Zadáním bylo přetvořit prostory o výměře 80 m2. Byt měl původně jednu ložnici a dvě koupelny, orientované do velké vstupní haly. Nacházel se v neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody – byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna/pokoj pro hosty – to vše s omezeným rozpočtem.
Naše řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru. Pracovali jsme s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravili dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to bylo možné, využili původní prvky, například dveře a podlahy. V bytě vzniklo několik průhledů, které prosvětlují tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá a rozpočtově přijatelná.
Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, získali jsme tak okna pro novou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní, denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a pracovnou. Druhým zdrojem denního světla je vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly.
Jednoduchou
kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha
v palladiánském stylu – odkaz na italské kořeny našeho studia.
Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše.
Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb byly dva: jejich odstupňování vizuálně odděluje od původního vybavení bytu, má i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů nebo jako úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a vestavěnými částmi, které jsme ponechali bílé.
Škála materiálů v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. Všude, kde to bylo možné, jsme nechali dubovou podlahu přebrousit a ošetřit povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od parket ve vzoru rybí kosti. Obě koupelny a kuchyň jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají jiný charakter.
Byt je jen málo zařízený nábytkem, což koresponduje s minimalistickým stylem klienta. Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby; televizní stolek je český designový vintage kousek, kterému jsme nechali přidělat nové kovové nohy. Jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami patří ke konvenčnímu českému designu, který lze nalézt ve školách po celé zemi. Většina dřevěných prvků je běžně k dostání v obchodech, ve výklencích ale fungují jako dělané na míru.
Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Autoři: Studio alepreda
architecture – Alessandro Preda, Nicola Brasetti
Statika: Tomáš Novotný / Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Hrubá podlahová plocha: 86,4 m²
Užitná plocha: 73 m²
Náklady: 1 200 000 Kč
Statika: Tomáš Novotný / Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Hrubá podlahová plocha: 86,4 m²
Užitná plocha: 73 m²
Náklady: 1 200 000 Kč
Související články:
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…