Chalupa v Kořenově

Chalupa v Kořenově

Kořenov

(6. 10. 2020) SENAA architekti

   
 
 
 
 

Chalupa v Kořenově

Novostavba se nachází na svažité mýtině uprostřed lesa na břehu potoka v Jizerských horách. Vybudována byla v půdoryse, objemu i tvaru původní chalupy. Historicky zde proběhla rekonstrukce někdejšího průmyslového objektu na penzion, naším zadáním byla přestavba chalupy na moderní rekreační zařízení, které nabídne horské ubytování s odpočinkem a relaxací. 

V průběhu rekonstrukce se však objevily skryté statické poruchy nosné konstrukce a muselo dojít ke kompletní demolici objektu. K výchozímu obdélnému půdorysu jsme přidali přístavbu v úrovni prvního podlaží, která viditelně odděluje historickou část domu a rozšiřuje hlavní obytný prostor. Dům je doplněn o střešní vikýře, které dostatečně osvětlují horní koupelny a schodiště. 

Chalupa je třípodlažní, nabízí tři apartmány se společným vstupem v suterénu, na který navazuje centrální schodiště. První apartmán má v přízemí hlavní obytný prostor s privátním schodištěm do podkroví, kde jsou dvě ložnice a koupelna. Ve druhé polovině přízemí se nachází druhý apartmán, třetí je v podkroví. V suterénu je společné wellness s finskou saunou a technickým zázemím. 

Materiálové řešení vychází z tradičního kontextu CHKO Jizerských hor a ze stávajícího domu. Suterén je obložený kamenem a vytváří tak podnož celého domu. Dále jsme použili dřevěná okna, kamenné parapety a přírodní vápennou štukovou omítku. Přístavba je obložena tradičním deštěním a na rozdíl od původní hmoty domu jsou zde použity velké formáty oken. Střecha je z falcovaného plechu. 

Autor: SENAA architekti, s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Zastavěná plocha: 181 m2

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann

 
Mohlo by vás také zajímat:
Chalupa v Podkrkonoší
Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy
Chalupa na Vysočině
Chalupa u Blaníku


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz