Po dvou letech od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže, v níž zvítězilo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), je hotová podrobná architektonická studie. Vltavská filharmonie se začne stavět v roce 2027 a otevře se v roce 2033. Bude stát 11,65 mld. Kč.
Projektový tým v červenci 2024 zahájil stavební schvalovací proces podáním žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), která se nyní projednává. Dalším krokem, na němž projektový tým již začal pracovat, je příprava podkladů dokumentace pro povolení, aby bylo možné dodržet časový harmonogram s předpokládaným začátkem výstavby v roce 2027. Po dvou letech byly také aktualizovány stavební náklady projektu, které Komise hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie odsouhlasila na svém zasedání 11. září 2024 a Rada hl. m. Prahy je v pondělí 23. září 2024 vzala na vědomí.
Doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora pro strategický a územní rozvoj říká: „Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je důležitým milníkem. Díky tomu jsme mohli v červenci 2024 podat žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou začíná stavební schvalovací proces. V návaznosti na dramatický ekonomický vývoj v uplynulých letech jsme nechali také aktualizovat náklady na projekt. Jsem rád, že Komise hl. m. Prahy pro projekt Vltavské filharmonie a Rada hl. m. Prahy v září 2024 odsouhlasily postup Vltavské filharmonie do další fáze projektových příprav, kdy se bude chystat dokumentace pro povolení. Skvělá zpráva je i to, že se stále držíme časového harmonogramu, podle kterého by stavba Vltavské filharmonie měla začít v roce 2027.“
Ing. Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie dodává: „V rámci dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie došlo k detailnímu propracování jednotlivých provozních, konstrukčních, funkčních a technických řešení, k požadovanému doplnění prostor a k celkovému zefektivnění využití budovy. I tak se objem budovy zvětšil o 13 %. V návaznosti na toto propracování a zpřesnění a na vývoj v ekonomice v uplynulých dvou letech, kdy došlo ke změně cenové hladiny stavebních materiálů a stavebních prací, jsme nechali aktualizovat rozpočet. Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 mld Kč. Odhad nákladů na realizaci budovy dle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 mld Kč. Jedná se o nárůst o 11,5 %, který byl Komisí hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie a Radou hl. m Prahy v září 2024 akceptován. Financování projektu bude vícezdrojové, na nejvhodnějším řešení se pracuje.“
O Vltavské filharmonii
Národní hudební centrum. Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály (hlavní, komorní a multifunkční) a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury.
Sídlo dvou orchestrů
Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů.
Otevřená 24/7/365
Filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu.
Pobytové terasy
Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo střešních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu.
Vltavská filharmonie bude koncertním sálem špičkové kvality 21. století a otevřeným živým kulturním centrem. Stane se zosobněním české hudební tradice a novým kulturním symbolem Prahy a celé České republiky.
Proč nová budova filharmonie?
– Špičkové hudební zázemí. Hudební síně využívané dnes (Rudolfinum a Obecní dům) byly postaveny před 110 lety a dnes hudební produkci nevyhovují svou omezenou kapacitou, akustickými možnosti i zázemím pro hudebníky i návštěvníky.
– Živoucí kulturní centrum. Ambicí Prahy je být nejen městem historických památek, ale také inspirativním centrem živé kultury v národním a evropském kontextu. Nová budova filharmonie je nutným předpokladem proto, aby se tato ambice mohla uskutečnit.
– Národní kulturní symbol. Vltavská filharmonie bude otevřený kulturní a kreativní prostor sloužící denně nejen Pražanům, ale návštěvníkům ze všech koutů České republiky.
– Architektonická dominanta Prahy. Díky výjimečnému návrhu dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group se budova Vltavské filharmonie zařadí mezi pražské dominanty, které jsou navštěvované nejen obyvateli Prahy, ale i turisty z českých regionů a ze zahraničí.
– Impuls pro městský rozvoj. Výstavba budovy filharmonie využije nové urbanistické řešení Vltavské a odemkne potenciál dnes nevyužitého rozvojového území Holešovice – Bubny – Zátory. Odstartuje vznik nové městské čtvrti pro 25.000 obyvatel v širším centru Prahy.
Proč Vltavská?
– Nejlepší výběr ze 30 možných lokalit. Jedná se o poslední volnou prestižní parcelu u Vltavy. Umístění stavby Vltavské filharmonie umožní koncepčně vyřešit urbanistický rozvoj daného území a nastartovat jeho transformaci.
– Výborná dopravní dostupnost. Vltavská je skvěle dostupná jak městskou i meziměstskou hromadnou dopravou (metrem, tramvajemi, vlaky) a osobními automobily (taxi, individuální doprava). Další úpravy dopravní obslužnosti jsou součástí komplexního urbanistického řešení celé čtvrti. Počítá se mimo jiné se svedením silniční dopravy pod zem, aby mohlo před budovou filharmonie vzniknout příjemné náměstí se zelení a s promenádou podél řeky. Správa železnic připravuje otevření vlakového nádraží Praha Bubny a vltavská náplavka vybízí ke zřízení zastávky říční tramvaje.
– Reprezentativní místo na břehu Vltavy. Stavební parcela se nachází pár kroků od řeky, podél které byly historicky umísťovány významné stavby (Národní divadlo, UMPRUM, Rudolfinum, Právnická fakulta, Anežský klášter). Ze střešní terasy a z nejvyšších pater ochozů budovy bude krásný výhled na Hrad a na pražské panorama.
– Transformace zanedbaného území v novou městskou čtvrť. Vltavská je dnes bohužel jen rušnou dopravní křižovatkou v širším centru Prahy. Nové urbanistické řešení a vybudování veškeré potřebné infrastruktury uvolní velký rozvojový potenciál této lokality a odstartuje proměnu obrovského brownfieldu Bubny-Zátory v novou pulsující městskou čtvrť.
Co Vltavská filharmonie na Vltavskou v roce 2033 přinese?
– Proměnu neprostupného území v udržitelný otevřený živý prostor
– Krásnou stavbu světové architektonické úrovně
– Kulturní centrum s celodenní pestrou programovou nabídkou
– Kultivovaný veřejný prostor s parkem a promenádou podél Vltavy
– Modernizaci stanice metra Vltavská (přímý výstup k filharmonii)
– Nové vlakové nádraží Praha – Bubny (SŽ již staví)
– Překrytí severojižní magistrály a zpřístupnění řeky Vltavy.
Podle podkladů Pražské developerské společnosti
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým životem. Asi to bude problém, zvlášť se zřetelem na nevychované a nepřízpůsobivé části obyvatelstva. Bude to pro ně úplný magnet.
Další úderky jistě přispěchají se zásobami nejrůznějších druhů sprejů. I naši psovodi jistě stavbě dodají na rampách neodolatelného kouzla. A uvnitř má být tichý svatostánek umění? Velice zvláštní kumulace funkcí. Není to omyl?
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku, uprostřed zmaru, ekonomických kolapsů, války, eneŕgetické nejistity a s hrozbou tuhé zimy na krku. My na to máme? 11 a kus miliardy Kč? To je takový rozmar a vyhazování peněz na úvěrování záměru a to v čase, kdy potřebuje vláda peníze na zásadní potřeby státu, občanů a těch je!! Někteří politici se pomátli a potřebuji sprchu a svěraví kzajku. Nebudu jmenovat, ale osobně jim to s chutí sdělím na příštím mítingu v Praze. Nakonec v Ostravě se o něco menší avantgardní architektonické obludárium již začalo stavět. Sice se tuší problém s ufinancováním provozu, ale co už. Třeba se najde mecenáš, který to bude dotovat a městu pomůže. Asi patriot, možná sám veký malý Tomáš Macura, MBA !
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy pozemků, výběrová řízení ,,,