Byt stupňovitých objemů

Byt stupňovitých objemů

Praha 6

(26. 10. 2021) Studio alepreda architecture

   
 
 
 
 

Byt stupňovitých objemů

Návrh i samotná realizace probíhaly během pandemie, takže jsme neměli jedinou možnost místo navštívit. Celý proces, od nápadu až po finální dokončení, probíhal na dálku.

 
Zadáním bylo přetvořit prostory o výměře 80 m2. Byt měl původně jednu ložnici a dvě koupelny, orientované do velké vstupní haly. Nacházel se v neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody – byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna/pokoj pro hosty – to vše s omezeným rozpočtem.
 
Naše řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru. Pracovali jsme s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravili dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to bylo možné, využili původní prvky, například dveře a podlahy. V bytě vzniklo několik průhledů, které prosvětlují tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá a rozpočtově přijatelná.
 
Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, získali jsme tak okna pro novou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní, denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a pracovnou. Druhým zdrojem denního světla je vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly.

Jednoduchou kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha v palladiánském stylu – odkaz na italské kořeny našeho studia.
 
Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše.
 
Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb byly dva: jejich odstupňování vizuálně odděluje od původního vybavení bytu, má i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů nebo jako úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a vestavěnými částmi, které jsme ponechali bílé.
 
Škála materiálů v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. Všude, kde to bylo možné, jsme nechali dubovou podlahu přebrousit a ošetřit povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od parket ve vzoru rybí kosti. Obě koupelny a kuchyň jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají jiný charakter.
 
Byt je jen málo zařízený nábytkem, což koresponduje s minimalistickým stylem klienta. Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby; televizní stolek je český designový vintage kousek, kterému jsme nechali přidělat nové kovové nohy. Jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami patří ke konvenčnímu českému designu, který lze nalézt ve školách po celé zemi. Většina dřevěných prvků je běžně k dostání v obchodech, ve výklencích ale fungují jako dělané na míru.

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Autoři: Studio alepreda architecture – Alessandro Preda, Nicola Brasetti
Statika: Tomáš Novotný / Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Hrubá podlahová plocha: 86,4 m²
Užitná plocha: 73 m²
Náklady: 1 200 000 Kč

Související články:Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.0852815
14.3372305
Byt stupňovitých objemů

Byt stupňovitých objemů
Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz