Usedlost Klikov

Usedlost Klikov

Klikov u Třeboně

(8. 10. 2020) NEW HOW architekti

   
 
 
 
 

Usedlost Klikov

Usedlost se nachází v malebné přírodě v CHKO Třeboňsko. Ansámbl staveb leží v rovinaté krajině s rybníky nedaleko řeky Lužnice na okraji intravilánu obce Klikov. Tvoří ho původní chalupa, k ní přiléhající stodola a několik dřevěných hospodářských staveb. Rekonstrukce se týkala pouze dvou budov. Stavební úpravy usedlosti měly dvě etapy, které trvaly několik let.


Naší snahou bylo neměnit původní architektonický ráz usedlosti. Soudobé architektonické prvky jsme používali jen v nezbytných případech. Jako první došlo k přebudování stodoly na obytnou chalupu. Rekonstruovaná budova měla sloužit jako místo setkávání širšího okruhu lidí, členů rodiny a přátel. Tomu byla přizpůsobena i dispozice domu. Přízemí bylo pojato jako společenská zóna s dvěma velkými obytnými prostory. Patro mělo sloužit jako klidová zóna s ložnicemi.
Původní hmota stodoly byla zachována i s původními lizénami. Byla doplněna o lehkou dřevěnou jednopodlažní konstrukci, která tvoří vstupní závětří a zároveň zastřešení terasy. Na sedlovou střechu domu jsme instalovali dva menší pultové vikýře. Ve vstupní fasádě přibyly dvě výrazné prosklené plochy, které zajišťují prosvětlení obytných místností. Výraznou změnou prošlo vnitřní uspořádání domu - vstup byl nově přesunut doprostřed dispozice. V přízemí jsou umístěny dvě hlavní obytné místnosti. První slouží jako kuchyně, jídelna a televizní obývací pokoj, součástí je schodiště vedoucí do patra. Nalezneme zde i zázemí s koupelnou a saunou. V patře se nachází šest ložnic s dvěma koupelnami.

Součástí rekonstrukce byl i projekt interiéru, který jsme se snažili navrhnout tak, aby byl soudobý, a zároveň inspirovaný tradičními jihočeskými prvky.

V druhé etapě byla odstraněna jedna z dřevěných hospodářských staveb, která již překročila svou stavebně-technickou životnost. Na jejím místě jsme navrhli dřevostavbu, která svojí hmotou připomíná původní domek. Snažili jsme se, aby nová budova co nejvíce těžila z jeho charakteru. Vnitřní povrchy jsme ponechali v odstínu smrkového dřeva, vnější plášť je napuštěn tmavým olejem. V části směřující do areálu usedlosti je umístěna letní kuchyně s jídelnou – prostor, který bude za teplotně příznivých dnů využíván jako zajímavý společenský prostor. V zadní části pak budova slouží jako sklad dřeva a kolárna.

Autorská zpráva

Související články:
Chalupa v Kořenově
Horská usedlost na Šumavě
Chata u jezera
Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz