Interiér bytu na Vinohradech

Na začátku byly čtyři obdobně velké místnosti. Dnes si tříčlenná rodina užívá vzdušné a světlem prostoupené 3+kk s velkorysým obývacím pokojem. Takhle vypadá domov, který vzdává hold vysokým stropům vinohradských bytů i nadčasovým materiálům. 

Celý interiér vznikal na míru a bez kompromisů, arkhe totiž spojuje architektonické a realizační studio v jednom. Pracovalo se rovněž s kvalitními materiály – od masivního dřeva na podlahách přes důsledně vybrané skladby dýhy až po kámen. Studio si při navrhování zakládá na tom, aby prostor dobře vypadal a výborně sloužil i za desítky let. A aby se spíš opravovalo, než vyhazovalo. 

Síla tkví v detailu 

Na propracované detaily si arkhe potrpí v každé realizaci. Ve vinohradském bytě jich objevíte hned několik. Například deska kuchyňského ostrůvku je složena z ustoupených vrstev kamene, čímž dodává na monumentálnosti solitéru. Kámen se arkhe snaží zapojit do většiny svých projektů. V tomto případě designéři volili šedý křemen, který tvoří pěkný vzor a zároveň má nejlepší funkční vlastnosti pro použití v kuchyni. 

Architekti dbali na to, aby co nejvíce rušivých prvků bylo skryto. Spotřebiče šikovně ukryli v rámci kuchyňského ostrůvku a vestavěného nábytku. Neviditelné je i topení, schované za světle šedým ratanovým výpletem, na který navazuje design židlí u jídelního stolu. Jedná se o dílo švýcarského architekta Pierra Jeannereta z 50. let, jehož design vznikl pro vládní komplex Chandigarh v Indii. Tato židle v současnosti zažívá renesanci a jen pár jejích exemplářů pochází z původní indické dílny, kde se dodnes ručně vyrábí.  

V kontrastu se sofistikovanými detaily je obnažena původní cihlová stěna v obývacím pokoji. Ta prošla pečlivým kartáčováním a ošetřením tak, aby struktura působila hrubým i čistým dojmem zároveň. Interiér oživují výrazné solitéry v podobě křišťálových svítidel nad jídelním stolem nebo ručně foukané skleněné stolky v obývací části. Moderní reinterpretaci tradičních technik dotváří ručně vázaný koberec.

Oblé rohy nejsou oxymoron 

Architekti místo ostrých rohů pracovali se zaoblenými tvary. Příkladem je nová dřevěná vestavba, která vznikla díky celkové úpravě dispozice. Ukrývá se v ní velkorysá koupelna, úložné prostory a šatník. Vertikální lamely jsou přesně propočítané a profrézované tak, aby vycházely na celou délku a na první pohled vytvářely jednotlivou plochu.  

Byt Vinohrady, autoři arkhe, foto Tomáš Slavík

V návaznosti na budovu, ve které se byt nachází, chtěli architekti zachovat historizující prvky. Repasí proto prošla okna i dveře. V koupelně zase designéři pracovali s terrazzem, které k činžovním domům neodmyslitelně patří.  

Z chodby se vstupuje i na druhou toaletu a také do dvou pokojů, ložnice a dětského pokoje. Ložnici architekti zahalili do tmavších a tlumenějších barev, aby podtrhli útulnou a klidnou atmosféru. Zároveň v ní pracovali s profilovaným sklem.

Projekt: 2022 

Plocha: 105 m² 

Foto: Tomáš Slavík 

Architekt: arkhe 

Autor: Ing. arch. Ján Antal 

Spoluautor: Ing. arch. Jakub Budaj 

O studiu arkhe  

Arkhe vzniklo jako samostatná divize studia Perspektiv a zaměřuje se na rezidenční projekty pro koncové klienty. Studio Perspektiv zažívá expanzi na poli veřejného prostoru a developerských projektů, jejich soukromou rezidenční část proto chtělo zastřešit pod novou značkou – arkhe. Arkhe reprezentuje architektonické a realizační studio v jednom.  

Tisková zpráva, kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*