Chalupa v Kořenově

Chalupa v Kořenově

Kořenov

(6. 10. 2020) SENAA architekti

   
 
 
 
 

Chalupa v Kořenově

Novostavba se nachází na svažité mýtině uprostřed lesa na břehu potoka v Jizerských horách. Vybudována byla v půdoryse, objemu i tvaru původní chalupy. Historicky zde proběhla rekonstrukce někdejšího průmyslového objektu na penzion, naším zadáním byla přestavba chalupy na moderní rekreační zařízení, které nabídne horské ubytování s odpočinkem a relaxací. 

V průběhu rekonstrukce se však objevily skryté statické poruchy nosné konstrukce a muselo dojít ke kompletní demolici objektu. K výchozímu obdélnému půdorysu jsme přidali přístavbu v úrovni prvního podlaží, která viditelně odděluje historickou část domu a rozšiřuje hlavní obytný prostor. Dům je doplněn o střešní vikýře, které dostatečně osvětlují horní koupelny a schodiště. 

Chalupa je třípodlažní, nabízí tři apartmány se společným vstupem v suterénu, na který navazuje centrální schodiště. První apartmán má v přízemí hlavní obytný prostor s privátním schodištěm do podkroví, kde jsou dvě ložnice a koupelna. Ve druhé polovině přízemí se nachází druhý apartmán, třetí je v podkroví. V suterénu je společné wellness s finskou saunou a technickým zázemím. 

Materiálové řešení vychází z tradičního kontextu CHKO Jizerských hor a ze stávajícího domu. Suterén je obložený kamenem a vytváří tak podnož celého domu. Dále jsme použili dřevěná okna, kamenné parapety a přírodní vápennou štukovou omítku. Přístavba je obložena tradičním deštěním a na rozdíl od původní hmoty domu jsou zde použity velké formáty oken. Střecha je z falcovaného plechu. 

Autor: SENAA architekti, s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Zastavěná plocha: 181 m2

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann

 
Mohlo by vás také zajímat:
Chalupa v Podkrkonoší
Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy
Chalupa na Vysočině
Chalupa u Blaníku


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz