V Centru architektury a městského plánování (CAMP) v rámci Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy proběhne od 29. ledna 2025 výstava Ceny Miese van der Rohe (European Union Prize for Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Awards), která představí vítěze a finalisty loňského ročníku.

Prohlédněte si vítězný projekt studijního pavilonu v německém Braunschweigu a finalisty obnovu kláštera svatého Františka na Korsice, komunitní veřejný prostor v Lundu ve Švédsku, školu Reggio School v Madridu nebo konverzi jatek na galerii v Ostravě. Můžete si přečíst i rozhovor s jednou z letošních porotkyň ceny, bývalou pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou nebo její reportáž z cesty po finálových projektech, doplněnou o autentické fotografie.

Společnost často podceňuje, co všechno může dobrá a chytrá architektura dokázat. Může se podílet na řešení složitých problémů dnešního světa, umí reagovat na rychle a radikálně se měnící potřeby lidí, aktuální problémy i různé celospolečenské fenomény. To jsou některé z úvah členů poroty EUmies Awards 2024 o roli současné architektury v dnešní společnosti.

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe je ocenění v oblasti architektury, které jednou za dva roky udělují Evropská komise a nadace Fundació Mies van der Rohe z Barcelony. Do 18. ročníku bylo nominováno 362 prací nacházejících se v 38 zemích, z nichž po náročné cestě celou Evropou a mnoha hodinách diskuzí vybrali porotci a porotkyně Frédéric Druot, Martin Braathen, Sala Makumbundu, Adriana Krnáčová, Hrvoje Njirić, Tinatin Gurgenidze a Pippo Ciorra 40 děl, která si můžete prohlédnout na této výstavě.

Nechybí mezi nimi finalisté a vítězové: studijní pavilon v areálu TU Braunschweig, jenž bourá současné představy o udržitelnosti; městská knihovna Gabriela Garcíi Márqueze, která přetváří okolní čtvrť tím, že v Barceloně otevírá nový veřejný prostor a stává se novým městským obývákem; vertikální škola na okraji Madridu, vyznačující se jedinečným estetickým výrazem, prostorovou bohatostí a snahou o ekologickou obnovu; mystická zahrada na okraji Lundu, snažící se zachovat malý kousek přírody, kolem nějž už brzy vyroste nová obytná čtvrť; historická budova bývalých jatek v Ostravě, transformovaná na galerii současného umění; krajinný zásah v klášteře na vrcholu kopce v Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice, spojující lidi prostřednictvím kultury; a tichá, jemná intervence v malé portugalské horské vesničce Piódão.

Pojďte s námi na pomalou procházku lesem, kde jako stromy a keře bujaře rostou nejlepší současná architektonická díla Evropy. Jejich příběh je vyprávěn mnohovrstevnatě, skrze fotografie, výkresy, modely, texty a videa. Všechna díla jsou zeměpisně lokalizovaná prostřednictvím přesných souřadnic, které vytváří abstraktní mapu Evropy: mapu EUmies Awards 2024. Všech 362 nominovaných je podrobně popsáno také v katalogu, který výstavu doprovází a doplňuje.
Výstavu pořádá barcelonská Nadace Miese van der Rohe a Evropská unie.
Podle podkladů pořadatele

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,