Plzni při východní hranici průmyslové zástavby areálu. V menším objektu č. 56 bylo umístěno Planetárium, které bylo otevřeno 4. listopadu 2013. Větší objekt, označovaný číslem 55, byl postaven v letech 1917 až 1918 plzeňskou firmou Müller a Kapsa a sloužil po většinu své existence závodu Škoda Ozubená kola jako výrobní hala s vývojovými konstrukcemi. V roce 2007 byla v části objektu otevřena 1. etapa expozice Techmania.

Jedná se o šestilodní halový prostor s dvou- a třípodlažními zděnými přístavbami ze severní a východní strany. Halový prostor slouží jako variabilní expoziční plocha s navazujícími funkcemi v přístavcích. Do prostoru první východní lodě je vestavěna galerie ve výšce cca 4,6 m, která umožňuje výškový pohled na instalovanou expozici a současně vytváří nezbytné vstupní prostory. V hale jsou zachovány funkční jeřáby, které budou obnoveny a eventuálně využívány pro manipulaci s exponáty.

Ve zděných vícepodlažních přístavcích jsou umístěny další funkce, severní přístavek je určen pro administrativu a technické prostory a sociální zázemí v přízemí. Východní přístavek je přístupný od hlavního vchodu a jsou v něm umístěny laboratoře, dílny a klubovny pro návštěvníky. Dále je zde zázemí restaurace, dílny pro výrobu a opravy exponátů a sklady.

Oba objekty jsou propojeny novým mostem přes závodní vlečku.
zdroj: www.atelier-soukup.cz
 
Již při zahájení projekčních prací ateliérem SOUKUP byla naše společnost Schindler vyzvána ke spolupráci při tvorbě a realizaci projektové dokumentace. Do stávajícího objektu bylo potřeba v rámci rekonstrukce vložit vestavby, ať již ocelových konstrukcí se skleněným opláštěním, nebo klasických zděných výtahových šachet. Museli jsme najít projekčně náročné řešení limitované stávající dispozicí. Společně se povedlo zpracovat a předložit konstrukčně a inovativně zajímavé řešení, které bylo v celém svém rozsahu na závěr realizováno. V objektu se nyní nachází 7 výtahů, 3 z nich mají ocelovou konstrukci. Ve všech případech byla použita bezstrojovnová technologie s maximálním využitím dispozice a prostoru výtahové šachty včetně využití inovativních a konstrukčně odvážných prvků a s nízkým energetickým zatížením při provozu.

V projekční přípravě i při samotné realizaci byl kladen důraz na dodržení designu industriálního prostředí a na použití nejmodernějších technologií zdvihacích zařízení – např. nosné pásy, automatické vyproštění osob a komunikační GSM moduly.

Produktové řady výtahů společnosti Schindler, použité při realizaci:
• 3x S5400 – výtahy o nosnosti 630 kg v celoprosklené variantě včetně výtahových šachet, které jsou osazeny v hlavní výstavní hale a v novém 3D a 2D Planetáriu. Výtahy jsou dominantním technickým prvkem a zajišťují bezbariérový přístup k výstavním exponátům pro všechny návštěvníky.
• 3x S3300 – výtahy o nosnosti 535–675 kg, sloužící v provozním zázemí a obsluze objektu.
• 1x S2600 – nákladní výtah o nosnosti 1600 kg s automatickými dveřmi rozměrů 1800x2300 mm, který slouží zejména pro dopravu exponátů z depozitáře do výstavních prostor.

Realizace byla náročná nejen kvůli nutné časové flexibilitě a různým omezením a překážkám, ale i z důvodu nároků na vysokou kvalitu a preciznost jednotlivých detailů. Závěrem můžeme hrdě konstatovat, že nasazení techniků a specialistů naší společnosti –  Schindler – bylo zvládnuto a po zásluze i oceněno.

Vlastník a investor: Techmania Science Center, o. p. s.
Autoři projektu: Jan Soukup, Jitka Růžičková
Generální projektant: Atelier Soukup, s. r. o., Plzeň / Antonín Švehla, David Cígler, Michaela Hellerová, Drahomíra Cígler Žofková
Projekt interiéru: Atelier Velehradský, s. r. o.
Generální dodavatel stavby: Berger Bohemia, a. s., Plzeň
Doba realizace: 2012 až 2014


podle podkladů společnosti Schindler CZ
Článek byl publikován v časopise Stavba č. 1/2015, str. 58-59

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

  Výrobci/dodavatelé

Walterovo nám. 329/3

158 00 Praha 5

Telefon +420 257 293 132

info@cz.schindler.com

http://www.schindler-cz.cz

 
 
 
 
49.7394687
13.3624596
Techmania Science Center Plzeň

Techmania Science Center Plzeň
U Planetária 2969/1
301 00 Plzeň

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 5. 2015 11:22:07. Re: Techmania Science Center Plzeň. Jitka
12. 5. 2015 14:36:47. Re: Re: Techmania Science Center Plzeň. Stavbaweb

 
 
 
 

12. 5. 2015 11:22:07. Re: Techmania Science Center Plzeň. Jitka

  Strýček Google Čaroděj už si dal říct? Paráda. :)
Zkusíte ještě vrátit marínu z nám. Míru k vodě?

12. 5. 2015 14:36:47. Re: Re: Techmania Science Center Plzeň. Stavbaweb

  Ano, z neznámého důvodu i při opakovaném zadávání správné adresy, Google trvá na umístění maríny i nadále na nám. Míru. Asi si je jistý... :-) Snad se nám ho podaří přesvědčit!
redakce

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz