Revitalizace údolí Jablonečku – která zahrnuje transformaci lokality nezávisle na předsudcích, které do oblasti propsaly dějiny 20. století – je zatím ve fázi studie. Díky inspirativní soudobé architektuře od předních českých architektonických studií se stane centrem moderního životního stylu člověka v souladu s přírodou.
Pozemky historické obce Jablonec (lidově Jabloneček) jsou jediné ze sedmnácti zaniklých obcí v této oblasti Libereckého kraje, které byly určeny krajským rozvojovým plánem k revitalizaci na rekreační oblast. V roce 2003 začal do pozemků bývalého vojenského újezdu v dnešním katastru Jablonečku investovat Stanislav Ludvík, který následně inicioval založení geoparku Ralsko pečujícího o zapomenutou historii a o přírodní a krajinné kvality bývalého újezdu. Pro jedinečný charakter této krajiny naprosto získal Serge Borensteina, který od něj odkoupil majoritní část pozemků. Dalšími akvizicemi pak vznikl ucelený územní celek. Dnešní koncepce pro revitalizaci údolí a vznik unikátního rekreačního resortu ovšem zrála více než deset let.
„Prastará krajina protkaná malebnými údolími, zdobená hlubokými lesy a rozlehlými lukami se stala místem, které se má brzy proměnit. Tam, kde se do pískovcového masivu zařezávají první vody Mukařovského potoka, v místech, kde dřív stála vesnice jménem Jabloneček, stavíme novou budoucnost. Historie, která se údolím prohnala, zanechala v krajině nezapomenutelné stopy, ale zároveň zachovala nedotčenou a divokou přírodu. Nad pamětí starých kamenů, zaniklých sadů a posledních zbytků domů, navrhujeme areál, který do místa vrátí zpátky život. V údolí, mezi pískovcovými břehy, vyroste špičková architektura očisťující vzpomínky na opuštěné a prázdné místo. Krajina se promění v udržovanou zahradu. A lidé se vrátí zpátky do místa, jež před dlouhou dobou opustili,“ říká Jan Vondrák ze studia Mjölk architekti, které je jedním z týmů, podílejících se na návrhu revitalizace.
Masterplan / CHYBIK + KRISTOF
Smyslem Jablonečku je nabídnout návštěvníkům harmonický prostor pro odpočinek a pohodu v souladu s přírodou. Koncepce resortu klade důraz na respektování přírodního charakteru údolí a jeho propojení s okolní krajinou. Naším cílem je vytvořit inovativní design inspirovaný přírodou, který návštěvníkům poskytne maximální zážitek a zároveň bude ohleduplný a pokorný k životnímu prostředí. Práce s terénem a výběr materiálů reagují na přírodní kontext, samozřejmostí je využití lokálních surovin a obnovitelných zdrojů energie.
Individuální architekturu bydlení situujeme do svahu, střední část údolí patří společenskému životu. Všechny navržené koncepty bydlení umožňují intenzivní spojení s přírodou a zároveň poskytují nejvyšší míru soukromí a pohodlí. Zvláště to platí pro chalety, které se stanou organickou součástí lesního porostu.
Architektura Jablonečku vzniká synergií ateliérů stejné generace. Spolupráce renomovaných studií a specialistů různých oborů přináší komplexní pohled na aktuální témata v oblasti architektury.
Každý ateliér řeší v území jiná témata a do projektu vnáší vlastní přístup a know-how.
Pro ubytování i wellness tak vzniká pestrá škála atmosfér a zážitků, které jsou však vzájemně komplementární a logicky zapadají do rámce celého území.
Concierge / Formafatal; So Concrete
Concierge neboli správcovský domek s kompletním vybavením zahrnujícím společenské prostory, ubytovací zázemí i saunu bude prvním objektem při vstupu do údolí. Drobná stavba archetypálního tvaru se šikmou střechou je navržena pro technologii 3D betonu s částečně prosklenou fasádou. Stavba je určená jako zázemí společenským a kulturním eventům a současně prezentuje estetické i technologické možnosti 3D betonu, jak v konstrukcích, tak při realizaci fasádních panelů, interiérových prvků nebo uměleckého díla.
Hotel / Mjölk architekti
Hotel je dominantním objektem komplexu. Z dálky zdraví: „Dobrý den! Tady se stalo něco úžasného.“ Konstrukce stavby přemosťuje údolí. Elegantní skeletová dřevostavba se rozkračuje nad údolní zahradou, aniž by tvořila bariéry. Vznáší se nad údolím jako přízrak ze snu. Komorní počet hotelových pokojů levituje nad klidnou krajinou, tak blízko nebe. Zásadním prožitkem návštěvníka je ubytování nad válející se mlhou, daleko od povyku všedních dní. Hotel je napojen na lobby a hotelovou restauraci. Ty jsou situovány na dně údolí v blízkosti příjezdové komunikace a zahrady s jezery. Střecha hotelu je mostem mezi prudkými svahy pískovcového kaňonu. Propojuje kultivovanou lesní krajinu do jednoho celku. Bezprostředně na hotel navazuje multifunkční sál.
Restaurace / Mjölk architekti
Restaurace je jednopodlažní stavba zanořená do vodní hladiny pod mostem. Otevřený provoz představuje gastronomii jako show. Hladina jezera odráží světlo a zrcadlí okolní krajinu. Atmosféra restaurace je s každou minutou jiná. Paprsky světla rozehrávají v interiéru mihotavou projekci slunečního svitu. Okolní příroda vypráví příběhy ročních období, na dotek od labužníkova stolu. Betonový suterén ukrývá nezbytné technologické zázemí. Jakmile se stavba dostane nad vodu, promění se konstrukční systém na prosklenou, skeletovou dřevostavbu z BSH profilů.
Parking / Mjölk architekti
V komplexu je veškerá automobilová doprava nemyslitelná, a tak slouží parkovací dům k odložení automobilu při vjezdu do areálu. Následná doprava je realizována pěšky nebo prostřednictvím malých elektrických čtyřkolek, které se dají v garážích vypůjčit. Garáže jsou překryté zelenou střechou navazující na terén. Minimalistický objekt parkingu ukazuje, že i technická stavba může být krásná.
K hotelu podle návrhu studia CHYBIK + KRISTOF autoři říkají: „Design spojuje zásadní prvky čisté estetiky, precizního zaměření na detaily a pečlivý výběr materiálů s důrazem na opravdovost a přírodní charakter. Koncept spočívá v citlivém zasazení do okolní krajiny, kdy objekt kopíruje tvar kopce, následuje vrstevnici a stává se organickou součástí krajiny, aniž by jí konkuroval. Navrhujeme boutique hotel, který přináší neopakovatelný zážitek a napojení na přírodu, a to po celý rok, bez ohledu na roční období. Ze společných prostor se otevírají výhledy na údolí a jabloňový sad. Hotelové pokoje naopak díky své orientaci do svahu poskytují maximální klid, soukromí a spojení s přírodou. Jsou zároveň navrženy tak, aby zajistily pohodlí a možnost odpočinku ve vlastní vířivce nebo privátní sauně.„
Lesní chalety navrhne studio KOGAA a Alexandra Georgescu doplňuje: „Soubor chatek bude umístěn ve svažitém lese, aby si hosté mohli vychutnat pobyt na samotě. Cílem je dosáhnout pocitu, jako byste spali v luxusním stanu v lese, brzy ráno se probouzeli obklopeni přírodou, slunce pronikalo mezi vysokými stromy a vrhalo paprsky světla skrz mlhu do nádherně vyladěného interiéru.
Betonová základová spára je navržena tak, aby každou chatku konzolovitě vynášela do lesa a ta se zdánlivě vznášela mezi stromy. Prosklení od podlahy ke stropu ponoří hotelový pokoj do okolního lesa. Každá chata je umístěna v trochu jiném úhlu, aby se vzájemně nedívaly jedna do druhé a dosáhlo se tak naprostého pocitu soukromí. Chceme vytvořit místo, kde se cítíte dobře, kde není potřeba nic jiného než prostor pro kvalitní bydlení a jednoduše dokonale vyladěný zážitek mezi přírodou a architekturou.“
Individuální ubytovací objekty podle studia Formafatal jsou inspirovány selskými staveními a stodolami původní vesničky. „Tvarosloví (archetyp) stodoly je užit v novém hávu. Materiálově se jedná o probarvený beton, kombinovaný se sklem, dřevem a dalšími přírodními materiály. Interiér vytváří pocit jednoduchého, ale luxusního zázemí s krbem před oknem a skleněnou střechou s lamelováním. Variabilní typologie dovoluje navyšovat kapacitu jednotlivých objektů. Varianta chaletu jako „torza stodoly“ s plochou zelenou střechou umožňuje pozorování hvězd i spaní na střeše. U chaletů zasazených do svahu vzniká podzemní prostor pro saunu.“
Architekti ze studia CHYBIK + KRISTOF doplňují: „Integrální součástí okolní krajiny se stává také lesní spa, jehož design je výsledkem specifického přístupu navrženého přímo na míru konkrétnímu místu s cílem vytvořit prostor pro relaxaci, soukromí a maximální kontakt s přírodou. Design je inspirován přírodními skalními jezírky a konfigurací terénu. Světlý a prosklený interiér spojuje vnitřní a vnější prostory, přičemž vlnící se hranice mezi nimi tvoří odpočinková atria, světlíky a výhledy do korun stromů. Inovativní lehká skořepinová konstrukce v sobě nese unikátní architekturu, která čerpá z okolní přírody. Významnou součástí návrhu je použití moderních a inovativních technologií.“
Na návrhu spa se bude podílet i studio Formafatal: „Série rotundovitých stavbiček – dómů – realizovaných 3D betonem se inspiruje jeskynními útvary. Procházíme labyrintem vnitřních světů rozmanitých atmosfér a skrze průrvy ve stěnách domů vnímáme měnící se venkovní krajinu. Je to svět sám pro sebe. Postupně objevujeme a odhalujeme překvapení. Průhledy mezi dómy dávají tušit, že na konci labyrintu se jeskynní svět otevírá nebi. Cestu završuje dóm s vodní plochou a otevřenou kupolí. Kontakt s přírodou je intenzivní. U ohně pozorujeme klidnou zimní krajinu, do které světlo vyzařuje své teplo. Venkovní prostor je protkán cestičkami s privátními zákoutími, vířivkami či tůněmi. Labyrint dómů poskytuje malá zákoutí, různé atmosféry a privátní zastavení, přináší pocit naprostého soukromí, intimity.“
Lokalita
Ralsko, okres Česká Lípa, Liberecký kraj: osídlení údolí Jablonečku se dokládá už za vlády Přemysla Otakara I. na přelomu 12. a 13. století, v severní části území se nachází malé pozůstatky hradu Křída ze 14. století. Dnes spadá Jabloneček katastrálně k městu Ralsku, které územně kopíruje bývalý vojenský újezd. Do údolí Jablonečku vede silnička od Mnichova Hradiště, dále pokračují pouze stezky pro pěší a cyklo, neboť sousedí s druhou největší oborou v ČR.
Geopark Ralsko
Spoluinvestor projektu Jabloneček Stanislav Ludvík založil se svými partnery o. p. s. Geopark Ralsko, která je řídícím subjektem národního geoparku Ralsko. Posláním této organizace je mimo jiné ochrana přírodních a kulturních hodnot, interpretace místního dědictví, rozvoj šetrného cestovního ruchu (geoturismus), propagace regionu a spolupráce na regionálním rozvoji. Geopark Ralsko pořádá v Jablonečku každoročně festival Proměny.
Tisková zpráva
O vývoji v Jablonečku v roce 2024 se můžete dočíst zde.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.